reklama

Za požáry v Kalifornii může rodinná oslava. Aktérům hrozí vězení i milionová pokuta

Za požáry v americkém El Doradu v jižní Kalifornii může údajně rodinná oslava a s ní spojený ohňostroj. Podle tamních úřadů způsobilo požár „pyrotechnické zařízení tvořící kouř“. Rodině, která se sešla kvůli odtajnění pohlaví dítěte, hrozí trestní stíhání a úhrada všech nákladů spojených s bojem proti požárům. Částka by se měla pohybovat v milionech dolarů.

reklama

Požár, kvůli kterému byly evakuovány okresy San Bernardino a San Diego, se začal šířit v sobotu kolem půl jedenácté dopoledne tamního času. K pondělnímu večeru pohltil přes 30 čtverečních kilometrů. Podle hasičů je pod kontrolou jen přibližně pět procent zasaženého území, přičemž v akci je deset záchranných sborů.

K tématu

Bennet Milloy, mluvčí policejního oddělení v El Doradu, pro portál Daily Mail řekl: „Po příjezdu na místo požáru se tam nacházela zmíněná rodina. To, že za to mohou, dokazují i nainstalované kamery v okolí.“ Podle něj se jednalo o malé rodinné setkání, které se uskutečnilo kvůli společnému fotografování a odhalení pohlaví budoucího potomka jedné z aktérek.

Všem zúčastněným teď hrozí obvinění ze žhářství, za které hrozí až devět let ve vězení. K tomu se ještě možná přidá pokuta ve výši všech nákladů vynaložených na uhašení požáru, samozřejmě včetně použití vrtulníků a letadel. „Nejprve si mysleli, že jde jen o nějakou nehodu. Teď už snad chápou závažnost situace,“ dodal Milloy.

Více než 23 ohnisek v jednu chvíli

Požár ohrozil přes 30 domů, ale nikdo zatím nezemřel ani nebyl zraněn. Gavin Newsom, guvernér Kalifornie, v neděli vyhlásil výjimečný stav v pěti krajích, včetně okresu San Bernardino. Požár v El Doradu je kvůli suchu neustále aktivní a rozšiřuje se.

V Kalifornii v současnosti bojují hasiči s více než 23 velkými ohnisky požárů, kterých tam od poloviny srpna vypuklo více než 900. Plameny zachvátily přibližně 2 500 kilometrů čtverečních porostu, mají osm obětí a zničily bezmála 3 300 budov.

S požáry se pojí také historicky nejvyšší naměřená teplota v druhém největším americkém městě Los Angeles, které se v Kalifornii nachází. V sobotu tam ručička teploměru ukazovala až 49,4 stupně Celsia. Národní meteorologická stanice přitom už dříve vydala výstrahu před silným větrem. To může situaci kolem požárů ještě zhoršit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama