reklama

Od vztyčeného prostředníku po Mackův pohlavek. Volný není prvním politickým hrubiánem

To, co předvedl Lubomír Volný v lednu ve Sněmovně, mnohé dodnes pohoršuje. S ničím podobným se totiž česká politická scéna ještě nesetkala. Do té doby byla vrcholem ostrá slova či gesta, případně slavný „Mackův pohlavek“. Připomeňte si, jaké urážky Českou republikou rezonovaly.

reklama

Bývalý poslanec za ČSSD Jiří Krátký si připsal větu: „Kdo dělá v noci? Kurvy a zloději.“ V Poslanecké sněmovně se rozohnil také bývalý ministr dopravy za Věci veřejné Vít Bárta. „Tento herec, kabaretní herec mě bude o něčem poučovat?! Děkuji vám, dámy a pánové. Ano, vnímám kabaret a těším se na další vtipné číslo,“ křičel a dramaticky rozhazoval rukama.

Bývalý premiér Jiří Paroubek se pak zapsal prohlášením, že zákony bude schvalovat i s Marťany. „Zákony, které jsou potřeba ve prospěch této země, lidu této země, budeme schvalovat i třeba s komunisty. A kdyby tady spadli Marťani, tak je budu schvalovat s Marťany,“ nechal se slyšet.

Ostrou slovní přestřelkou je pak známý bývalý ministr financi Miroslav Kalousek (TOP 09) a současný premiér Andrej Babiš (ANO). „Kňouráte, fňukáte, křivě přísaháte na zdraví svých děti, podvádíte a kňučíte,“ vzal si na paškál Babiše Kalousek. Reakce Babiše na sebe nenechala dlouho čekat. „Takže vy mi nebudete tady nadávat do estébáků, já jsem žádný estébák nebyl a já si vyprosím, aby tady někdo mluvil o mých dětech,“ rozkřičel se u mikrofonu Babiš.

Nařčení z opilosti a těžký jazyk

Vlastní rubriku by mohlo být nařknutí z opilosti. Například bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) si vzal na paškál Kalouska. „Jak na vás koukám, tak nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře,“ uvedl Rath. Bývalý ministr financí se však ohradil. „Můj zdravotní stav mi už měsíce nařizuje přísně abstinovat, to je moje škoda, ne jeho,“ oponoval u pultíku.

I na tuto větu však Rath reagoval. „Pokud to není alkoholem, z toho se už nevyspíte,“ podotkl. Do Kalouska se kvůli alkoholu pouštěl i premiér Babiš, se kterým již nějaké rozepře měli. „Já nevím kolik má promile vožrala Kalousek dneska, možná stejně jak oni venku,“ prohlásil. Předsedající ho okřikl. „Oslovujte se jen prostřednictvím pana předsedajícího, pane premiére,“ klidnil Babiše.

Ten i přesto pokračoval. „Jo, je zase vožralej jak obyčejně. Zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet,“ dodal Babiš. A poněkud těžký jazyk měl i současný ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Další bude Antonín Doseděl, nepřítomen. Tak Martin Kolovratník. Taky ne, tak pan Zahradník. Pane poslanče, prosím. Na paní ministryni Marksovou ve věci zákona o ochraně práv dětí,“ říkal Hamáček velmi zastřeně.

Kalousku, jsi jednička

Politici nezapomínají ani na nonverbální komunikaci. Nejčastěji Sněmovnou létal vztyčený prostředníček. Například Radek Vondráček (ANO), předseda Poslanecké sněmovny, ten svůj zdvihal pomocí imaginárního navijáku.

„Takováto gesta nepoužívám, v žádném případě jsem to schválně neudělal. Vzhledem k tomu, že mám na té fotografii zavřené oči dokonce, tak v tu chvíli opravdu nevím, co jsem v těch nočních hodinách činil,“ bránil se za vztyčený prostředníček Bárta.

Asi nejlegendárnější je vysvětlení bývalého předsedy vlády a šéfa ODS Miroslava Topolánka. „Toto je skautský pozdrav a to, co jsem ukázal, znamenalo: Kalousku, jsi jednička,“ prohlásil. Nezapomenutelný nejdrsnější fyzický zákrok byl do ledna 2021 záhlavec politického komentátora a stomatologa Miroslava Macka.

Soukromá věc

V roce 2006 na sjezdu stomatologické komory si Macek řešil účty s Rathem. „Dovolte, než začnu moderovat, vyřídit si jednu zcela soukromou věc, děkuji,“ uvedl Macek a odešel k Rathovi. Tomu zezadu uštědřil pohlavek. Plesknutí se rozlehlo celým sálem. „Pan ministr Rath byl předem varován, varoval jsem ho tiskem, je to moje ryzí soukromá záležitost, zaslouží si to,“ dodal po pohlavku.

Macek tím odkazoval na prohlášení Ratha, který řekl, že se stomatolog oženil se svou manželkou jen kvůli penězům. „Pane doktore, tady to vyřizovat nebudeme. Vy jste mě napadl zbaběle zezadu, proč jste se mi nepostavil jako chlap čelem? Vy jste zbabělec,“ sdělil po fyzickém napadení Rath. V okamžiku, kdy dořekl slovo zbabělec, začaly létat pěsti. Macek se neudržel a „vystartoval“ na Ratha.

Za své jednání vůči Rathovi se Macek musel podle soudu omluvil. Stejně tak mu musel vyplatit odškodné ve výši 100 tisíc korun. Do ledna 2021, kdy se Volný proslavil svým „flákancem“, se tak jednalo o největší fyzické napadení, ve kterém figuroval politik. Na rozdíl od Volného, si však Rath s Mackem své účty nevyřizovali na půdě Sněmovny.

Tagy:
Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí
Koronavirus

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama