Zdražování zasáhlo i vybíravé tučňáky. Odmítají levnou stravu, chovatelé jsou zoufalí

Inflace a vysoké ceny postihly i tučňáky a vydry z akvária v japonském Hakone nedaleko Tokia. Chovatelé jim začali servírovat lacinější stravu. Výměna makrel japonských za levnější alternativu se ale zvířatům vůbec nelíbí.

Ještě nedávno chovatelé krmili zvířata chutnými makrelami japonskými, takzvanými aji. Jenže ani obří akvárium ležící asi hodinu cesty od Tokia, kde žije 32 tisíc živočichů, včetně žraloků a lachtanů, není imunní vůči globálním ekonomickým potížím. „Cena aji se od minulého roku zvýšila o 20 až 30 procent,“ uvedli zástupci akvária. Aby areál snížil provozní náklady, v květnu vyměnil aji za levnější alternativy – makrely obecné.

Akvárium hlásí, že pracovníci musejí vymýšlet kreativní metody krmení, aby si zvířata na novou stravu zvykla. Například vydry a tučňáci konzumují nové makrely pouze v případě, že jsou smíchané s těmi dražšími. „Ideálně by chtěli pouze aji, ale takhle jedí i obyčejné makrely,“ sděluje akvarijní chovatel Hiroki Šimamoto pro TV Asahi, partnerské televizi CNN.

„Nikdy bychom nenutili naše zvířata jíst, co nechtějí,“ pokračuje a dodává, že tučňáci a vydry mají svůj preferovaný typ potravy a akvárium se jejich chutě snaží uspokojit.

Zvýšené náklady neovlivnily pouze jídelníček

Zdražování však neovlivnilo pouze jídelníček zvířat. Akvárium snižuje provozní náklady i vyřazením jednoho ze dvou oběhových čerpadel. „Jen toto srazí účet za elektřinu o 40 až 50 procent,“ uvádí akvárium ve vyjádření. „Mohli bychom zvýšit vstupné a tím vyřešit finanční problém, ale chceme, abychom zůstali příjemným místem pro návštěvníky. Proto to nemáme v plánu,“ ujišťuje Šimamoto.

Pracovníci vzkazují: „Zvířata v našem akváriu jsou jako jedna velká rodina a my se snažíme, aby všechna byla zdravá. Chceme, aby Hakone-en navštívilo co nejvíce lidí a užili si to tady.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas
Rusko

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

Pokud by se Kreml odhodlal nasadit své čerstvě zmobilizované brance přímo do bojů na Ukrajině, dopadlo by to pro ně „strašlivým masakrem“. Pro CNN Prima NEWS to řekl vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj lze očekávat, že rekruti na frontové linii budou dezertovat a panikařit, přičemž vyvolají chaos. Expert zároveň zmínil, že čas obecně hraje především proti Kremlu, protože i když by během zimy mohl vycvičit své nové jednotky a posílit jimi vojska na frontě, nové síly dorazí i Ukrajincům, kteří se navíc mohou těšit na další dodávky moderních zbraní.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:06

Zprávy o mobilizaci vyvolaly v Rusku úzkost a strach, uvedlo centrum Levada

04:38

Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu

04:18

Kreml ohlásí anexi ukrajinských území, Putin přednese projev

00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.