CNN Prima News vydání

vydání

Výpis příspěvků ke štítku „vydání“

Polsko vydalo odsouzeného Tomáše Čermáka. Dezinformátor byl na útěku

Polští policisté v pondělí v poledne na hraničním přechodu Chotěbuz-Cieszyn předali českým kolegům zadrženého Tomáše Čermáka, který byl letos v červenci pravomocně odsouzen k 5,5 roku vězení za podporu a propagaci terorismu. Před nástupem do vězení se skrýval v Polsku. Tam byl 14. listopadu dopaden a soud následně rozhodl o jeho vydání do Česka.

Británie schválila vydání zakladatele WikiLeaks do USA. Stíhán je za špionáž

Britská ministryně vnitra Priti Patelová v pátek souhlasila s vydáním zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených států. Assange je v USA stíhán v souvislosti s 18 trestnými činy, včetně špionáže. Extradici se několik let snaží zabránit a proti nynějšímu rozhodnutí se odvolá, oznámila na Twitteru organizace WikiLeaks. Tiskové agentury uvádějí, že právní sága kolem muže označovaného jedněmi za bojovníka za svobodu slova a druhými za nebezpečného nepřítele státu ještě nekončí.

Ficova dvojí výhra. Jeho nevydání spustilo rozkol ve vládní koalici, kabinetu hrozí pád

Bývalý předseda slovenské vlády a nynější opoziční lídr Robert Fico může od středečního večera oslavovat politické vítězství. Přestože má vládní koalice ústavní většinu, nedokázala sehnat dostatek hlasů, aby byl expremiér a dlouholetý šéf strany Směr-SD vydán k vazebnímu stíhání. A Fico může mít i další důvod k radosti. Jeho nevydání totiž vedlo k dalšímu rozkolu v koalici. Dokonce se otevřeně hovoří o jejím možném konci.

Český soud nevydal muže ke stíhání do Ruska. Není záruka, že by dodržovalo jeho práva

Pražský městský soud nevyhověl návrhu vydat bývalého vězeňského dozorce Jevgenije Sergejeva k trestnímu stíhání do Ruska. Rozhodl, že vydání muže je nepřípustné. Čtyřicetiletý Sergejev je v Rusku viněn z krádeže, údajně navrtával potrubí a kradl ropu. Podle dřívějšího vyjádření jeho advokáta Leonida Kušnarenka je však obvinění vykonstruované a účelové. Sergejev byl podle právníka spolupracovníkem opozičního politika Alexeje Navalného, odmítal se také podílet na mučení vězňů.

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá

Aktualizováno

Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v případu Čapí hnízdo. Sněmovní imunitní výbor jeho vydání v úterý doporučil plénu. Stejné doporučení přišlo i v případě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody v kauze opencard. Skupina příznivců hnutí Chcípl pes demonstrovala v době zasedání výboru na pražském Malostranském náměstí a požadovala vydání expremiéra policii. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku. Sněmovní plénum by mohlo rozhodnout příští týden.

Harry Potter od skutečného Harryho Pottera. Vzácný první díl série prodal za statisíce

Knižní série z pera spisovatelky J. K. Rowlingové pobláznila celý svět. První vydání pilotního díla o životě mladého čaroděje s názvem Harry Potter a Kámen mudrců v pevné vazbě je velmi vzácné. Původní náklad tvořil jen 500 výtisků. Právě jeden z nich se ve Velké Británii vydražil za více než tři čtvrtě milionu korun. Nový majitel obdržel opravdový unikát, knihu vlastnil skutečný Harry Potter.

Kriminalisté z USA přivezli Prokopa. Poslední člen Berdychova gangu je za mřížemi

Čeští kriminalisté v pátek přivezli z USA Jaromíra Prokopa, posledního člena takzvaného Berdychova gangu, odsouzeného za únos a smrt zlatníka z roku 1996 a loupežná přepadení dalších lidí. Na Twitteru to uvedla policie. Americká policie po spolupráci s českými vyšetřovateli Prokopa dopadla loni na jaře, český soud mu už dřív v jeho nepřítomnosti uložil 13,5 roku vězení. Kauza takzvaného Berdychova gangu, jenž má na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů, bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky.

Britská soudkyně se bála, že Assange spáchá sebevraždu. Jeho vydání do USA zamítla

Aktualizováno

Britský soud zamítl žádost USA o vydání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, který by za oceánem čelil 18 obviněním a celkové výši trestu až 175 let vězení. Soudkyně Vanessa Baraitserová uvedla, že by to bylo vzhledem k jeho duševnímu zdraví příliš kruté a že by se Assange v případě vydání do USA pravděpodobně pokusil o sebevraždu. Vláda Spojených států uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá. Informovala o tom agentura AP.

Český vězeň zemřel v Hongkongu. Důchodce odsouzený za pašování drog se nedočkal převozu

V Hongkongu zemřel český důchodce odsouzený za pašování drog. Měsíce čekal na převoz do Česka, informoval Český rozhlas Radiožurnál. Penzista zemřel 7. září. Na vydání domů čekal osm měsíců, jak potvrdil jeho syn. Osmašedesátiletý Luděk Havránek byl odsouzen za pašování kokainu. K jeho vydání, na kterém se úřady obou zemí domluvily už začátkem letošního roku, nedošlo kvůli průtahům v souvislosti s pandemií koronaviru.

Neohneme se pod tlakem politické korektnosti, uvedl nový vydavatel čerstvé autobiografie Woodyho Allena

Autobiografie Woodyho Allena, která budí emoce a od jejíhož původně plánovaného vydání první vydavatel po protestech vlastních zaměstnanců nakonec začátkem března ustoupil, si nakonec přece cestu ke čtenářům najde. Knihu čtyřiaosmdesátiletého amerického režiséra, scenáristy, spisovatele, dramatika, herce a čtyřnásobného držitele prestižního filmového Oscara nakonec ve Spojených státech amerických vydalo v pondělí jiné nakladatelství.

Vydání do USA by bylo nezákonné. Proces je politický a klient není terorista, uvedl právník Juliana Assange

Právník Juliana Assange ve středu během soudního slyšení uvedl, že jeho klient by neměl být vydán do USA, protože případ je politický a on sám není násilníkem ani teroristou. Vydání by bylo údajně v rozporu s angloamerickou smlouvou o vydávání, v rozporu s Evropským soudem pro lidská práva i britským právem. Informovala o tom agentura Reuters.