Podle pirátské kandidátky do Senátu na Kladensku, advokátky a matky pěti dětí Adély Šípové je třeba, aby do politiky vstupovalo víc žen a ona sama chce jít příkladem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS také uvedla, že ve svých čtyřiceti letech jí k cestě do politiky vedlo i úmrtí jejího dědečka a do kampaně vložila peníze z dědictví. Na Pirátech si oblíbila jejich odvahu, za extrémní levici, jak je označil premiér Andrej Babiš, je nepovažuje a ve druhém kole doufá, že porazí zkušeného politika a poslance ODS Petra Bendla.
Jaké jsou vaše pocity těsně před druhým kolem senátních voleb?
Pro mě je to velké dobrodružství. Počítala jsem, že se do druhého kola dostanu, ale asi ne, že budu úplně první.
Proč jste se do velké politiky vůbec vrhla? Máte početnou rodiny, jste advokátkou, tak co vás pro vstup do politiky motivovalo?
Když jsem kandidovala před dvěma lety u nás v Doksech do komunální politiky, získala jsem jsem druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů a chybělo mi 0,9 hlasu, abych se tam dostala. A tak jsem o tom nějak začala přemýšlet, byla jsem potěšená a říkala jsem, že to zkusím i dál.
A hned Senát?
Vždy jsem byla hodně aktivní. Tři z mých dětí se mi narodily už na fakultě při studiích. Všichni se mě ptají, jestli to zvládnu, ale pro mě to není zas taková změna, i když teď je to mnohem intenzivnější. Je to taková má osobní potřeba pomoct a přispět společnosti.
Do politiky musí vstupovat mladé ženy a matky. Chci jít příkladem
Ač na to tedy nevypadáte. Bavili jsme se o tom s kolegy a shodli jsme se, že vypadáte mladě.
To je pravda. Někdo mi dokonce řekl, proč fotím svoji dceru. Domnívám se, že je prostě potřeba, aby do politiky vstupovaly mladé ženy a matky. Byla to pro mě výzva i snaha dát ženám příklad, aby to taky zkusily.
Byla to i snaha porazit muže? Aktuálně je proti vám ve druhém kole politický matador z ODS Petr Bendl.
Pro naši společnost je podle mě dobře, aby ve vyšších pozicích byli zastoupeni lidé ze všech skupin, nejen ti zkušení a dlouholetí politici, ale i třeba matky, ženy, studentky. Není důležité, aby ten, kdo je v Senátu, měl nutně zkušenosti ze Sněmovny. Jsem advokátka a mám zkušenosti s veřejnou správou.
Je mi čtyřicet a bilancuji. Do kampaně jsem vložila peníze z dědictví
Druhá věc je, že mi bylo čtyřicet a člověk tak trochu bilancuje. Minulý rok mi navíc zemřel děda a zdědila jsem nějaké peníze. Když jsem přemýšlela o tom, co by mu udělalo radost a co bych s nimi měla udělat, rozhodla jsem se je vložit do kampaně. Vím, že by ho to potěšilo, protože moje rodina politikou vždy žila.
Z undergroundu do Senátu. Umělci vždy bránili demokracii, říká Drápal
Ústřední postava českého undergroundu, bývalý ředitel divadla v Lounech či hudební vydavatel. To vše se dá říci o Vladimíru Drápalovi, kterému nikdo z „androše“ neřekne jinak než Lábus. Teď se chce probít do Senátu. V pátek a v sobotu se o senátorskou pozici utká ve volebním klání s kandidátem hnutí STAN Ivo Trešlem v obvodu Louny. „Lidé z umělecké branže vždy jako seismograf cítili, že to ohrožení demokracie je zásadní,“ řekl Drápal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Proč zrovna za Piráty?
Mně je ta strana blízká, ač nejsem členkou. Vždy se mi na nich líbila odvaha. Nekladou si zbytečné překážky právě otázkami „Proč?“ Proč ne, ptám se já?
Jak byste chtěla pomoct tomu, aby se do politiky dostávalo více žen?
Už jen cesta v kampani pro mě má smysl a už to je příklad. Nemůžeme mít zákon, aby byly matky v politice, to nejde, to je hloupost. Jde především o ten příklad. Je potřeba překročit nějakou hranici, kdy máme v hlavě, že v politice má být minimálně padesátiletý muž se zavedenou firmou nebo zkušenostmi z komunálu. My ženy musíme furt něco překonávat.
Na Pirátech se mi vždy líbila jejich odvaha. Nekladou si zbytečné překážky právě otázkami „Proč?“
Máte nějaký vzor ženy v politice?
Třeba Zuzana Čaputová je výborný příklad. Nebo u nás ve Středočeském kraji máme novou hejtmanku, která toho hodně dokázala i ve své obci. Příklady ale můžeme hledat i na Novém Zélandu nebo ve Skandinávii.
Jaké byly s ohledem na toto téma debaty s Petrem Bendlem, přeci jen on je přesně tím typem, o kterém jste hovořila. Cítila jste se v nějaké submisivnější pozici?
Ne, vůbec. Když debatuji, tak se především soustředím na to, co říkám já. Až do úterý jsem si myslela, že naše debaty budou v korektním duchu, poté ale začal vytrhávat věci z kontextu a házet na mě špínu. Strašně mě mrzí, když se volby řídí nepravdivými a zavádějícími zprávami. Petr Bendl vytrhl má slova o zákoně o dostupném bydlení z kontextu a udělal z toho, že chci pro někoho dávat byty zdarma. Nikdy jsem nic takového neřekla.
Další z pomluv se týká mého postoje k migraci. Bezpodmínečně si stojím za tím, že lidé si musí umět pomáhat. Proto když jsem před více než pěti lety viděla těžkou situaci lidí vyhnaných ze svých domovů, musela jsem to ze sebe dostat. Postupem času se ale jasně ukázalo, že kvóty nejsou funkční řešení problému.
Jste i přesto na politiku připravena? Na politiku plnou mužů, kteří křičí a navzájem se uráží?
Myslím si, že ano. Dokážu se s nimi porvat a myslím, že 11 let advokacie mi dalo odvahu to udělat.
Lidi, se kterými mluvím na ulici, vůbec žádný stadion nezajímá
Co lidi na Kladně a na Praze-západ? Jak s vámi komunikují?
Debata často probíhá tak, že jsou lidé zklamaní z politiky a nevěří jí. Často nechtějí chodit k volbám.
Vybavím si dva měsíce staré fotky, kdy se na Kladně sešla ministryně Alena Schillerová, končící hejtmanka Jaroslava Jermanová a Jarda Jágr a chlubili se modernizací stadionu.
Pro mě to je prázdný mediální obraz.
Lidé na Kladně tedy podle vás za nový stadion vděční nebudou?
Lidi, se kterými mluvím na ulici, vůbec žádný stadion nezajímá.
Co konkrétně pro ně vy můžete udělat a jak jim vysvětlit, že je pro ně Senát důležitý?
Je to hodně těžké. Hodně se zabývám problematikou exekučního řádu. Skoro každý, s kým jsem mluvila, má exekuci nebo zná někoho v rodině nebo mezi přáteli a je pro ně strašák. Pokouším se jim to v krátkosti vysvětlit. Snažím se k nim přiblížit i třeba tím, že poskytuji právní poradenství zdarma pro ty, kteří to potřebují.
Věří vám?
Myslím si, že jo. Jsou rádi, když jim někdo věnuje čas a mluví s nimi. Jsem přesvědčená, že by lidé měli mít možnost se se svými potřebami na politiky obrátit. Jinak právě proto nejdou k volbám.
Spolek Milion chvilek má nového předsedu. Minář rezignoval, chce založit politické hnutí
Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář v pátek rezignoval na svoji pozici. Důvodem je plán založit hnutí a vstoupit do politiky. Minář to oznámil webům iHNed a DeníkN.
Přitáhnout k volbám i ty, co dosud nevolili, si vytyčil za cíl i Mikuláš Minář, který z uskupení Milion chvilek vyrazil do politiky. Co na jeho rozhodnutí říkáte?
Sama musím říct, že mě to překvapilo. Osobně jsme se některých demonstrací Milionu chvilek účastnila, protože jsem to vnímala jako nepolitickou debatu a možnost vyslechnutí si různých názorů. Upřímně se mi nelíbí, když se zaměřuje politika jen na snahu porazit jednoho konkrétního člověka, nepovažuji to za šťastné. Demokracie je něco trochu jiného. Máme se snažit dojít k nějakému konsenzu, a ne jít jen proti Andreji Babišovi. I když se nám to podaří, budeme tu mít zase někoho jiného, jako je on. Musíme se prostě naučit politický dialog.
Spojovat se cíleně proti konkrétní jedné osobě podle vás není hlavním principem a smyslem demokracie. Co říkáte na plánovanou koalici Pirátů se STAN?
Myslím, že i přesto jsou tyto úvahy legitimní. Je to běžná politická praxe uvažovat a vyjednávat o koalicích a nic proti tomu nemám. Ale nepřísluší mi to nějak víc hodnotit. Kandiduji jako nezávislá osoba s podporou Pirátů a navíc do Senátu.
Andrej Babiš se řídí tím, co si myslí, že lidé chtějí slyšet, a ne daty a analýzami. Nemá žádný program a jen pluje na vlnách nálad naší společnosti
Jak byste se v Senátu postavila například k zákonům za zvyšování daní? Podpořila byste například progresivní zdanění?
Třeba co se týče progresivního zdanění, jsem pro ve chvíli, kdy jde o měsíční příjem ve výši statisíců korun. Tam bych o tom uvažovala.
Často se objevují názory, zda jsou Piráti levice či pravice. Pan premiér dokonce minulý týden prohlásil, že Piráti jsou až extrémní levice. Jsou tedy i podle vás?
Mně nejvíc lidé vyčítají to, že se zastávám těch slabších. To že je ta levice? To je přeci úplná kravina. Lidé, kteří nemají vysoké příjmy, nejsou žádní bezdomovci, Romové nebo nepřizpůsobiví.
Už jste to slyšeli?😮 Adéla Šípová může proměnit šanci na Senát. Stačí, aby lidé v obvodu Kladno šli už tento víkend...
Posted by Česká pirátská strana on Monday, October 5, 2020
Když si vezmeme umíněnou novelu exekučního řádu, jsou největším problémem samotní exekutoři. Musíme řešit oligarchy, kteří vydělávají na lidech. Většina lidí se bojí, že nemají zastání, čímž se zvyšuje jejich deziluze a rozevírají se nůžky ve společnosti. To považuji za reálnou hrozbu pro demokracii. Když frustrace lidí narůstá, míříme k tomu, aby se opakovala minulost.
Babiš: Nejsme hnutím jednoho muže, v krajích chybí srdcaři. Piráti jsou extrémní levice
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš není dlouhodobě spokojen s fungováním hnutí v krajích. Chybí mu podle něj srdcaři a negeneruje lídry. Babiš to prohlásil v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz. Předseda vlády také vyjádřil lítost nad propadem sociální demokracie Jana Hamáčka, protože ten se k němu před volbami choval korektně. Hlasy ČSSD podle něj utekly k SPD a Pirátům, které označil za extrémní levici.
Celá řada Středočechů mi řekla, že se obává, že jim Piráti zvýší daně právě kvůli řešení sociálních problému, což jim přitíží, i když celý život poctivě pracovali.
Myslím, že narůstající chudoba postihne i střední třídu. Lidé v exekuci jsou doma, nechodí do práce. Nepřináší ekonomickou hodnotu, kterou by mohli. Vždyť jsme do nich investovali už všichni, ale ten lidský kapitál není využitý. Pokud tohle vyřešíme, střední třídě to jen pomůže.
Jsou Piráti extrémní levice?
No to rozhodně nejsou.
Proč to tedy podle vás Andrej Babiš říká?
Protože potřebuje onálepkovat stranu, která skončila druhá v posledních volbách. Kritizujeme ho a analyzujeme jeho chování. Řídí se tím, co si myslí, že lidé chtějí slyšet, a ne daty a analýzami. Nemá žádný program a jen pluje na vlnách nálad naší společnosti.