CNN Prima News Volby 2020

Volby 2020

Výpis příspěvků ke štítku „Volby 2020“

Vzniká vláda pětikoalice s premiérem Fialou. Může jí zabránit prezident Zeman?

Ještě v sobotu večer budou jednat zástupci koalic Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů se STAN o společné vládě. Ve dvousetčlenné Sněmovně budou mít většinu hlasů. První klíč k vládě však má prezident Miloš Zeman. Ten už prostřednictvím mluvčího Ovčáčka oznámil, že v neděli přijme v Lánech Andreje Babiše. Neuvedl však, zda od něj dosavadní premiér odejde s nějakým pověřením.

Ivo Vondrák z ANO je opět hejtmanem Moravskoslezského kraje. Neměl protikandidáta

Hejtmanem Moravskoslezského kraje ve čtvrtek zastupitelé na svém ustavujícím zasedání ve veřejné volbě zvolili Iva Vondráka z vítězného hnutí ANO, který kraj vedl už v minulém volebním období. Vondrák neměl protikandidáta. Koalice ANO, ODS kandidující společně s TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu převahu 46 hlasů. Vondrák získal 51 hlasů z 63 přítomných zastupitelů. Před čtyřmi lety získal podporu 36 zastupitelů.

Politologové: ČSSD by po prohraných senátních volbách měla odejít z vlády

ČSSD by po prohraných senátních volbách podle politologa Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu v Praze měla vážně přemýšlet o změně své strategie a uvažovat o odchodu z vlády. „To, jak dnes vypadá sociální demokracie, pro ni do budoucna nevěstí nic dobrého,“ uvedl. I podle jeho kolegy Tomáše Lebedy z Palackého univerzity v Olomouci nelze vyloučit, že se nyní sociální demokracie začne důrazněji vymezovat vůči hnutí ANO, či se dokonce pokusí odejít z vlády.

V Senátu budu bránit demokracii. Za předsedu chci Vystrčila, říká Miroslava Němcová

Senátorkou ve volebním obvodu Praha 1 bude bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Ve druhém kole senátních voleb získala 63,96 % hlasů. „Jsem přesvědčená, že Miloš Vystrčil prokázal velkou službu České republice. Podpořím ho na předsedu Senátu,“ uvedla nově zvolená senátorka pro CNN Prima NEWS. S jakými cíli vstupuje do horní komory?

Vítězové a poražení voleb. Úspěch Němcové a Šípové, hořká prohra Štěcha a Bendla

Výsledky druhého kola senátních voleb ukazují, že dojde k výrazné proměně osobností v horní komoře Parlamentu. Suverénní výsledky z prvního kola potvrdila bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a jako nová hvězda se představila například pirátská kandidátka Adéla Šípová. Senát ale naopak opustí jeho bývalý dlouholetý předseda Milan Štěch (ČSSD). Volební účast byla mimořádně nízká, nedosáhla ani 17 procent. Letos byla čtvrtá nejnižší ve druhém kole senátních voleb.

Senátní volby: V Praze bezpečně zvítězila Němcová, Láska se Smoljakem posty obhájili

Aktualizováno

V Praze pokračovalo druhé kolo senátních voleb hned ve třech obvodech. O senátorský post zde na Praze 5 a 9 probíhaliy těsné souboje, ze kterých nakonec vítězně vyšli obhajující senátoři Václav Láska (SEN 21) s Davidem Smoljakem (STAN). Ke střídání stráží naopak dojde na Praze 1, kde nad dosavadním členem horní komory Parlamentu Václavem Hamplem (za KDU-ČSL) zvítězila Miroslava Němcová (ODS). Ta od začátku sčítání hájila poměrně bezpečný náskok.

Volební reportáž z Ostravy: Dva lidé v krámě, šest ve volební komisi. A bitva mezi ANO a ODS

Volby ve stínu pandemie, i tak lze nazvat druhé kolo senátních voleb. „Nelíbí se mi vládní opatření a zohlednil jsem to při hlasování,“ svěřuje se před volebním okrskem v budově Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě 26letý Matěj Michňák. „S vládou souhlasím,“ říká 52letý volič Eduard Klimša. Stejné rozpory řeší i členové volebních komisí. A usilovně větrají, aby vyhnali případný COVID-19.

Šípová bojuje o Senát: Potřebujeme více matek v politice. Piráti nejsou extrémní levice

Podle pirátské kandidátky do Senátu na Kladensku, advokátky a matky pěti dětí Adély Šípové je třeba, aby do politiky vstupovalo víc žen a ona sama chce jít příkladem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS také uvedla, že ve svých čtyřiceti letech jí k cestě do politiky vedlo i úmrtí jejího dědečka a do kampaně vložila peníze z dědictví. Na Pirátech si oblíbila jejich odvahu, za extrémní levici, jak je označil premiér Andrej Babiš, je nepovažuje a ve druhém kole doufá, že porazí zkušeného politika a poslance ODS Petra Bendla.