reklama

Chyba při okamžitém nákupu elektronické dálniční známky nejde vrátit, varuje mluvčí

Řidiči už koupili téměř milion nových elektronických dálničních známek, jejichž velkou výhodou je podle mluvčího projektu eDálnice Martina Opatrného flexibilní platnost. Známka je nepřenosná a vázaná na konkrétní státní poznávací značku (SPZ). Proto doporučuje kupovat známku s několikadenním předstihem. „Pokud špatně zadám SPZ a koupím si známku s platností ihned, jde o nevratnou chybu,“ varuje mluvčí Opatrný.

reklama

„Máme prodaný zhruba milion dálničních známek. Není to vše přes internet, protože řidiči si ji mohou koupit i na pobočkách České pošty nebo na některých čerpacích stanicích,“ uvedl tiskový mluvčí projektu eDálnice Martin Opatrný v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

O jaká čísla jde v porovnání s předchozím rokem? „Pokud se podíváme na loňská čísla, ta hovoří o tom, že roční dálniční známku, která nám platí do konce ledna, si pořídily zhruba dva miliony řidičů. Ale nelze automaticky předpokládat, že všichni si ji budou pořizovat teď na konci ledna, protože velkou výhodou nové elektronické dálniční značky je flexibilní platnost. To znamená, že si libovolně zvolím datum, odkdy chci jezdit, odkdy chci využívat dálnice.“

Nákup na e-shopu zabere zhruba dvě minuty

Dominantním prodejním kanálem je podle Opatrného e-shop. Celý proces on-line nákupu je dle něj bezpečný a trvá asi dvě minuty. „Koronavirus prokázal, že digitalizace je nezadržitelná a Češi jsou přeborníci v on-line transakcích. Myslím si, že platit kartou se už většina národa nebojí, ale na to nejsem expert,“ doplnil.

Nová elektronická dálniční známka, stejně jako její předchůdkyně, není přenosná. „Známka je vázaná na státní poznávací značku. A pokud měním automobil, to znamená, že prodávám nebo kupuji, prodávám ho nebo kupuji s tou dálniční známkou,“ vysvětlil s tím, že SPZ si lze ověřit na webu eDálnice.

„Pokud vám SPZ někdo třeba ukradne nebo ji ztratíte, pak se přenese elektronická dálniční známka na novou SPZ. V opačném případě je to ale velmi podobné jako staré klasické papírové kupony. Také většinou, když jste prodával vůz, prodával jste ho s dálniční známkou.“

Pozor na zadání špatné SPZ, v případě platnosti „ihned“ nevratné

Nejpodstatnější chybou při nákupu známky je podle Opatrného špatně zadaná státní poznávací značka.

„Nejfatálnější chybou je špatně zadaná SPZ. Protože pokud špatně zadám SPZ a koupím si známku s platností ihned, je to nevratná chyba. Je to podobné, jako když jsem to špatně napsal na nálepku a nalepil na čelní sklo – v ten daný moment už s tím bohužel také nešlo nic dělat,“ vysvětlil mluvčí.

„Takže tady je třeba velká obezřetnost a doporučuji lidem, aby to opravdu zadávali podrobně, pečlivě, opatrně, pomalu a aby si v ideálním případě známku kupovali třeba s několikadenním předstihem. Protože pokud tam mám předstih, pak tu chybu můžu opravit.“

A ačkoliv nové známky nebudou nikde nalepené, může jejich platnost on-line zkontrolovat prakticky kdokoliv. „Nebudou viditelné na první pohled, tzn. na čelním skle, ale budou velmi snadno zkontrolovatelné i pro nás běžné smrtelníky, nejenom pro policii a Celní správu. Stačí využít webu eDalnice.cz, kam zadám SPZ a kde se mi automaticky napíše, jestli je pro daný den známka na dané SPZ platná, či nikoliv.“

Tagy:
Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále
OH 2021

Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále

Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále vodního slalomu na olympijských hrách v Tokiu. Šestadvacetiletý Rohan zajel v kvalifikaci osmý čas, za nejrychlejším Slovákem Matejem Beňušem zaostal o více než pět sekund. Minařík Kudějová byla šestá, téměř osm vteřin za favorizovanou Australankou Jessicou Foxovou.

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?
Volby 2021

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Tenistka Karolína Plíšková přesvědčivě porazila svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková s přehledem porazily tchajwanské soupeřky a rovněž míří do druhého kola. V neděli se ještě představí bronzová medailistka z Ria 2016 Petra Kvitová, jediný český zástupce v mužské dvouhře Tomáš Macháč a pár Plíšková, Vondroušová.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama