Vyšetřovatelé už znají důvod pádu vrtulníku Petra Kellnera. Označili pravděpodobného viníka

Tragické okolnosti nehody Petra Kellnera

Pravděpodobnou příčinou nehody vrtulníku, při níž v roce 2021 na Aljašce zahynul český miliardář Petr Kellner a další čtyři lidé, byla neschopnost pilota zareagovat odpovídajícím způsobem na povětrnostní podmínky. Podle agentury AP o tom ve čtvrtek informoval americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

K havárii vrtulníku přispěl také „neadekvátní výcvik pilotů“ u společnosti, která lety organizovala, a nedostatečný dohled inspektora Federálního úřadu pro letectví (FAA),“ dodal Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

ČTĚTE TAKÉ: Podnikatel Kellner nehodu vrtulníku na Aljašce přežil. Zemřel při čekání na záchranu

Kromě Kellnera přišli při havárii z 27. března o život také trenér snowboardingu Benjamin Larochaix, pilot Zachary Russell a dva horští vůdci: Gregory Harms a Sean McManamy. Nehodu přežil jen bývalý český reprezentant ve snowboardingu David Horváth, jehož z vraku dostali záchranáři až asi šest hodin po nehodě. Skupina se v oblasti věnovala heliskiingu, tedy extrémnímu sportu, při němž jsou jezdci na lyžích nebo snowboardu vysazováni z vrtulníku do volného terénu.

„Jeden člověk nehodu přežil, pátrací a záchranné týmy ale byly informovány se značným zpožděním, což přispělo k rozsahu zranění přeživšího, který utrpěl rozsáhlé omrzliny na obou rukou,“ píše se ve zprávě NTSB.

Horváth vyšetřovatelům řekl, že pilot se pokusil přistát na horském hřebeni, což se mu napoprvé nepodařilo. Při druhém pokusu vrtulník „pohltila mlha“ a stroj následně narazil do hory a svalil se po svahu dolů.

Pilot se zřejmě před druhým pokusem o přistání potýkal s bílou tmou, která vznikla v důsledku vzdušného proudu vytvořeného rotorem vrtulníku, takže ztratil vizuální kontakt s hřebenem hory, píše se ve zprávě.

Kellner a jeho společníci pobývali v luxusní horské chatě Tordrillo Mountain Lodge, která v zimě pořádá heliskiingové pobyty. Samotné cesty vrtulníkem zadává společnosti Soloy Helicopter.

Podnikatelka Renáta Kellnerová s rodinou požádala počátkem dubna soud na Aljašce o prošetření nehody. „Podle dostupných svědectví byly záchranné jednotky na místo neštěstí povolány až několik hodin po havárii, a je tudíž evidentní, že některé osoby musely pochybit,“ uvedl tehdy mluvčí PPF Leoš Rousek.

VIDEO: Neboj se, tady nezemřeme. Kellner byl po havárii vrtulníku ještě dvě hodiny naživu. Mohl přežít

Tagy: