Druhé největší americké město Los Angeles zaznamenalo v neděli svou dosud nejvyšší naměřenou denní teplotu. Rtuť teploměru se na předměstí Woodland Hills západně od centra města vyšplhala na hranici 49,4 stupně Celsia. Kvůli nebývalým vedrům sužují Kalifornii na mnoha místech požáry, v důsledku jednoho z nich museli záchranáři přes víkend letecky evakuovat více než 200 lidí uvázlých na populárním tábořišti.
Požár na západním svahu pohoří Sierra Nevada, který si vyžádal dramatickou záchrannou akci, spálil již 184 čtverečních kilometrů lesů. Hasičům se jej zatím po dvou dnech nepodařilo dostat ani zčásti pod kontrolu. Podle výpovědí svědků shořela řada domů a podniků.
Požáry v Kalifornii: 200 lidí evakuovaly helikoptéry, byl vyhlášen stav nouze
Od poloviny srpna už v Kalifornii vypuklo na tisíc požárů, při nichž shořelo více než 800 tisíc hektarů půdy. Při jednom z nich o víkendu více než 200 lidí evakuovaly vrtulníky z místního tábořiště v Kalifornii, když okolní lesy zachvátil požár. Guvernér Gavin Newsom už v pátek vyhlásil výjimečný stav. Sezóna požárů většinou končí v říjnu nebo listopadu.
Další větší požáry vypukly v jižní Kalifornii a donutily k evakuaci některé obyvatele okresů San Bernardino a San Diego. V celé Kalifornii nyní bojuje s více než 20 ohnisky téměř 15 000 hasičů.
Příčinou požáru v okrese San Bernardino bylo podle místních hasičů vzplanutí „pyrotechnického zařízení tvořícího kouř“ na oslavě k odhalení pohlaví očekávaného dítěte. Požár vznikl v sobotu ráno v El Dorado Ranch Parku, odkud se rozšířil dále na sever. K dnešnímu ránu tento požár podle místních hasičů pohltil kolem 28 čtverečních kilometrů.
V místě požárů panovala teplota přes 30 stupňů Celsia, na dalších místech státu však byla výrazně vyšší. V centru Los Angeles naměřili 44 stupňů Celsia, San Francisco hlásilo necelých 38 stupňů. Rekordní teplota z předměstí Los Angeles byla přitom srovnatelná s hodnotami naměřenými v nedalekém Údolí smrti, které je jedním z nejteplejších míst na světě.
V srpnu byla v Údolí smrti naměřena teplota 130 stupňů Fahrenheita (54,4 stupně Celsia), což může být podle zpravodajského webu BBC dosud nejvyšší spolehlivě ověřená teplota naměřená kdekoliv na Zemi.
Lidé se obávající výpadků elektrické energie
V Kalifornii rovněž hrozí masivní výpadky elektrického proudu, píše agentura AP. Vzhledem k nynějším vedrům se výrazně zvýšilo množství odebírané elektrické energie, kterou lidé využívají na pohon klimatizací. Tamní přenosová soustava začíná být přetížená, rozvody také na některých místech ohrožuje oheň. Podle představitele společnosti, která síť ve státě spravuje, hrozí až třem milionům lidí výpadky proudu, pokud se nepodaří poptávku po energii snížit.
Největší místní poskytovatel elektřiny, společnost Pacific Gas & Electric, přitom varovala, že vzhledem k vysokým teplotám a očekávanému silnému větru zřejmě bude muset preventivně od úterka přerušit na některých místech proud kvůli obavám z poškození vedení, jež by mohlo zažehnout ještě další požáry. V minulosti totiž jedny z největších ohňů vznikly právě od přetržených elektrických drátů, které byly stále pod napětím.
Kalifornie zaznamenala od poloviny srpna již přes 900 požárů, většinu z nich způsobily blesky. Plameny dosud zachvátily celkem 2 343 kilometrů čtverečních porostu, mohou za osm obětí na životech a zničily bezmála 3 300 budov.