Vzácný hrošík liberijský se narodil v richmondské zoo. Je to holka, vzkazují

V americkém státě Virginie v Richmond Metro Zoo se páru hrošíků liberijských Iris a Corwinovi narodilo mládě – samička. Ve středu 26. srpna oslavila svůj první měsíc na světě, zatím ale nemá jméno. Podle ošetřovatelů roste „jako z vody“.

Než mládě povyroste, zůstane jenom s matkou u vnitřního bazénku tamní zoologické zahrady. Návštěvníci ale o batolecí období hrošíka nepřijdou. Mohou rodinku pozorovat skrz okénka.

Hrošík liberijský je velmi vzácný a ohrožený druh. Je ale pronásledován lovci kvůli masu. Jeho přirozeným životním prostředím jsou tropické deštné pralesy Západní Afriky a dlouho byl považován za mýtus. Až v roce 1914 se vědeckému světu podařila existence hrošíků dokázat. Ve volné přírodě se podle odhadů nachází okolo třech tisíc jedinců.

Tento druh je menší příbuzný hrocha, ale někteří dokonce tvrdili, že jde pouze o degenerované jedince hrocha. Hrošík je samotář, a pokud jich žije pohromadě víc, jde o pár nebo malou rodinu. Jeho domovem jsou mokřady a bažiny, ale většinu času tráví na souši.

Hrošíka liberijského můžete na vlastní oči vidět i v českých zoologických zahradách. A to ve Dvoře Králové, Jihlavě, Plzni nebo v Zoo Olomouc, kde chovají pár, který přivedl na svět už obdivuhodných sedm mláďat.

Tagy: