Šéf hasičů: Češi vydrží v Řecku krotit plameny deset dní, pak je bude potřeba vystřídat

Obrovské lesní požáry sužují Řecko.

360° 9.8.2021

V Řecku aktuálně pomáhají krotit lesní požáry i desítky českých hasičů. Zasahují na poloostrově Peloponés. Předpokládalo se, že tam budou působit deset dní, pokud ale Řekové budou potřebovat pomoci i poté, je ve hře vyslání nové jednotky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl nový generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

Hasiči, kteří aktuálně zasahují v Řecku, by se časem museli vystřídat. Důvodem je vyčerpání při náročném hašení požárů. „Lidé vydrží jen něco. Předpokládali jsme, že by to mohlo být na deset dní,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Vlček.

Pokud by po této době Řecko i nadále sužovalo ohnivé peklo a místním jednotkám se nepodařilo situaci dostat pod kontrolu, tak by podle šéfa českých hasičů bylo na místě vyslat novou jednotku. Vlček v pořadu 360° doplnil, že ta by měla nahradit stávající zasahující hasiče.

Čeští hasiči nejprve zamířili na pět a půl hodiny trvající cestu do Atén. Zde si podle slov Vlčka jen krátce odpočinuli a vyrazili na jedno z míst požáru, které jim Řekové přidělili. Jde o oblast kolem vesnice Doxa na poloostrově Peloponés. Celkem je na místě 36 českých hasičů, kteří tam dorazili v 15 vozech. Samotná technika by v případě, že se hasičské jednotky vystřídají, zůstala na místě.

Boj s terénem a nedostatkem informací

Do Řecka přitom čeští hasiči podle slov Vlčka vyrazili v podstatě naslepo, totiž bez velkého množství informací. „Měli jsme určité omezené informace o tom, kde budeme nasazení. Takže jsme museli vytipovat techniku, která bude vhodná,“ popsal generální ředitel hasičů.

Řecká výzva o pomoc byla podle Vlčka natolik usilovná, že nezbývalo příliš mnoho času na to si přesně určit, jakou techniku na poloostrov Peloponés vyslat.

Češi tak do Řecka například vůbec nebrali velkou techniku. „Řada států jede na místo, ať už třeba Polsko či Slovensko, a má tzv. rybníky na vodu, tedy velké cisterny,“ zmínil Vlček. Taková technika se ale podle něj nemusí na místo vůbec dostat. „V těch podmínkách, které byly zřejmé, je složité tam projet, dostat se tam,“ doplnil šéf českých hasičů.

Kromě Čechů zasahují v Řecku stovky hasičů ze zhruba dvou desítek zemí. Například na ostrově Euboia aktuálně působí na 200 hasičů z Rumunska a Ukrajiny. Právě zde jsou požáry podle všeho jedny z nejhorších.

Tagy: