reklama

Vánoční nebeská podívaná. Nad Českem se prohnaly gripeny ve speciální formaci stromečku

Oznámení Armády ČR o výjimečném cvičném letu přišlo za pět minut dvanáct. Stovky lidí si ani přesto nenechaly ujít speciální přelet gripenů nad některými městy České republiky. Pět letounů JAS-39 se po celou dobu trasy drželo ve formaci, která připomínala vánoční stromeček. Sama armáda let nazvala „JAS-39 Gripen X-mas Flight“, v překladu Vánoční let gripenů.

reklama

O slavnostním pojetí běžného cvičného letu armáda informovala na sociálních sítích jen půl hodiny před vzlétnutím. „Létající stromeček z našich gripenů!“ připsala k tabulce otočných bodů s přibližným časem příletu gripenů.

Právě šibeniční termín mnohé lidi zaskočil a okamžitě se dotazovali, proč se o této akci dozvídají až těsně před jejím začátkem. „Jde o standardní cvičný let. O takovém ‚vánočním‘ pojetí jsme se rozhodli až dnes,“ připsala armáda na vysvětlenou.

Některé všímavce však zaskočilo i datum události. Ta je u tabulky datovaná k 17. prosinci 2022. „Omlouváme se tímto i za chybu v roce. Letí se opravdu letos!“ vyvedli některé z omylu.

Průběžně lidé pořizovali videa i fotografie samotné formace. Někteří si s humorem postěžovali, že k nim gripeny nedoletí. „Ze severních Čech vznáším námitku. Jako chápu, že nás je málo, ale příště prosím i přes nás,“ napsal jeden z uživatelů.

O slavnostnostní podívanou však nakonec přišlo avizované Brno. Lidé si na sociálních sítích postěžovali, že se formace otočila a odletěla. I to však armáda vysvětlila. „Bohužel legendární aura Brna způsobila, že se museli naši piloti otočit kvůli zhoršujícímu se počasí,“ připsali. Ani zde si však Češi neodpustili žerty. „Tak u Brna si zahráli na Trumpa, koukám,“ podotkl další uživatel.

I přes některé komplikace v podobě oznámení nebo počasí si mnozí lidé speciální cvičný let užili. Armádě přejí krásné svátky, děkují za zážitek a skvělou podívanou. Mnozí doufají, že se za rok o akci dozví dříve a na gripeny se budou moci lépe připravit.

Tagy:
letoun trasa sociální sítě cvičení Česko Armáda ČR JAS-39 Gripen vánoční strom gripeny

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Na protestu proti opatřením u Berlína zemřel známý hudebník. Demonstranti viní policii

Na demonstraci proti karanténním opatřením v braniborském Wandlitzu nedaleko Berlína zemřel jeden z účastníků. Podle dostupných informací mělo jít o známého hudebníka. Incident se stal v pondělí, do médií se ale dostal až nyní. Část demonstrantů připsala odpovědnost za úmrtí policii, ta to ale odmítá a uvádí, že muž zkolaboval. Příčinu úmrtí určí nařízená pitva.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama