reklama

Volební reportáž z Ostravy: Dva lidé v krámě, šest ve volební komisi. A bitva mezi ANO a ODS

Volby ve stínu pandemie, i tak lze nazvat druhé kolo senátních voleb. „Nelíbí se mi vládní opatření a zohlednil jsem to při hlasování,“ svěřuje se před volebním okrskem v budově Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě 26letý Matěj Michňák. „S vládou souhlasím,“ říká 52letý volič Eduard Klimša. Stejné rozpory řeší i členové volebních komisí. A usilovně větrají, aby vyhnali případný COVID-19.

reklama

Je pátek, 14:15 hodin. Do volebního okrsku číslo 15012 v budově Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě zatím nedorazil žádný volič. „Jste první,“ směje se jeden ze členů komise. Když se představím jako zástupce médií, je zklamán. „Do dvaceti procent, v druhém kole senátních voleb nikdy nepřijde více voličů,“ odhaduje volební účast místopředsedkyně okrskové komise Zina Krajíčková. „Koronavirus to podle mě nijak zvlášť neovlivňuje, volit chodí pořád ti stejní lidé,“ dodá.

Průvanem proti COVIDU-19

Šestičlenná komise musí během senátních voleb sedět v jedné třídě asi sedmnáct hodin. V pátek osm, v sobotu dalších osm, nejméně hodinu se pak budou počítat hlasy. Podle aktuálních epidemiologických opatření ale třeba do obchodu či nákupního centra mohou vstoupit jen dva lidé z jedné rodiny, totéž platí i pro dva kamarády či členy nějakého kolektivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) navíc vyzval občany, aby víkend proseděli doma. Není tedy volební komise v určitém rozporu s aktuálními opatřeními?

„Nejdeme proti opatřením, odvolit se prostě musí. Změnit by to mohl jedině nový volební zákon, a to by se nestihlo,“ přemítá místopředsedkyně okrskové komise. A posléze se všech šest členů začne vzájemně ujišťovat:

Větráme.

Máme roušky.

Je tu průvan.

Všechno je zabezpečené.

Nic nehrozí.

Tady si na to nehrajeme, jako na ten covid.

Chodí málo voličů.

„Vážený pane, za dnešní problémy mohou hlavně novináři,“ pustí se pak do mě asi šedesátiletý člen komise František Kašík. „V létě byly noviny plné zpráv, že roušky už nejsou třeba. Kdybychom si je nechali na tvářích, nebyl by dnes problém.“

Těsná bitva mezi ANO a ODS

V ostravském senátním obvodu číslo 72 se od páteční čtrnácté hodiny odehrává zřejmě hodně těsná bitva mezi ANO a ODS, v níž jde o každý volební lístek. Vítěz prvního kola Zdeněk Jiříček (ANO) totiž druhého Ondřeje Šimetku (ODS) porazil jen o pouhých 59 hlasů. Kandidát ANO jich posbíral 6747 a kandidát ODS 6688. Oba přitom pracují ve zdravotnictví, Jiříček je ředitelem psychiatrické nemocnice a Šimetka porodník v ostravské fakultní nemocnici. A oba mají těsně po padesátce.

Kdo z nich vyhraje, o tom rozhodne hrstka voličů. V tomto ostravském volebním obvodu je přitom na seznamu voličů uvedeno přes 92 tisíc jmen, k prvnímu kolu senátního hlasování jich však přišlo jen 31 tisíc. V druhém kole jich bude mnohem méně.

Je 14:30 hodin, na Wichterlově gymnáziu právě odvolil 26letý Matěj Michňák. „Přišel jsem na protest proti nově zaváděným opatřením proti koronaviru. Prymula to přehání a pro podnikatele, kteří třeba provozují fitness centra, restaurace a jiné zábavní podniky, je to likvidační,“ vychrlí ze sebe. Sám se pohybuje právě v těchto oborech. Michňák si za senátora přeje kandidáta ODS, a také mu už odevzdal hlas. K volbám navíc dotáhl i maminku. „A přesvědčil jsem ji, ať volí stejně. A také asi dalších třicet kamarádů mi slíbilo, že se na volby nevykašlou a budou volit proti vládě.“

Před gymnáziem stojí 52letý volič Eduard Klimša, v posledních letech pravidelný volič hnutí ANO. „Dal jsem to vládě, tak jako celá naše rodina,“ říká. V Ostravě se o senátorské křeslo vede věru těsný boj.

Nechci tady sedět zbytečně

V Budově Wichterlova gymnázia sídlí čtyři okrskové komise, v té s číslem 15013 je předsedkyní Jana Macíčková: „Účast odhadujeme do patnácti procent, před chvíli jsme se o tom bavili.“ Nejstarší členka šestičlenné komise Hana Moravová letos oslavila jednasedmdesáté narozeniny. „Strach trochu mám, to nezapírám. Ale na druhé straně, sedíme tady v rouškách a dezinfikujeme si ruce.“ Při odchodu z volební místnosti přemýšlím, co komisi vlastně popřát. „Ať nepřijde moc voličů, aby vás nenakazili,“ prohlásím nakonec. Jednasedmdesátiletá seniorka mě okřikne: „Jak co nejméně? Já chci co nejvíce voličů, ať tu nesedím zbytečně.“

Většina oprávněných voličů z Ostravy-Poruby k senátním volbám stejně nedojde. Přímo naproti Wichterlovu gymnáziu stojí typický porubský činžák ve stylu socialistického realismu s číslem popisným 479, na jehož fasádě by mohla viset pamětní deska jednoho ze sovětských generálních tajemníků komunistické strany. Právě tento dům si totiž v sobotu 13. července 1957 prohlédl Nikita Sergejevič Chruščov.

„Za všechny porubské domy, za všechny porubské byty mohl si soudruh Chruščov vybrat arci k návštěvě jen jediný dům. Vybral si č. 479 na Thälmannově ulici a hned v prvním patře zamířil k bytu číslo 5,“ popisoval návštěvu sovětského vůdce dobový ostravský tisk. Od té doby uplynulo třiašedesát let. Obcházím partaje a zjišťuji, že v pětipatrovém domě už nežije nikdo, kdo by si návštěvu potentáta pamatoval. A když se zeptám na volby, mávnou rukou.

Kolem činžáku však zrovna prochází dvaasedmdesátiletý Josef Rumblík, bývalý havíř. A ten si z klukovských let matně vybavuje, že tudy Chruščov opravdu prošel. V nedaleké bytovce žije od druhé půle padesátých let a celý profesní život strávil jako horník na ostravských šachtách. „Od vyučení, to mi bylo sedmnáct. Volím ANO, líbí se mi jejich názory,“ netají, komu fandí. „Poruba, to je město postavené pro havíře, ale už to dávno není pravda,“ lituje.

Nikomu nevěří

Po chodníku kolem domu 479 prochází také Ivanka Koníčková, bývalá servírka v baru Rubín, v němž se před rokem 1989 scházeli zaměstnanci ostravského televizního studia. „Už dávno nevěřím žádným politikům. Nevím, proč bych je měla volit.“ A vlastně ji vůbec nezajímá, jaké volby se právě konají. Zda parlamentní, komunální či senátní. „Přece to není moje povinnost, abych to věděla. Já si užívám, že už volby nejsou povinné, jak to bylo za komunistů.“

Tagy:
Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch
Koronavirus

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky
Počasí

Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky

 • Aktualizováno
 • Češi si v sobotu užijí poslední teplejší den. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí během dne polojasno a teploty kolem 25 °C, na některých místech pak vystoupají až na 28 °C. Ráno se mohou vyskytnou přeháňky a ojediněle i bouřky. V neděli bude však oblačnosti přibývat a teploty pod 20 °C se stanou standardem pro celé území. Na jihovýchodní polovině Česka pak hrozí silné bouřky a rozvodnění řek.

  Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě jsou zranění, provoz je přerušen

  Aktualizováno

  V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, vozy vykolejily. Dva lidé byli zraněni, jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková upřesnila, že v obou případech šlo o lehká zranění.

  Napřed nádech senzace, pak dream team zabral. Čeští basketbalisté nestačili na Američany

  Vstup do zápasu s Američany na olympijských hrách v Tokiu byl v podání českých basketbalistů z říše snů. Po první čtvrtině vedli dokonce o sedm bodů 25:18. Jenže pak se velcí favorité pořádně rozjeli a nakonec výběr Ronena Ginzburga porazili o více než 30 bodů 84:119. Tomáš Satoranský a spol. skrze velký rozdíl ve skóre přišli o naději na postup do vyřazovací fáze.

  Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

  Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

  Živě
  ON-LINE devátý den olympiády: Vondroušová bere stříbro, basketbalisté padli s USA

  Aktualizováno

  Jedinou výhru od senzačního zlata byla tenistka Markéta Vondroušová. Ve finále však nestačila na švýcarskou hráčku Belindu Bencicovou. I tak není třeba smutnit, česká výprava má sedmou medaili, třetí stříbrnou. Basketbalisté v závěrečném utkání skupiny hráli se silným výběrem USA, prohráli jednoznačně 84:119. Naději na postup do další fáze turnaje ztratili čeští plážoví volejbalisté.

  Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

  Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

  Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

  Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

  Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

  Další pokles počtu nakažených za pátek. Od pondělí se mění cestovatelská mapa

  V pátek v Česku laboratoře odhalily 140 potvrzených případů covidu, zhruba o 50 méně než před týdnem. Jedná se o nejmenší nárůst počtu nakažených v tomto týdnu. Snížil se tak i počet nově nakažených na 100 tisíc lidí za týden, a to na jedenáct. Od pondělí se pak pro Čechy změní cestovatelská mapa. Některé země se kvůli pandemii stanou rizikovějšími. Děti do 12 let pak od soboty po příjezdu do Česka nemusí do samoizolace.

  reklama