Teroristické metody Ruska? Stejně během válek postupují i Američané, říká bývalý velvyslanec

Diplomat a bývalý český velvyslanec ve Francii Petr Drulák

Drulák o Rusku

Významná část české politické scény označila Rusko za teroristický stát. Politolog a bývalý český velvyslanec ve Francii Petr Drulák to ale vidí jinak. Podle něj jde o tvář moderní války a podezření z válečných zločinů. O konfliktu na Ukrajině se vyjádřil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

„Označení ‚terorista‘ se vždycky používá v nějakém politickém kontextu. Rusko dělá masivní útoky na ukrajinskou infrastrukturu, které postihují mnoho civilistů. Toto je tvář moderní války,“ vysvětloval pro CNN Prima NEWS politolog Petr Drulák. Dodal, že potom bychom museli za teroristy označit hodně aktérů. „Pokud válčí Američané, postupují stejně. Tyto metody tedy můžeme označit za teroristické, ale netýkají se pouze Ruska,“ vysvětlil.

Utnutí diplomatických vztahů

Bývalý velvyslanec ve Francii se vyjádřil také k případnému vyhoštění ruského velvyslance z České republiky: „Pokud významná část politické scény míní, že Rusko je teroristický režim, tak logickým důsledkem by mělo být utnutí diplomatických vztahů.“

Podle Druláka jsou klíče k celé situaci ve Washingtonu a Kyjevě. „EU a NATO se nechtějí zapojit přímo do války. Ukrajinu podporují všemi možnými prostředky, ale přímý konflikt vylučují,“ uvedl politolog s tím, že to je jedině dobře, protože přímý konflikt by mohl vést k jaderné válce.

Celý rozhovor si poslechněte ve videu v úvodu článku. Drulák se vyjádřil například i k tomu, zda fungují sankce, které jsou na Rusko uvaleny.

Tagy: