reklama

Vrať se do Afriky, křičela žena na běžkyni v New Yorku. Policie ji zatkla měsíc poté

Policii se podařilo identifikovat a zatknout ženu, která zaútočila v newyorském obvodě Queens na joggerku afroamerického původu. 37letá Tiffany Johnsonová dobíhala ke křižovatce, když směrem k ní 50letá běloška zničehonic mrštila skleněnou lahví. Na překvapenou běžkyni pak začala rasisticky pokřikovat. Celou událost se podařilo svědkům natočit na video.

reklama

„Byla strašně hlasitá a agresivní,“ řekla pro stanici ABC 7 Johnsonová minulý týden ve středu, kdy policie na Twitteru zveřejnila video z celé události. Na něm je zřejmé viditelné překvapení Johnsonové, když po ní agresorka mrštila skleněnou lahví. V první chvíli si prý myslela, že reakce útočnice nebyla proti ní. „Rozhodně jsem tím byla šokovaná, ale hlavně jsem se od ní snažila dostat co nejdál,“ uvedla v rozhovoru pro The New York Post.

K tématu

Útočnice naštěstí joggerku nezranila, ale hned poté na ni začala doslova vřískat rasistické nadávky. Johnsonová pokračovala v běhu dál. „Následovala mě podél bloku ulice a křičela, abych odtud zmizela, vrátila se zpět do Afriky,“ popsala nepříjemný zážitek pro ABC 7. „Když vám proudí adrenalin v žilách, tak první věcí, která vás napadne, je dostat se z takové situace,“ uvedla běžkyně.

Oběť je přesvědčená, že šlo o zločin z nenávisti

Incident se odehrál v polovině srpna, policisté ženu zatkli až nyní. Johnsonová neměla tušení, že se útok někomu podařilo zachytit na video. Jakmile ji však kamarád upozornil, že záznam byl sdílen na sociálních sítích, vydala se na policii. „Byl to zločin z nenávisti. To není přípustné. Ona musí za své jednání čelit odpovědnosti,“ vysvětlila pro Post.

Stejný postoj zaujali také policisté. A po necelém týdnu se jim podařilo podezřelou identifikovat. Útočnicí je 53letá Lorena Delagunaová, která žije nedaleko místa incidentu. Není to přitom její první prohřešek, policie ji v minulosti devětkrát zadržela v souvislosti s vloupáním, ohrožováním či vandalstvím. Za její rasistický výstup proti Johnsonové ji policie obvinila z trestného činu nenávisti, pokusu o útok a násilného obtěžování. Obžalovaná nyní čeká na předběžné slyšení.

Samotná Johnsonová se nenechala zastrašit a brzy poté se znovu do sousedství vrátila běhat. Přiznala, že jí hodně pomohla podpora od neziskových organizací jako Černé dívky běhají. Útočnici vzkázala, aby zpytovala svědomí. „Nazvala mě negr*m. Myslím, že nejsem tím, co reprezentuje to slovo, nikdo z nás tím není. Ale realita je taková, že tato žena cítila potřebu, abych jím byla. Řekla bych jen, že musí nahlédnout do sebe sama, proč to udělala,“ doplnila.

Tagy: útok New York nadávání běhání černoška rasismus běloška USA

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama