reklama

Vývoj vakcíny proti koronaviru bude největší operací od projektu atomové bomby, tvrdí Trump

Spojené státy by mohly mít vakcínu proti COVID-19 do konce tohoto roku, možná i dříve, prohlásil americký prezident Donald Trump. USA podle něj momentálně zvažují čtrnáct očkovacích látek, které vykazují slibné výsledky. Projekt americké vlády na vývoj očkovací látky určené k zastavení současné pandemie je podle něj největší operací od dob projektu Manhattan, v rámci kterého USA za druhé světové války vyvinuly první atomovou bombu.

reklama

„Doufáme, že vakcínu budeme mít do konce roku, možná dříve. Děláme pozoruhodné pokroky,“ řekl Trump. Představil rovněž vedoucí pracovníky projektu nazvaného Operace Warp Speed (Warpová rychlost – podle fiktivní metody cestování nadsvětelnou rychlostí ze sci-fi seriálu Star Trek, pozn. red.). Odborným šéfem operace bude Moncef Slaoui, někdejší šéf vývoje vakcín ve farmaceutickém obru GlaxoSmithKline.

K tématu

I ten vyjádřil optimismus: „Nedávno jsem viděl předběžná data z klinické studie jedné vakcíny proti koronaviru. Tato data posílila moji naději, že budeme schopni doručit několik stovek milionů dávek vakcíny do konce roku 2020.“ Na distribuci výsledné látky by pak měl dohlížet generál americké armády Gustave Perna, který velí vojenským logistickým operacím.

Na léku se podle Trumpa nikdo nesnaží vydělat

Trump také prohlásil, že na vakcíně spolupracuje celý svět, přičemž se na jejím vývoji nikdo nesnaží vydělat. „Některé země jsou našimi spojenci. Spolupracujeme ale i s těmi, které našimi spojenci nejsou,“ řekl Trump. „Nemáme žádné ego. Myslíme si, že vakcína bude skvělá, ať ji vyvine kdokoliv. Ostatní země s námi budou spolupracovat. Stejně tak my s nimi,“ dodal prezident.

Agentura Reuters připomněla, že vztahy USA s některými evropskými státy nepříznivě poznamenalo omezení pro cestující z Evropy do Spojených států, které prezident vyhlásil v březnu bez předchozí konzultace s evropskými lídry. Diplomacie na ose Washington-Peking je pak na bodu mrazu kvůli neustálým Trumpovým útokům vůči Číně, která podle prezidenta nese zodpovědnost za rozšíření koronaviru po celém světě a následný ekonomický kolaps.

Vakcína, nevakcína – jsme zpátky

USA podle Trumpa momentálně zvažují čtrnáct očkovacích látek, které vykazují slibné výsledky. Z tohoto seznamu chtějí dále některé vakcíny vyřazovat a dopracovat se tak k nejlepšímu preparátu. V případě, že by vakcínu jako první vyvinula jiná země, pomáhaly by USA s její distribucí.

Trump však následně zdůraznil, že Spojené státy začnou znovu navracet život k normálu nehledě na to, zda bude, či nebude vakcína k dispozici. „Nechci, aby si lidé mysleli, že vše záleží na vakcíně, ale bylo by skvělé ji mít,“ řekl Trump, který se dlouhodobě vyslovuje pro co nejrychlejší otevření americké ekonomiky. A to i přes varování expertů před další možnou vlnou nákazy. „Chci, aby bylo jasno: Vakcína, nevakcína – jsme zpátky,“ prohlásil prezident.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama