Zaplavené domy, pohřešovaní i tisíce lidí bez pomoci: Voda z Kachovské přehrady přináší zkázu

Přehrada Kachovka. Co se stalo?

Voda ze zničené Kachovské přehrady, která leží na jihu Ukrajiny, zaplavila přes 1 300 domů na pravém břehu Dněpru. Postiženo je 24 lokalit, uvedla ve středu agentura AFP s odvoláním na ukrajinské činitele. OSN zase informovala o tom, že naléhavou pomoc potřebuje přes 16 000 lidí. Humanitární dopady situace podle ní ale pocítí statisíce osob. Podle Moskvou dosazeného starosty Nové Kachovky se pohřešuje nejméně sedm lidí, voda již pozvolna klesá.

Šéf chersonské regionální vojenské správy Oleksandr Prokudin uvedl, že zaplaveno bylo 1 335 domů, ukrajinský ministr vnitra Igor Klymenko pak informoval o počtu zaplavených lokalit.

Evakuováni jsou také lidé nacházející se v oblastech jižně od Kachovské přehrady a Dněpru, které okupuje Rusko. Jen z města Nova Kachovka, které leží přímo u nyní zničené vodní elektrárny na přehradě, bylo podle starosty Vladimira Leonťjeva přemístěno kolem 900 obyvatel. Už dříve uvedl, že je zde pod vodou asi 600 domů.

ČTĚTE TAKÉ: Protržení přehrady je komplikací pro Ukrajince, ale i Rusy. Komu nakonec uškodí více?

Po záplavách způsobených zničením přehrady se v Nové Kachovce pohřešuje nejméně sedm lidí. Uvedl to Moskvou dosazený starosta města. Voda v oblasti ale začala ustupovat, poklesla zatím o 35 centimetrů, píše s odvoláním na místní představitele agentura TASS.

Rozsah záplav ukazují podle agentury Reuters satelitní snímky společnosti Maxar Technologies, na nichž je vidět řada zatopených měst a vesnic. Z mnoha domů nad hladinu vyčnívají jen střechy.

„Všechno je ponořené ve vodě, všechen nábytek, lednička, jídlo, všechny květiny, všechno plave. Nevím, co mám dělat,“ vylíčila svou složitou situaci 53letá obyvatelka Chersonu, který je největším městem pod přehradou. Hladina Dněpru zde už v úterý stoupla o 3,5 metru.

Hráz přehrady, která je jedním z největších vodních děl v Evropě, byla zničena v brzkých úterních hodinách. Ukrajina je přesvědčena, že za zkázu může Rusko, Moskva zase obviňuje Kyjev.

Zničení Kachovské přehrady podle odborníků oslovených The New York Times pravděpodobně způsobila exploze výbušnin umístěných uvnitř hráze.

Tagy: