PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Marie Benešová, Jakub Michálek - 24.5. v 11:00
Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek v Partii uvedl, že ministerstvo spravedlnosti činí některé kroky, které jsou ve prospěch Agrofertu. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) oponuje: „Piráti mají paranoidní představy. Vylučuji, že kroky ministerstva souvisí s panem Babišem.“ V pořadu Partie na CNN Prima NEWS debatovali politici o justici, koronavirové krizi, budoucnosti náměstka Romana Prymuly i o premiérovi Andreji Babišovi (ANO).
Předseda klubu Pirátů Michálek svým výrokem narážel na kritizovaný návrh zákona o evidenci skutečných majitelů firem. Vláda jej chtěla projednat na počátku nouzového stavu, projednávání ale po kritice přerušila.
Novela zákona by podle organizace Transparency International (TI) mohla pomoci premiérovi Andreji Babišovi ve sporu o jeho údajný střet zájmů. Zařazení bodu na jednání v době řešení krize kolem epidemie koronaviru kritizovala také opozice. Babiš ale výtky odmítl.
„Ministerstvo spravedlnosti dělá některé kroky, které jsou ve prospěch Agrofertu. Například, když v době nouze předložila zákon s věcí, která by pomohla Agrofertu. A to ve věci skutečných vlastníků. Zákon je v gesci paní ministryně, ale měla ho podle legislativního plánu předložit už v lednu,“ uvedl Michálek s tím, že se tak stalo až v době nouze.
ŽIVĚ: Koronavirus a právo – zavalí soudy tisíce žalob na stát kvůli způsobeným škodám? Hosty Partie jsou ministryně...
Posted by Zpravodajství FTV Prima on Sunday, May 24, 2020
Marie Benešová kritiku odmítla. „To je stálá rétorika pana Michálka. Ano, jsme ve skluzu, nicméně pan poslanec v tom zase vidí jakési paranoidní představy. Nesouvisí to s panem Babišem. Vylučuji to. Že to bylo předloženo na začátku krize, to tak vyšlo. Možná to vypadá divně, ale já si to nevymyslela, máme to v legislativním plánu a nebyla to žádná záludnost,“ reagovala ministryně.
Sněmovna bude jednat o postupu vlády za času koronaviru
Z podnětu opozičních Pirátů a ODS je na příští čtvrtek svolána mimořádná schůze Sněmovny k postupu vlády při epidemii koronaviru. Opozice bude podle Michálka chtít probrat náročnou zkušenost, kterou Česko prošlo a vystavit si za koronavirus účet. Kritický byl Michálek především k tomu, že vláda opozici nedostatečně informovala o svých krocích.
Podle Benešové je kritika opozice vůči vládnímu postupu příkrá. „Je to vůči vládě nespravedlivé. Ráda bych viděla ty kritiky, jak by si počínali na místě vlády. Vláda jednala pohotově a první, co bylo sledováno, bylo uchráněné zdraví občanů. Hledat hnidy, myslím, je nespravedlivé,“ řekla ministryně.
Jinak to ale vidí Michálek, vláda podle něj opozici neinformovala dostatečně. „Budeme chtít, aby se probral způsob, jakým se poučíme pro případ druhé vlny, včetně distribuce zdravotních pomůcek a scházení se ústřední epidemiologické skupiny. Její první jednání se konalo až v den, kdy se věcí začala zabývat Poslanecká sněmovna. V lednu se vůbec nescházela. To je šokující. Vláda nás jako opozici neinformovala, odpovědi jsme dostávali po 30 či 40 dnech, nebyli jsme tedy schopni dívat se, co vláda dělá, jak nakupuje,“ řekl Michálek.
Podle ministryně však vláda informovala dostatečně a opozice se chce zviditelnit. Benešová připomněla tiskovou konferenci, kde „všechna opatření vešla ve známost. Chtěla bych vidět pana Michálka na místě pana ministra, jak by to zvládal.“ Na to reagoval Michálek slovy: „Třeba se vám to brzy splní.“
Řeč byla o Prymulovi
Debata se stočila i k budoucímu angažmá náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Ten by se měl stát zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na Úřadu vlády ČR. „Na vládě se o tom bude teprve diskutovat, profesor Prymula je vyhlášený epidemiolog, tak proč ne,“ řekla Benešová. Oproti tomu zástupce opozice Michálek označil Prymulovo budoucí angažmá za nežádoucí stav „dvou ministrů“. „Agendu má řešit ministr zdravotnictví s jasnou politickou odpovědností.“
Do sporu se Michálek a Benešová dostali už minulý rok krátce po příchodu Benešové do vlády. Loni v květnu Michálek ministryni v rámci poslanecké interpelace vyzval, aby předložila analýzu, podle níž si lze v ČR objednat trestní stíhání. To, že je možné stíhat na objednávku, už dříve tvrdili prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Jejich výroky tehdy odmítla policie, Česká advokátní komora i tehdejší předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Ministryně ale odmítla analýzu Michálkovi vydat. Označila ji za neveřejnou, kterou vypracovala pro potřeby prezidenta. Michálek oponoval, že o zprávu žádal i úřad hlavy státu, ten mu ale odpověděl, že zprávou Hrad nedisponuje.
Krátce nato se Michálek vyjádřil k ministryni, když odstartovaly protivládní demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii. Vlna jeho demonstrací započala kvůli jmenování Benešové do čela resortu spravedlnosti. Demonstranti se obávali možných zásahů ministryně do justice v souvislosti s premiérem Andrejem Babišem (ANO), jehož trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo Benešová zpochybňuje. Benešová to odmítla. Michálek ale označil obavy demonstrantů ze zásahů do justice za legitimní, řekl tehdy v ČRo Plus.