VÝSTRAHA: Do Česka se hrne vlna veder. Kde budou tropické teploty nejintenzivnější?

Marek Pausz
  • Akt. 12. srp 2025, 12:44
  • • 12. srp 2025, 11:35

  • Od středy zesílí příliv teplého vzduchu nad území střední Evropy. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) proto vydali pro středu a čtvrtek výstrahu před vysokými, ale i velmi vysokými teplotami. Ve středních a nižších polohách Česka teploměry naměří přes 31 stupňů Celsia. Ve čtvrtek bude dusno v Čechách i na Moravě ještě horší. Kde si dát na tropický žár pozor?

    Meteorologové připomínají, že od středy začne nad střední Evropu silněji proudit teplý vzduch. „Do soboty 16. srpna nás čeká vlna veder s vysokými a velmi vysokými teplotami,“ upozornili v příspěvku na síti X.

    K TÉMATU: Kde teď rostou houby? Plné košíky si z lesa odnesete jen někde, ukazuje mapa

    Již ve středu mohou teploty během odpoledne vystoupat nad 31 stupňů Celsia. Výstraha se týká hlavně středních a nižších poloh napříč všemi kraji.

    Ve čtvrtek bude nápor horka ještě horší. „Ve větší části Čech a moravských a slezských nížin teploty překročí 34 °C,“ uvedli v příspěvku zástupci ČHMÚ.

    Intenzivnější výstraha před vysokými teplotami vejde v platnost od čtvrtečního poledne. Teploty mohou překročit v nížinách po celém Česku i hranici 34 stupňů Celsia. Nejsilnější nápory vedra se týkají hlavně středních Čech a Prahy, poté Ústeckého kraje či okresů v Plzeňském nebo Olomouckém kraji. Rovněž se jedná o jih Moravy.

    Stejné dusno zavládne nad Českem i v pátek. Denní maxima budou i mimo nížiny nad 31 stupňů Celsia. „V sobotu 16. srpna se začne od západu na studené frontě ochlazovat, takže teploty přes 31 °C očekáváme odpoledne pouze na jižní a střední Moravě,“ dodali odborníci.

    MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vlci utekli na Šumavě z výběhu. Část smečky se může volně pohybovat u Srní