
Hromadná potyčka v centru Pardubic skončila násilnou smrtí. Policie případ vyšetřuje
Safari Park Dvůr Králové otevřel v pátek 16. června jedinečnou expozici West Cape, která vznikla za podpory Královéhradeckého kraje a evropských fondů v rámci programu Interreg Česko – Polsko. Návštěvníky zve do světa, kde se oceán setkává s pouští a lidská civilizace s úžasnou divočinou. Expozice nemá v kontextu českých zahrad obdobu.
Singapurská zoo se stala dějištěm historické operace. Šesti ze zdejších tučňáků veterináři voperovali při odstraňování zákalu nové čočky. Všechny operace byly úspěšné.
Tučňáci kroužkoví jsou další v řadě zvířecích druhů, jejichž jedinci jsou zřejmě schopni uvědomit si sami sebe. Tým indických vědců to odhalil v závěrech nové studie, během které pozorovali tučňáky na východě Antarktidy.
Inflace a vysoké ceny postihly i tučňáky a vydry z akvária v japonském Hakone nedaleko Tokia. Chovatelé jim začali servírovat lacinější stravu. Výměna makrel japonských za levnější alternativu se ale zvířatům vůbec nelíbí.
Ačkoliv jsou daleko od domova, ani v zemi ledu a tučňáků si britští vědci nenechali ujít vánoční oslavy. Na sociálních sítích britské antarktické operace (British Antarctic Survey, BAS) se pochlubili několika fotografiemi ze svých výzkumných stanic. Ani letos jim nechyběly vánoční stromeček, štědrovečerní hody či zákusky ve tvaru sněhuláků. Čas na stanicích si krátili u filmů jako Smrtonosná past nebo Sám doma.
Nečekané setkání překvapilo obyvatele Jižního ostrova Nového Zélandu. Přesto, že se nachází 3 000 kilometrů od jeho domovské Antarktidy, objevil se zde tučňák kroužkový.
U jihoafrického Kapského Města včely pobodaly a usmrtily více než 60 tučňáků brýlových. Informovala o tom jihoafrická nadace na ochranu ptáků (SANCCOB). Veterinář David Roberts, který v ní působí, řekl v rozhovoru s agenturou AFP, že ptáci uhynuli právě po pobodání včelami, jiné příčiny smrti zjištěny nebyly.
Populace tučňáka císařského by mohla do konce tohoto století téměř vyhynout, ukázala nová studie. Jako příčinu vědci uvádějí globální oteplování, které způsobuje tání mořského ledu, životně důležitého pro tento druh, v Antarktidě. Výzkum vedl odborníky k závěru, že by se měli tučňáci císařští zařadit na seznam ohrožených druhů.
Program na záchranu ohrožených ďáblů medvědovitých – známých také jako tasmánští čerti – na malém tichomořském ostrově se ochráncům přírody vymkl z rukou. Predátoři totiž na ostrově vymýtili tamní populaci několika tisíc tučňáků, informoval web CNN.
Největší ledová kra známá pod názvem A-68 se posouvá k ostrovu Jižní Georgie, britskému zámořskému území v jižním Atlantském oceánu. Podle portálu BBC existuje možnost, že ledový kolos, který je podobně velký jako Moravskoslezský kraj, uvízne u pobřeží ostrova o přibližně stejné velikosti. V tom případě by mohl vážně ohrozit tamní tučňáky a tuleně.
Také v USA se kvůli šíření nového typu koronaviru zavírají podniky a bezpečnostní opatření neminulo ani akvárium v Chicagu. Aby se zvířata, která jsou zvyklá na velkou pozornost, nenudila, začala zabavovat sama sebe. Místní tučňáci obdivují své sousedy v ostatních místech budovy a pohled na nová akvária a živočichy v nich si náramně užívají.
Výzkumníci tvrdí, že řeč tučňáků je užívána na bázi stejných pravidel jako řeč lidská. Server Independent uvedl, že vědci našli první přesvědčivý důkaz o jisté shodě v lingvistických zákonech člověka s jiným zvířecím druhem kromě primátů.