Hejtmani versus poslanci. Tak by se dala popsat situace v opozičních stranách. Zatímco zákonodárci a lídři ODS, KDU-ČSL či STAN ve Sněmovně nezvedli ruce pro prodloužení nouzového stavu, hejtmani ze stejných partají se s vládou domluvili. Požádali o prodloužení nouzového stavu až do konce února. Z jakého důvodu? A nevadí lídrům opozice, že hejtmani nestojí za nimi?
„Nouzový stav není řešení,“ opakuje dlouhodobě šéf ODS Petr Fiala. Minulý týden se poslanci jeho strany i dalších opozičních partají rozhodli, že nouzový stav nepodpoří. Ruce nezvedli ani zástupci Pirátů, STAN, KDU-ČSL, TOP 09, SPD či KSČM.
Debilko, chcípni na rakovinu v bolestech. Hejtmani pod palbou kvůli nouzovému stavu
Díky podpoře hejtmanů vláda mohla od pondělí znovu prodloužit nouzový stav na čtrnáct dnů, s poslanci totiž shodu nenašla. Někteří lidé ale toto mají hejtmanům za zlé, a tak jim prostřednictvím sociálních sítí píší nejrůznější nadávky a výhrůžky. Na kritiku upozornila například hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN), hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) nebo Martin Půta (SLK), hejtman Libereckého kraje.
Nouzový stav měl v neděli 14. února skončit. Podle vlády by ale bez něj nastal totální chaos a přestala by platit většina koronavirových opatření. Premiér Andrej Babiš (ANO) proto svolal šéfy krajů. Hnutí ANO má tři hejtmany, ODS čtyři, STAN rovněž čtyři, ČSSD a lidovci mají po jednom hejtmanovi.
Z těchto počtů vyplývá, že ve vedení krajů převažují strany, které jsou ve Sněmovně v opozici. I přesto se hejtmani s premiérem domluvili a požádali vládu, aby vyhlásila nouzový stav do konce února. Babišův kabinet nouzový stav vyhlásil bez souhlasu poslanců.
Hejtmani tak jednali úplně jinak než poslanci ze stejných partají. Jediný, kdo hlasoval proti usnesení hejtmanů, byl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Poslanci jsou v jiné roli, říká Pecková
Jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS) to komentoval se slovy: „Třeba by nám poslanci mohli říct, jak by jako hejtmani bez nouzového stavu na svoji odpovědnost otevřeli třeba jen malé obchody, ale už ne sauny a bazény a další provozy, kde to riziko je opravdu velké. To by taky bylo fajn.“
Část hejtmanů s nouzovým stavem souhlasila, aby nevznikl zmatek. Někteří hejtmani za ANO a ČSSD totiž avizovali, že požádají vládu o vyhlášení nouzového stavu klidně jen ve „svých“ krajích. „K nouzovému stavu jsem nakonec přistoupila, aby sedm krajů, které obklopují střední Čechy, nebylo v jiném režimu,“ vysvětlovala středočeská hejtmanka Petra Pecková (za STAN).
Důvodům, proč poslanci STAN nouzový stav ve Sněmovně nepodpořili, prý rozumí. „Jejich role v politickém systému je jiná než nás, hejtmanů. Ve Sněmovně hájí jiné zájmy než kraj či samospráva. Našim poslancům šlo primárně o změnu způsobu boje s epidemií,“ řekla CNN Prima NEWS Pecková.
„My hejtmani jsme v tom s našimi poslanci zajedno. A když premiér tvrdohlavě neustoupil poslancům, začal politikařit a za rukojmí si vzal lidi v této zemi, tak jsme museli naše poslance doplnit my, hejtmani, které už Babiš nemohl ignorovat,“ dodala Pecková.
Rakušan: Hejtmani jsou Babišovy oběti
Podle šéfa STAN Víta Rakušana se hejtmani stali oběťmi neschopnosti předsedy vlády Babiše. „Premiér, který dlouhé týdny nejednal, neměl připravený žádný scénář pro případ, že by nebyl prodloužen nouzový stav. Hejtmani jsou oběťmi té situace. Chtějí chránit své občany a vláda ústy premiéra jim nenabídla žádnou pomoc, nepřišli s žádnou nabídkou, jak situaci vyřešit bez nouzového stavu. Přišla volba – buď, anebo,“ popsal CNN Prima NEWS Rakušan.
Babiš by podle Rakušana měl splnit sliby, které hejtmanům dal, a to přijmout pandemický zákon, posílit testování, trasování a očkování a umožnit návrat žáků do škol.
Podle šéfa ODS Fialy nedělní dohoda s hejtmany nic nevyřešila. „Prodloužení nouzového stavu je ústavně pochybné. Náš plán řešení jsme představili. Jsme stále připraveni s vládou jednat a pomoci jim zvládnout situaci, se kterou si neví rady,“ řekl CNN Prima NEWS Fiala.
Babiš chce mít rozkol v opozici, míní Vystrčil
Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nejde Babišovi o nic jiného než způsobit ve stranách rozkol, který by opozici oslabil před volbami. „Zasévání zloby a stavění lidí proti sobě je součást volební kampaně, což pan premiér začal dělat,“ konstatoval pro CNN Prima NEWS Vystrčil.
„Hejtmani byli při jednání s premiérem postaveni do situace, kdy tam byli hejtmani, kteří žádali o nouzový stav, a hejtmani, kteří byli na pochybách. Je naprosto nesmyslné, aby na polovině území platil nouzový stav a na druhé polovině nikoliv, tak se radši dohodli,“ říká Vystrčil.
Zároveň ale dodává, že je potřeba lépe komunikovat a vedení ODS musí s občanskodemokratickými hejtmany nastavit jasný směr.
Hejtmanům naopak děkovala vládní ČSSD: „Děkujeme za pomoc České republice. I když je většina hejtmanů z opozičních stran, ukazuje se, že se můžeme domluvit. Kdyby zůstalo u čtvrtečního rozhodnutí Sněmovny, hrozila by nám mezinárodní ostuda,“ tvrdí sociální demokraté.
Nouzový stav už by v budoucnu neměl být potřeba. Vláda v pondělí schválila pandemický zákon, který má umožnit vyhlašovat podobná opatření jako během nouzového stavu.