Česká republika se aktivně uchází o nákup až 40 pokročilých stíhaček páté generace F-35 od USA, řekl nejmenovaný americký zdroj odbornému webu Janes. Podle něj by stroje nahradily 14 stíhaček JAS-39 Gripen, jejichž pronájem české armádě skončí v roce 2027. České ministerstvo obrany uvedlo, že vojenští odborníci zpracovávají stanovisko k možnostem budoucího zajištění vzdušného prostoru ČR a existují různé varianty.
Podle ministerstva obrany je možné, že při shromažďování podkladů oslovili vojáci i americkou stranu, „určitě to ale nelze nazvat aktivním vyjednáváním“.
Vláda rozhodla o vyšší minimální mzdě. O kolik navíc si lidé od ledna vydělají?
Minimální mzda od ledna vzroste o 1 000 korun na 16 200 korun. Nařízení v pátek schválil kabinet. Informaci CNN Prima NEWS potvrdil zdroj z vlády. S minimální mzdou se zvýší i zaručená mzda, a to podle odbornosti, složitosti a odpovědnosti práce až na 32 400 korun. Podle podkladů k nařízení nejnižší výdělek pobírá asi 139 tisíc lidí. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je rozhodnutí o přidání tisícikoruny od vlády „přezíravost a vrchol arogance“.
Stíhačka F-35 vyráběná firmou Lockheed Martin se podle Janes pomalu stává standardním strojem pro země NATO, o nákupu již jedná například Finsko. „Další evropské země oficiálně vyjádřily zájem, je to Španělsko, Řecko, a Česká republika. Aktivně se o ně ucházejí,“ řekl zdroj webu. Česká republika podle něj přišla s požadavkem až na 40 strojů. Původně se přitom zajímala o stíhačky F-16, firma Lockheed Martin se však rozhodla zaměřit svou nabídku na modernější F-35.
Podle ředitele odboru komunikace českého ministerstva obrany Jana Pejška zpráva serveru Janes „je bouře ve sklenici vody“. Odborníci Generálního štábu Armády ČR podle něj teprve zpracovávají vojenské stanovisko k možnostem budoucího zajištění ochrany vzdušného prostoru po vypršení pronájmu gripenů. Toto stanovisko by mělo být hotové začátkem roku 2022 a dostane ho k posouzení příští vláda.
Existují tři varianty
Podle Pejška obecně existují tři varianty: pokračovat ve využívání stávajících gripenů, využít gripenů nové generace, nebo přejít na „jinou nadzvukovou platformu“. „Je tudíž možné, že v rámci shromažďování podkladů oslovili vojáci i americkou stranu, určitě to ale nelze nazvat aktivním vyjednáváním,“ uvedl Pejšek.
„My v tuto chvíli máme platnou smlouvu na pronájem 14 švédských stíhacích letounů JAS-39 Gripen až do roku 2027, navíc s možností opce na další dva roky, tedy do roku 2029. Tudíž za současného vedení MO, ale ani v nejbližších letech, k žádným změnám v nadzvukovém letectvu nedojde,“ sdělil Pejšek.