reklama

Za požáry v Kalifornii může rodinná oslava. Aktérům hrozí vězení i milionová pokuta

Za požáry v americkém El Doradu v jižní Kalifornii může údajně rodinná oslava a s ní spojený ohňostroj. Podle tamních úřadů způsobilo požár „pyrotechnické zařízení tvořící kouř“. Rodině, která se sešla kvůli odtajnění pohlaví dítěte, hrozí trestní stíhání a úhrada všech nákladů spojených s bojem proti požárům. Částka by se měla pohybovat v milionech dolarů.

reklama

Požár, kvůli kterému byly evakuovány okresy San Bernardino a San Diego, se začal šířit v sobotu kolem půl jedenácté dopoledne tamního času. K pondělnímu večeru pohltil přes 30 čtverečních kilometrů. Podle hasičů je pod kontrolou jen přibližně pět procent zasaženého území, přičemž v akci je deset záchranných sborů.

K tématu

Bennet Milloy, mluvčí policejního oddělení v El Doradu, pro portál Daily Mail řekl: „Po příjezdu na místo požáru se tam nacházela zmíněná rodina. To, že za to mohou, dokazují i nainstalované kamery v okolí.“ Podle něj se jednalo o malé rodinné setkání, které se uskutečnilo kvůli společnému fotografování a odhalení pohlaví budoucího potomka jedné z aktérek.

Všem zúčastněným teď hrozí obvinění ze žhářství, za které hrozí až devět let ve vězení. K tomu se ještě možná přidá pokuta ve výši všech nákladů vynaložených na uhašení požáru, samozřejmě včetně použití vrtulníků a letadel. „Nejprve si mysleli, že jde jen o nějakou nehodu. Teď už snad chápou závažnost situace,“ dodal Milloy.

Více než 23 ohnisek v jednu chvíli

Požár ohrozil přes 30 domů, ale nikdo zatím nezemřel ani nebyl zraněn. Gavin Newsom, guvernér Kalifornie, v neděli vyhlásil výjimečný stav v pěti krajích, včetně okresu San Bernardino. Požár v El Doradu je kvůli suchu neustále aktivní a rozšiřuje se.

V Kalifornii v současnosti bojují hasiči s více než 23 velkými ohnisky požárů, kterých tam od poloviny srpna vypuklo více než 900. Plameny zachvátily přibližně 2 500 kilometrů čtverečních porostu, mají osm obětí a zničily bezmála 3 300 budov.

S požáry se pojí také historicky nejvyšší naměřená teplota v druhém největším americkém městě Los Angeles, které se v Kalifornii nachází. V sobotu tam ručička teploměru ukazovala až 49,4 stupně Celsia. Národní meteorologická stanice přitom už dříve vydala výstrahu před silným větrem. To může situaci kolem požárů ještě zhoršit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Přírůstek nových případů koronaviru v neděli v ČR po pěti dnech klesl pod deset tisíc – bylo jich 7 301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?
KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Další články
reklama
reklama