CNN Prima News cvičení

cvičení

Výpis příspěvků ke štítku „cvičení“

Kde hledat úkryt a co neříkat agresorům: Češi neví, jak reagovat na krize. Pomoci může Corty

Válka na Ukrajině, ale i tragický útok na Filozofické fakultě UK v prosinci roku 2023, otevřely širokou diskuzi o tom, jak se Česká republika umí vypořádat s mimořádnými situacemi a krizemi. Otázka by se však mnohdy měla týkat samotných občanů: jak jsou připraveni čelit nečekanému? Jak ukázala zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), většina Čechů si s krizovými situacemi neví rady. To by však mohl změnit inovativní projekt Corty, který má za cíl společnost na neočekávané situace připravit – a to skrze jednoduché postupy a rady.

I pocit nudy má svůj smysl. Odborník představil pět věcí, které byste o ní měli vědět

Mít vždy po ruce možnost k rozptýlení? I to jsou sociální sítě a nejrůznější technologie. Někteří lidé se však mohou rozhodnout je v roce 2025 ze svého života co nejvíce vytěsnit. S tímto cílem však mohou přijít momenty, kdy se budou nudit. Kognitivní neurovědec James Danckert v podcastu lékařského korespondenta CNN Sanjaye Gupty vysvětlil, jaký má nuda v životě význam i to, jak se s ní různými způsoby vypořádat.

TEST: Jak byste si vedli u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z matematiky

Více než 100 tisíc žáků devátých tříd si od 1. února bude podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce na své vybrané střední školy a gymnázia. Ještě než dojde na ostré skládání zkoušek, mohou si studenti vyzkoušet i přijímačky ve škole či doma prostřednictvím aplikace nebo testových zadání z předchozích let. Větší strach mnozí mají z úloh týkajících se matematiky. Jsou skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadáních z loňského roku.

TEST: Obstáli byste u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z českého jazyka

Již 1. února si žáci devátých tříd budou podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce. Letos by se o místa na středních školách a gymnáziích mělo ucházet více než 100 tisíc studentů, a podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) se bude jednat o podobně silný ročník jako loni. Každý rok se po složení zkoušek objevuje kritika na složitost a obtížnost některých úloh – jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z českého jazyka na zadáních z loňského roku.

Psychiatr: Vytrvat v předsevzetí? Pomohou malé kroky i podpora. Zásadní věc ale lidé opomíjí

Se začátkem nového roku si lidé neodmyslitelně pojí i předsevzetí. Jak v nich ale vytrvat? Psychiatr a vedoucí lékař Centra duševní rehabilitace Beroun Matěj Kasal pro CNN Prima NEWS uvedl, že pomoci může slevit ze svých cílů a zaměřit se na dílčí mezikroky, které lidé často mohou přehlížet. Stejně tak významně pomáhá podpora blízkých a okolí, kteří člověka za jeho snažení ocení. Jednu věc však lidé mnohdy opomíjí. „To, co nejvíc funguje, je, když se pochválíme sami, to děláme velmi málo,“ zdůraznil. Zmínil také, jak pracovat na své vůli.

„Spolykal prášky na spaní a pustil si plyn“. Pravopisné cvičení z 3. třídy pobouřilo sítě

Pravopisné cvičení ze třetí třídy pobouřilo sociální sítě. Žáci si totiž ověřují své znalosti českého jazyka na textu, jehož obsahem je nešťastná láska a pokus o sebevraždu, ovšem v nadneseném duchu. „Spolykal prášky na spaní. A pak si pustil plyn,“ zní část úlohy, kterou sdílel na síti X sociolog společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle.

Co člověk stihne za 11 minut denně? Prodloužit si život, uvádí studie. Odbornice přidala rady

Mnozí si spojují cvičení s dlouhými hodinami strávenými v posilovnách nebo na náročných trénincích a lekcích. Co kdyby však zjistili, že pouhých 11 minut mírné až intenzivní fyzické aktivity denně může významně snížit riziko předčasného úmrtí a zlepšit kvalitu života? Nejenže je to možné, ale je to dokonce i vědecky podložené.

Zakladatel Sokola Miroslav Tyrš: Záhadná smrt v Alpách, německý původ a obdiv k umění i pivu

Nešťastná náhoda na alpském horském chodníku, nebo spíše sebevražda? Příčinu smrti zakladatele českého tělocvičného hnutí Sokol se nepodařilo osvětlit ani 140 let po tragédii, Miroslav Tyrš zemřel 8. srpna 1884 ve věku 51 let. „Jeho tělo se našlo v dravé alpské řece Ötztaler Ache v Tyrolsku. Podle mě to sebevražda nebyla, i když se o tom někdy spekuluje. Na horské stezce totiž stačí chybný krok, a když spadnete do vody, řeka vás za chvíli umlátí o kameny,“ říká pro CNN Prima NEWS historik Jan B. Uhlíř, člen Výboru České obce sokolské (ČOS). Vypráví i o německém původu Miroslava Tyrše, jeho intelektuálních zálibách i o pití piva, ovšem vrací se také k aktuální kauze zpronevěry v hodnotě 45 milionů korun, kterou zosnovala asistentka bývalé starostky ČOS.

Nad Čáslaví prolétne v noci vojenský Boeing kvůli cvičení. Chceme se vyspat, zlobí se lidé

Před zvýšeným hlukem na Čáslavsku upozornili zástupci 21. základny taktického letectva při Vzdušných silách Armády ČR. V regionu proběhne mezi 17. a 19. červencem vojenský výcvik, při kterém bude nasazen speciální letoun Boeing E-3A AWACS. Jelikož bude průlet probíhat od 00:30 do 01:30, ozvali se tamní obyvatelé, kterým se to nelíbí. Jiní jsou naopak nadšení a doufají, že se jim podaří letoun zachytit fotoaparátem.

Češi zlenivěli: Sportu se zcela vyhýbá třetina lidí. Často je brzdí i peníze, ukazuje průzkum

Že je pohyb jednou z nejzásadnějších prevencí řady nemocí včetně nadváhy a obezity, ví každý. Přesto se více než třetina Čechů a Češek dobrovolně rozhodla nesportovat. Vyplývá to z průzkumu Multisport Index 2023, který vznikl ve spolupráci společnosti Multisport Benefit a výzkumné agentury NMS. Ti, kteří se k fyzické aktivitě odhodlají, preferují individuální činnosti, jako je cyklistika, plavání nebo běh. Nejvíce Češi holdují turistice, jejich nejčastější motivací k pohybu je touha cítit se a vypadat dobře.

Ukrajinští velitelé: Rekruti neumí ani střílet. Sotva je to naučíme, skončí v nejhorším pekle

Noví rekruti, kteří přijíždějí na frontu z různých koutů Ukrajiny, nemají podle velitelů často ani základní vojenské dovednosti. List Washington Post upozornil, že vojáci musejí leckdy nové brance učit střílet nebo rozmontovat zbraň. I přes minimální zkušenosti ale mnozí rekruti skončí u Časiv Jaru, kde zuří nejtvrdší boje.

Odbornice vysvětluje: Logopedie je více než náprava výslovnosti. Kdy vyhledat experta?

Většina rodičů vyhledává pomoc klinického logopeda pro své děti až před jejich nástupem do první třídy, zejména pokud mají potíže s výslovností hlásek „R“ a „Ř“. Pod pojmem logopedie se však skrývá mnohem více než jen napravování výslovnosti. Jedná se o rozmanitý obor, jehož pojetí může být velmi širokospektré. Kdy je vhodné obrátit se na logopeda? A proč je třeba přistupovat k rozvoji řeči holisticky? Odpovídá speciální pedagožka Lucie Bajgerová.