reklama

Šéf hasičů: Češi vydrží v Řecku krotit plameny deset dní, pak je bude potřeba vystřídat

V Řecku aktuálně pomáhají krotit lesní požáry i desítky českých hasičů. Zasahují na poloostrově Peloponés. Předpokládalo se, že tam budou působit deset dní, pokud ale Řekové budou potřebovat pomoci i poté, je ve hře vyslání nové jednotky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl nový generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.

reklama

Hasiči, kteří aktuálně zasahují v Řecku, by se časem museli vystřídat. Důvodem je vyčerpání při náročném hašení požárů. „Lidé vydrží jen něco. Předpokládali jsme, že by to mohlo být na deset dní,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Vlček.

Pokud by po této době Řecko i nadále sužovalo ohnivé peklo a místním jednotkám se nepodařilo situaci dostat pod kontrolu, tak by podle šéfa českých hasičů bylo na místě vyslat novou jednotku. Vlček v pořadu 360° doplnil, že ta by měla nahradit stávající zasahující hasiče.

Čeští hasiči nejprve zamířili na pět a půl hodiny trvající cestu do Atén. Zde si podle slov Vlčka jen krátce odpočinuli a vyrazili na jedno z míst požáru, které jim Řekové přidělili. Jde o oblast kolem vesnice Doxa na poloostrově Peloponés. Celkem je na místě 36 českých hasičů, kteří tam dorazili v 15 vozech. Samotná technika by v případě, že se hasičské jednotky vystřídají, zůstala na místě.

Boj s terénem a nedostatkem informací

Do Řecka přitom čeští hasiči podle slov Vlčka vyrazili v podstatě naslepo, totiž bez velkého množství informací. „Měli jsme určité omezené informace o tom, kde budeme nasazení. Takže jsme museli vytipovat techniku, která bude vhodná,“ popsal generální ředitel hasičů.

Řecká výzva o pomoc byla podle Vlčka natolik usilovná, že nezbývalo příliš mnoho času na to si přesně určit, jakou techniku na poloostrov Peloponés vyslat.

Češi tak do Řecka například vůbec nebrali velkou techniku. „Řada států jede na místo, ať už třeba Polsko či Slovensko, a má tzv. rybníky na vodu, tedy velké cisterny,“ zmínil Vlček. Taková technika se ale podle něj nemusí na místo vůbec dostat. „V těch podmínkách, které byly zřejmé, je složité tam projet, dostat se tam,“ doplnil šéf českých hasičů.

Kromě Čechů zasahují v Řecku stovky hasičů ze zhruba dvou desítek zemí. Například na ostrově Euboia aktuálně působí na 200 hasičů z Rumunska a Ukrajiny. Právě zde jsou požáry podle všeho jedny z nejhorších.

Tagy:
hasiči pomoc Řecko Hasičský záchranný sbor požár Česko Stanislav Vlček 360°

Hlavní zprávy

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Hřib vyzývá Babiše: Počty nakažených rostou, obnovte testování na školách

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených COVID-19 obnovila povinné screeningové testování ve školách a státní příspěvek školám na testy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo s ohledem na výsledky testování na začátku září zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat, zvažuje zopakování screeningu na podzim.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama