reklama

Vzácná shoda. Vláda se s opozicí domluvila na podobě pandemického zákona

Opoziční strany s vládou našly shodu na podobě pandemického zákona, který by měl nahradit nouzový stav. Předloha bude zahrnovat i odškodnění podnikatelů, kteří byli postiženi protikoronavirovými opatřeními.

reklama

Na podobě nového zákona se dohodly vládní ANO a ČSSD s opozičními Piráty, ODS, hnutím STAN, lidovci a TOP 09. Proti návrhu je SPD, KSČM se ještě poradí. Lídři opozice s vládou jednali už v úterý a ve středu, shodu našli až ve čtvrtek.

K tématu

„Vypadá to nadějně. Domluvili jsme se, že se podá jeden pozměňovací návrh, který podepíšou všichni předsedové kromě SPD, ještě nevíme u komunistů. A mohlo by to být schváleno. Opozice tvrdí, že v Senátu by to nebyl problém,“ prohlásil po jednání premiér Andrej Babiš (ANO).

Sněmovna bude pandemický zákon řešit jako první bod čtvrteční schůze. Kabinet chce předlohu schválit zrychleně. To znamená, že nebudou probíhat klasicky tři čtení zákona, ale po schválení v prvním čtení předloha poputuje rovnou do Senátu.

Nouzový stav může skončit

Zákon bude obsahovat i usnesení o odškodnění podnikatelů. Na náhradu škody bude nárok od 1. března do konce pandemické pohotovosti. Podnikatelé budou moci žádost předložit v roční lhůtě, ministerstvo financí pak během šesti měsíců rozhodne, řekl Babiš. Uchazeči o náhrady budou muset škodu prokázat, odpočítají se také již vyplacené kompenzace.

  • Vládě zákonem vznikne povinnost pravidelného informování Sněmovny o uplatňování opatření.
  • Poslanci budou moci vyvolat hlasování o ukončení stavu pandemické pohotovosti. Opatření budou muset být vládou řádně odůvodněná.
  • Živnostníci a firmy zasažené protikoronavirovými opatřeními budou odškodňováni.
  • Pandemický zákon by měl nahradit nouzový stav.

„Důležité je, že vláda doposud odškodnění odmítala a teď na to přistoupila,“ komentoval šéf ODS Petr Fiala. „Otázka je, jestli to mají nést občané, nebo se na tom má podílet stát,“ vysvětlil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je pandemický zákon důležitý, protože bude moci skončit nouzový stav. „V současné chvíli existuje poměrně robustní nouzový stav, anebo nemáme nic. Tento návrh zákona by měl nahradit to kladivo nouzového stavu. Nedává vládě tolik síly dělat neodůvodněná rozhodnutí nebo je během týdne měnit,“ zdůraznil Bartoš.

K tématu

Tagy: opozice nouzový stav dohoda vláda koronavirus COVID-19 pandemický zákon

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty

Přibližně deset procent zaměstnanců se odmítá nechat povinně testovat na koronavirus, uvedl krajský předseda organizace Asociace samostatných odborů Liberec Milan Šubrt. Firmy s 250 a více zaměstnanci přitom mají od úterý povinnost na pracovišti lidi testovat. „Začínáme mít problém s tím, že se nám tvoří skupina lidí, kteří testování odmítají,“ postěžoval si pro CNN Prima NEWS.

Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
Povinné testování státních zaměstnanců od 10. března? Mimořádně se proto sejde vláda
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Další články
reklama
reklama