Ještě v sobotu večer budou jednat zástupci koalic Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů se STAN o společné vládě. Ve dvousetčlenné Sněmovně budou mít většinu hlasů. První klíč k vládě však má prezident Miloš Zeman. Ten už prostřednictvím mluvčího Ovčáčka oznámil, že v neděli přijme v Lánech Andreje Babiše. Neuvedl však, zda od něj dosavadní premiér odejde s nějakým pověřením.
Předsedu vlády a na jeho návrh další členy kabinetu jmenuje prezident. Ústava neurčuje, zda to má být vítěz voleb, nebo někdo jiný. Jak upozorňují ústavní právníci, měl by postupovat tak, aby ve Sněmovně mohla vzniknout vláda s většinou. Tu bude mít koalice Spolu a PirSTAN.
Zeman se však před volbami jasně vyjádřil, že předvolební koalice považuje za podvod na voličích, a že jmenuje premiérem představitele té strany, která bude mít ve Sněmovně nejpočetnější poslanecký klub, resp. toho, jehož strana bude mít nejvíce mandátů. ODS, lidovci a TOP 09 chtějí mít samostatné frakce, takže největší klub bude mít hnutí ANO. „Výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů. Dodal bych počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu. Nikoli pro koalici,“ uvedl letos v lednu Zeman v rozhovoru pro MF Dnes, a poté svůj výrok ještě několikrát zopakoval.
Babiš by mohl po určitou dobu vládnout bez důvěry
Obvyklou praxí už od dob Václava Havla je, že hlava státu nejdříve neformálně pověřuje některého z politiků jednáním o sestavení vlády. Až poté většinou přichází oficiální jmenování. Pokud Zeman skutečně pověří Babiše, což by se mohlo stát již tuto neděli v Lánech, bude muset šéf hnutí ANO hledat koaliční spojence. I kdyby se dohodl s hnutím SPD, nebude mu to stačit. Představitelé obou koalic před volbami velmi jednoznačně odmítali jakoukoli vládní spolupráci s Babišovým hnutím. Navíc by taková spolupráce nedávala smysl, jestliže mají samy koalice většinu.
Přesto by teoreticky Babiš mohl Zemanovi navrhnout svůj jednobarevný kabinet, který by pak musel do 30 dnů předstoupit před Sněmovnu s žádostí o důvěru. Tu by vzhledem k rozložení sil nedostal. Dále by však Babiš mohl vládnout bez důvěry.
Také druhý pokus o výběr premiéra má podle Ústavy prezident. Je tedy možné, že by Zeman opět jmenoval dosavadního premiéra, ten by se svým týmem znovu do 30 dnů marně žádal o důvěru Sněmovny a následně vládl bez důvěry. Ústava neurčuje lhůtu, po kterou takovýto kabinet může zůstat u moci.
Až třetí pokus má předseda Sněmovny. Vzhledem k většině koalic ve dolní parlamentní komoře se dá očekávat, že bude do jejího čela zvolen zástupce Spolu, případně PirSTAN. Nový šéf poslanců by pak mohl jmenovat premiérem Petra Fialu, jehož kabinet by ve Sněmovně nejspíše získal důvěru.
Cesta k vládě s důvěrou tedy může být zdlouhavá a otázkou je, jak „zarputile“ bude Zeman prosazovat premiéra Babiše. Vyloučeny nejsou spory o výklad Ústavy a dokonce ani ústavní krize.
Jak ve vysílání CNN Prima NEWS řekl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), koalice mohou na Babiše, resp. jeho hnutí, tlačit přes rozdělení funkcí ve Sněmovně a Babiše varovat, že pokud přijme funkci designovaného premiéra, nedostanou zástupci ANO ve Sněmovně žádné funkce. „Mohou říct, že nikdo nebude zvolen ani správcem toalet,“ řekl doslova Kalousek.