reklama

Vývoj vakcíny proti koronaviru bude největší operací od projektu atomové bomby, tvrdí Trump

Spojené státy by mohly mít vakcínu proti COVID-19 do konce tohoto roku, možná i dříve, prohlásil americký prezident Donald Trump. USA podle něj momentálně zvažují čtrnáct očkovacích látek, které vykazují slibné výsledky. Projekt americké vlády na vývoj očkovací látky určené k zastavení současné pandemie je podle něj největší operací od dob projektu Manhattan, v rámci kterého USA za druhé světové války vyvinuly první atomovou bombu.

reklama

„Doufáme, že vakcínu budeme mít do konce roku, možná dříve. Děláme pozoruhodné pokroky,“ řekl Trump. Představil rovněž vedoucí pracovníky projektu nazvaného Operace Warp Speed (Warpová rychlost – podle fiktivní metody cestování nadsvětelnou rychlostí ze sci-fi seriálu Star Trek, pozn. red.). Odborným šéfem operace bude Moncef Slaoui, někdejší šéf vývoje vakcín ve farmaceutickém obru GlaxoSmithKline.

I ten vyjádřil optimismus: „Nedávno jsem viděl předběžná data z klinické studie jedné vakcíny proti koronaviru. Tato data posílila moji naději, že budeme schopni doručit několik stovek milionů dávek vakcíny do konce roku 2020.“ Na distribuci výsledné látky by pak měl dohlížet generál americké armády Gustave Perna, který velí vojenským logistickým operacím.

Na léku se podle Trumpa nikdo nesnaží vydělat

Trump také prohlásil, že na vakcíně spolupracuje celý svět, přičemž se na jejím vývoji nikdo nesnaží vydělat. „Některé země jsou našimi spojenci. Spolupracujeme ale i s těmi, které našimi spojenci nejsou,“ řekl Trump. „Nemáme žádné ego. Myslíme si, že vakcína bude skvělá, ať ji vyvine kdokoliv. Ostatní země s námi budou spolupracovat. Stejně tak my s nimi,“ dodal prezident.

Agentura Reuters připomněla, že vztahy USA s některými evropskými státy nepříznivě poznamenalo omezení pro cestující z Evropy do Spojených států, které prezident vyhlásil v březnu bez předchozí konzultace s evropskými lídry. Diplomacie na ose Washington-Peking je pak na bodu mrazu kvůli neustálým Trumpovým útokům vůči Číně, která podle prezidenta nese zodpovědnost za rozšíření koronaviru po celém světě a následný ekonomický kolaps.

Vakcína, nevakcína – jsme zpátky

USA podle Trumpa momentálně zvažují čtrnáct očkovacích látek, které vykazují slibné výsledky. Z tohoto seznamu chtějí dále některé vakcíny vyřazovat a dopracovat se tak k nejlepšímu preparátu. V případě, že by vakcínu jako první vyvinula jiná země, pomáhaly by USA s její distribucí.

Trump však následně zdůraznil, že Spojené státy začnou znovu navracet život k normálu nehledě na to, zda bude, či nebude vakcína k dispozici. „Nechci, aby si lidé mysleli, že vše záleží na vakcíně, ale bylo by skvělé ji mít,“ řekl Trump, který se dlouhodobě vyslovuje pro co nejrychlejší otevření americké ekonomiky. A to i přes varování expertů před další možnou vlnou nákazy. „Chci, aby bylo jasno: Vakcína, nevakcína – jsme zpátky,“ prohlásil prezident.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama