Voda jako na riviéře nedaleko českých hranic. Polské Maledivy turisty lákají na vstup zdarma
Průzračná tyrkysová voda jako na jihu Evropy, pět bazénů a bezplatný vstup. Řeč je o přírodním koupališti v polském areálu lomu Zakrzówek. Spolu s parkem Gródek se těmto místům nedaleko českých hranic přezdívá polské Maledivy.
Lom Zakrzówek najdete v polském Krakově. Toto místo s tyrkysovou vodou láká každým rokem stále více turistů i díky bezplatnému vstupu. V posledních letech se Zakrzówek stal oblíbeným místem pro pořízení fotografií na sociální sítě, píše polský web Viva!.
ČTĚTE TAKÉ: Cestovní kanceláře řeší ceny leteckého benzinu. Hrozí zdražování či rušení zájezdů?
Mnozí návštěvníci se podivují nad tyrkysovou barvou zdejší vody. Světlý vápencový podklad totiž v lomu funguje jako „přírodní zrcadlo“, které odráží světlo a umocňuje tak barvy. Voda je navíc křišťálově průzračná, což efekt, známý z riviér v jižní Evropě, dělá ještě silnějším.
„Je to tu boží, akorát že to je dálka, ale i tak je to super,“ pochvalovala si místo před časem jedna z českých návštěvnic. „Moc se mi tu líbí,“ dodala pro CNN Prima NEWS další.
Čtěte také
Na tento výlet se ale vyplatí si přivstat. Areál bývalého lomu má totiž kapacitu tisíc lidí a pokud je už naplněna, musíte počkat, až někdo odejde. Koupat se tady lidé mohou pouze v přítomnosti plavčíků, a to každý den až na pondělí mezi desátou dopoledne a šestou večer.
Ceny jako na českých koupalištích
Z Ostravy cesta po dálnici trvá něco přes dvě hodiny. Cestou se můžete zastavit ještě na polských Maledivách číslo dvě – v parku Gródek. Ten je od moravskoslezské metropole vzdálený necelou hodinu a půl jízdy.
Příměr k populárním ostrovům v Indickém oceánu se opírá zejména o dřevěné chodníčky, které si v areálu nedaleko Katovic užijí nejen děti, ale i dospělí. Park Gródek tvoří dvě jezera s tyrkysovou vodou, která vznikla zatopením starých dolomitových dolů, informoval web Strona Podrozy.
V parku Gródek je však zakázáno koupání. Lidé sem tak jezdí hlavně na procházky, fanoušci sociálních sítí pak jistě ocení fotogeničnost tohoto místa. I tyto polské Maledivy lákají na vstup zdarma, za jídlo a pití tady navíc zaplatíte skoro stejně jako u stánků na koupalištích v Česku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Byli jsme za jelítka. Prostě jsme valily. Hvězdy Asia Express svěřily zážitky fanouškům