reklama

Od vztyčeného prostředníku po Mackův pohlavek. Volný není prvním politickým hrubiánem

To, co předvedl Lubomír Volný v lednu ve Sněmovně, mnohé dodnes pohoršuje. S ničím podobným se totiž česká politická scéna ještě nesetkala. Do té doby byla vrcholem ostrá slova či gesta, případně slavný „Mackův pohlavek“. Připomeňte si, jaké urážky Českou republikou rezonovaly.

reklama

Bývalý poslanec za ČSSD Jiří Krátký si připsal větu: „Kdo dělá v noci? Kurvy a zloději.“ V Poslanecké sněmovně se rozohnil také bývalý ministr dopravy za Věci veřejné Vít Bárta. „Tento herec, kabaretní herec mě bude o něčem poučovat?! Děkuji vám, dámy a pánové. Ano, vnímám kabaret a těším se na další vtipné číslo,“ křičel a dramaticky rozhazoval rukama.

Bývalý premiér Jiří Paroubek se pak zapsal prohlášením, že zákony bude schvalovat i s Marťany. „Zákony, které jsou potřeba ve prospěch této země, lidu této země, budeme schvalovat i třeba s komunisty. A kdyby tady spadli Marťani, tak je budu schvalovat s Marťany,“ nechal se slyšet.

Ostrou slovní přestřelkou je pak známý bývalý ministr financi Miroslav Kalousek (TOP 09) a současný premiér Andrej Babiš (ANO). „Kňouráte, fňukáte, křivě přísaháte na zdraví svých děti, podvádíte a kňučíte,“ vzal si na paškál Babiše Kalousek. Reakce Babiše na sebe nenechala dlouho čekat. „Takže vy mi nebudete tady nadávat do estébáků, já jsem žádný estébák nebyl a já si vyprosím, aby tady někdo mluvil o mých dětech,“ rozkřičel se u mikrofonu Babiš.

Nařčení z opilosti a těžký jazyk

Vlastní rubriku by mohlo být nařknutí z opilosti. Například bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) si vzal na paškál Kalouska. „Jak na vás koukám, tak nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře,“ uvedl Rath. Bývalý ministr financí se však ohradil. „Můj zdravotní stav mi už měsíce nařizuje přísně abstinovat, to je moje škoda, ne jeho,“ oponoval u pultíku.

I na tuto větu však Rath reagoval. „Pokud to není alkoholem, z toho se už nevyspíte,“ podotkl. Do Kalouska se kvůli alkoholu pouštěl i premiér Babiš, se kterým již nějaké rozepře měli. „Já nevím kolik má promile vožrala Kalousek dneska, možná stejně jak oni venku,“ prohlásil. Předsedající ho okřikl. „Oslovujte se jen prostřednictvím pana předsedajícího, pane premiére,“ klidnil Babiše.

Ten i přesto pokračoval. „Jo, je zase vožralej jak obyčejně. Zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet,“ dodal Babiš. A poněkud těžký jazyk měl i současný ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Další bude Antonín Doseděl, nepřítomen. Tak Martin Kolovratník. Taky ne, tak pan Zahradník. Pane poslanče, prosím. Na paní ministryni Marksovou ve věci zákona o ochraně práv dětí,“ říkal Hamáček velmi zastřeně.

Kalousku, jsi jednička

Politici nezapomínají ani na nonverbální komunikaci. Nejčastěji Sněmovnou létal vztyčený prostředníček. Například Radek Vondráček (ANO), předseda Poslanecké sněmovny, ten svůj zdvihal pomocí imaginárního navijáku.

„Takováto gesta nepoužívám, v žádném případě jsem to schválně neudělal. Vzhledem k tomu, že mám na té fotografii zavřené oči dokonce, tak v tu chvíli opravdu nevím, co jsem v těch nočních hodinách činil,“ bránil se za vztyčený prostředníček Bárta.

Asi nejlegendárnější je vysvětlení bývalého předsedy vlády a šéfa ODS Miroslava Topolánka. „Toto je skautský pozdrav a to, co jsem ukázal, znamenalo: Kalousku, jsi jednička,“ prohlásil. Nezapomenutelný nejdrsnější fyzický zákrok byl do ledna 2021 záhlavec politického komentátora a stomatologa Miroslava Macka.

Soukromá věc

V roce 2006 na sjezdu stomatologické komory si Macek řešil účty s Rathem. „Dovolte, než začnu moderovat, vyřídit si jednu zcela soukromou věc, děkuji,“ uvedl Macek a odešel k Rathovi. Tomu zezadu uštědřil pohlavek. Plesknutí se rozlehlo celým sálem. „Pan ministr Rath byl předem varován, varoval jsem ho tiskem, je to moje ryzí soukromá záležitost, zaslouží si to,“ dodal po pohlavku.

Macek tím odkazoval na prohlášení Ratha, který řekl, že se stomatolog oženil se svou manželkou jen kvůli penězům. „Pane doktore, tady to vyřizovat nebudeme. Vy jste mě napadl zbaběle zezadu, proč jste se mi nepostavil jako chlap čelem? Vy jste zbabělec,“ sdělil po fyzickém napadení Rath. V okamžiku, kdy dořekl slovo zbabělec, začaly létat pěsti. Macek se neudržel a „vystartoval“ na Ratha.

Za své jednání vůči Rathovi se Macek musel podle soudu omluvil. Stejně tak mu musel vyplatit odškodné ve výši 100 tisíc korun. Do ledna 2021, kdy se Volný proslavil svým „flákancem“, se tak jednalo o největší fyzické napadení, ve kterém figuroval politik. Na rozdíl od Volného, si však Rath s Mackem své účty nevyřizovali na půdě Sněmovny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Kouř, plameny a potopené lodě. Nálet na Pearl Harbor paradoxně prohrál Japoncům válku

Zatímco v Evropě zuřila koncem roku 1941 válka již přes dva roky, Spojené státy se mohly ještě stále těšit z míru. Již od jara toho roku se sice po přijetí zákona o půjčce a pronájmu nedalo hovořit o úplné neutralitě USA, které dodávaly zbraně zejména do vzdorující Británie, drsná realita bojiště ale zůstávala běžným Američanům na hony vzdálena. Situaci změnil až 7. prosince 1941 překvapivý japonský útok na vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Japonci tam slavili velké vítězství, z dlouhodobého hlediska ale šlo spíše o debakl – nepodařilo se jim zničit hlavní cíle, což jim ve výsledku prohrálo válku.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama