Vánoční nebeská podívaná. Nad Českem se prohnaly gripeny ve speciální formaci stromečku

Přelet gripenů nad Prahou (autor: Marek Blabla)

Oznámení Armády ČR o výjimečném cvičném letu přišlo za pět minut dvanáct. Stovky lidí si ani přesto nenechaly ujít speciální přelet gripenů nad některými městy České republiky. Pět letounů JAS-39 se po celou dobu trasy drželo ve formaci, která připomínala vánoční stromeček. Sama armáda let nazvala „JAS-39 Gripen X-mas Flight“, v překladu Vánoční let gripenů.

O slavnostním pojetí běžného cvičného letu armáda informovala na sociálních sítích jen půl hodiny před vzlétnutím. „Létající stromeček z našich gripenů!“ připsala k tabulce otočných bodů s přibližným časem příletu gripenů.

Právě šibeniční termín mnohé lidi zaskočil a okamžitě se dotazovali, proč se o této akci dozvídají až těsně před jejím začátkem. „Jde o standardní cvičný let. O takovém ‚vánočním‘ pojetí jsme se rozhodli až dnes,“ připsala armáda na vysvětlenou.

Některé všímavce však zaskočilo i datum události. Ta je u tabulky datovaná k 17. prosinci 2022. „Omlouváme se tímto i za chybu v roce. Letí se opravdu letos!“ vyvedli některé z omylu.

Průběžně lidé pořizovali videa i fotografie samotné formace. Někteří si s humorem postěžovali, že k nim gripeny nedoletí. „Ze severních Čech vznáším námitku. Jako chápu, že nás je málo, ale příště prosím i přes nás,“ napsal jeden z uživatelů.

O slavnostnostní podívanou však nakonec přišlo avizované Brno. Lidé si na sociálních sítích postěžovali, že se formace otočila a odletěla. I to však armáda vysvětlila. „Bohužel legendární aura Brna způsobila, že se museli naši piloti otočit kvůli zhoršujícímu se počasí,“ připsali. Ani zde si však Češi neodpustili žerty. „Tak u Brna si zahráli na Trumpa, koukám,“ podotkl další uživatel.

I přes některé komplikace v podobě oznámení nebo počasí si mnozí lidé speciální cvičný let užili. Armádě přejí krásné svátky, děkují za zážitek a skvělou podívanou. Mnozí doufají, že se za rok o akci dozví dříve a na gripeny se budou moci lépe připravit.

Tagy: