CNN Prima News atomová bomba

atomová bomba

Výpis příspěvků ke štítku „atomová bomba“

Když taktické jaderné zbraně nejsou úplně taktické. V čem se liší od těch „klasických“?

12. srpna 2022 05:11

Od počátku války na Ukrajině se v rétorické rovině ze všech stran šermuje pojmem taktické jaderné zbraně a debatuje se o jejich možném využití Ruskem. Jenže co jsou vlastně zač? Často se vytváří dojem, že nejde o příliš ničivé zbraně, které zasáhnou jen omezený prostor. Takové uvažování může ale být podle odborníků velmi nebezpečné.

Japonský expert: Nechceme další Hirošimu, hrozba války s Čínou je blíž než kdy dříve

5. srpna 2022 23:16

Už nikdy více. Tak zní přání Japonců, kteří si každý srpen připomínají svržení atomových bomb na města Hirošima a Nagasaki. Letošní 77. výročí ale doprovází velké obavy. Ruská invaze na Ukrajinu a především vojenské cvičení v přímořských čínských městech drží celou Asii v napětí. „Lidé se tu bojí války jako už dlouho ne. Jak konvenční, tak jaderné,“ popsal pro CNN Prima NEWS bezpečnostní expert a analytik Daiči Tokojama.

Putin horší Chruščova: Nukleární mráz nepřichází z Kremlu poprvé. Kdy hrozilo vyhubení?

17. března 2022 09:01

Válka na Ukrajině dala vzpomenout na chřestění jadernými zbraněmi z dob, kdy železná opona dělila Evropu na svobodnou a totalitní část. Zatímco Západ byl východní propagandou označován za válečného štváče a Východ se pasoval do role ochránce míru, realita byla přesně opačná. Před 60 lety svět nasedl do nukleárního vlaku, který málem dojel do stanice Smrt. Kubánská raketová krize z roku 1962 až hrozivě připomíná současné ruské tažení na Ukrajině.

Jaderná raketa by z Ruska do USA letěla 45 minut. Není to ale na stole, uklidňuje expert

28. února 2022 05:38

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli znejistil svět informací, že Moskva nakázala uvést do pohotovosti ruské jaderné síly. Odborník na nukleární zbraně Vlastislav Bříza ale pro CNN Prima NEWS ujistil, že v současnosti není realistické, že by Kreml sáhl k tak krajnímu prostředku. Expert vysvětlil, proč by Západ mohl v případě jaderného útoku kontrovat, ale nemohl by střelu odvrátit.