reklama

Chyba při okamžitém nákupu elektronické dálniční známky nejde vrátit, varuje mluvčí

Řidiči už koupili téměř milion nových elektronických dálničních známek, jejichž velkou výhodou je podle mluvčího projektu eDálnice Martina Opatrného flexibilní platnost. Známka je nepřenosná a vázaná na konkrétní státní poznávací značku (SPZ). Proto doporučuje kupovat známku s několikadenním předstihem. „Pokud špatně zadám SPZ a koupím si známku s platností ihned, jde o nevratnou chybu,“ varuje mluvčí Opatrný.

reklama

„Máme prodaný zhruba milion dálničních známek. Není to vše přes internet, protože řidiči si ji mohou koupit i na pobočkách České pošty nebo na některých čerpacích stanicích,“ uvedl tiskový mluvčí projektu eDálnice Martin Opatrný v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

O jaká čísla jde v porovnání s předchozím rokem? „Pokud se podíváme na loňská čísla, ta hovoří o tom, že roční dálniční známku, která nám platí do konce ledna, si pořídily zhruba dva miliony řidičů. Ale nelze automaticky předpokládat, že všichni si ji budou pořizovat teď na konci ledna, protože velkou výhodou nové elektronické dálniční značky je flexibilní platnost. To znamená, že si libovolně zvolím datum, odkdy chci jezdit, odkdy chci využívat dálnice.“

Nákup na e-shopu zabere zhruba dvě minuty

Dominantním prodejním kanálem je podle Opatrného e-shop. Celý proces on-line nákupu je dle něj bezpečný a trvá asi dvě minuty. „Koronavirus prokázal, že digitalizace je nezadržitelná a Češi jsou přeborníci v on-line transakcích. Myslím si, že platit kartou se už většina národa nebojí, ale na to nejsem expert,“ doplnil.

Nová elektronická dálniční známka, stejně jako její předchůdkyně, není přenosná. „Známka je vázaná na státní poznávací značku. A pokud měním automobil, to znamená, že prodávám nebo kupuji, prodávám ho nebo kupuji s tou dálniční známkou,“ vysvětlil s tím, že SPZ si lze ověřit na webu eDálnice.

„Pokud vám SPZ někdo třeba ukradne nebo ji ztratíte, pak se přenese elektronická dálniční známka na novou SPZ. V opačném případě je to ale velmi podobné jako staré klasické papírové kupony. Také většinou, když jste prodával vůz, prodával jste ho s dálniční známkou.“

Pozor na zadání špatné SPZ, v případě platnosti „ihned“ nevratné

Nejpodstatnější chybou při nákupu známky je podle Opatrného špatně zadaná státní poznávací značka.

„Nejfatálnější chybou je špatně zadaná SPZ. Protože pokud špatně zadám SPZ a koupím si známku s platností ihned, je to nevratná chyba. Je to podobné, jako když jsem to špatně napsal na nálepku a nalepil na čelní sklo – v ten daný moment už s tím bohužel také nešlo nic dělat,“ vysvětlil mluvčí.

„Takže tady je třeba velká obezřetnost a doporučuji lidem, aby to opravdu zadávali podrobně, pečlivě, opatrně, pomalu a aby si v ideálním případě známku kupovali třeba s několikadenním předstihem. Protože pokud tam mám předstih, pak tu chybu můžu opravit.“

A ačkoliv nové známky nebudou nikde nalepené, může jejich platnost on-line zkontrolovat prakticky kdokoliv. „Nebudou viditelné na první pohled, tzn. na čelním skle, ale budou velmi snadno zkontrolovatelné i pro nás běžné smrtelníky, nejenom pro policii a Celní správu. Stačí využít webu eDalnice.cz, kam zadám SPZ a kde se mi automaticky napíše, jestli je pro daný den známka na dané SPZ platná, či nikoliv.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama