reklama

Vrať se do Afriky, křičela žena na běžkyni v New Yorku. Policie ji zatkla měsíc poté

Policii se podařilo identifikovat a zatknout ženu, která zaútočila v newyorském obvodě Queens na joggerku afroamerického původu. 37letá Tiffany Johnsonová dobíhala ke křižovatce, když směrem k ní 50letá běloška zničehonic mrštila skleněnou lahví. Na překvapenou běžkyni pak začala rasisticky pokřikovat. Celou událost se podařilo svědkům natočit na video.

reklama

„Byla strašně hlasitá a agresivní,“ řekla pro stanici ABC 7 Johnsonová minulý týden ve středu, kdy policie na Twitteru zveřejnila video z celé události. Na něm je zřejmé viditelné překvapení Johnsonové, když po ní agresorka mrštila skleněnou lahví. V první chvíli si prý myslela, že reakce útočnice nebyla proti ní. „Rozhodně jsem tím byla šokovaná, ale hlavně jsem se od ní snažila dostat co nejdál,“ uvedla v rozhovoru pro The New York Post.

Útočnice naštěstí joggerku nezranila, ale hned poté na ni začala doslova vřískat rasistické nadávky. Johnsonová pokračovala v běhu dál. „Následovala mě podél bloku ulice a křičela, abych odtud zmizela, vrátila se zpět do Afriky,“ popsala nepříjemný zážitek pro ABC 7. „Když vám proudí adrenalin v žilách, tak první věcí, která vás napadne, je dostat se z takové situace,“ uvedla běžkyně.

Oběť je přesvědčená, že šlo o zločin z nenávisti

Incident se odehrál v polovině srpna, policisté ženu zatkli až nyní. Johnsonová neměla tušení, že se útok někomu podařilo zachytit na video. Jakmile ji však kamarád upozornil, že záznam byl sdílen na sociálních sítích, vydala se na policii. „Byl to zločin z nenávisti. To není přípustné. Ona musí za své jednání čelit odpovědnosti,“ vysvětlila pro Post.

Stejný postoj zaujali také policisté. A po necelém týdnu se jim podařilo podezřelou identifikovat. Útočnicí je 53letá Lorena Delagunaová, která žije nedaleko místa incidentu. Není to přitom její první prohřešek, policie ji v minulosti devětkrát zadržela v souvislosti s vloupáním, ohrožováním či vandalstvím. Za její rasistický výstup proti Johnsonové ji policie obvinila z trestného činu nenávisti, pokusu o útok a násilného obtěžování. Obžalovaná nyní čeká na předběžné slyšení.

Samotná Johnsonová se nenechala zastrašit a brzy poté se znovu do sousedství vrátila běhat. Přiznala, že jí hodně pomohla podpora od neziskových organizací jako Černé dívky běhají. Útočnici vzkázala, aby zpytovala svědomí. „Nazvala mě negr*m. Myslím, že nejsem tím, co reprezentuje to slovo, nikdo z nás tím není. Ale realita je taková, že tato žena cítila potřebu, abych jím byla. Řekla bych jen, že musí nahlédnout do sebe sama, proč to udělala,“ doplnila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama