Za váš mejdan platí naše vláda, vpálil Lochman Vildumetzové. Mohl za to covid, bránila se

Během uplynulých let se Česku dařilo a nastal mejdan, kritizoval vládu Andreje Babiše (ANO) v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec STAN Ondřej Lochman. Podle něj na to v současné době doplácí vláda Petra Fialy (ODS). Podle místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) za velké zadlužování Česka v uplynulých letech ale mohl covid.

„Máme nejrychlejší tempo zadlužování v EU. Můžeme říkat, že máme šestý nejmenší dluh, ale to tempo jste vystřelili a my jsme ho zdědili. Zemi se osm nebo deset let dařilo, nastal jeden velký mejdan a účet teď platí tato vláda,“ kritizoval Lochman v Partii minulý kabinet Andreje Babiše. Reagoval tak na návrh hnutí ANO, které chce, aby stát dával dávku 5 000 korun na dítě každý měsíc až do konce roku.

„Určitě na to máme. Tím, že je vysoká inflace a na daních stát vybírá daleko více, tak ke konci května máme čísla, že jen na výběru to bylo 60 miliard, plus tam byly covidové úspory. Dalo by se to financovat i z nerozděleného zisku ČEZu. Nástroje tady jsou,“ hájila návrh svého hnutí v Partii Vildumetzová.

Nelíbí se jí, že dávku dostanou jen děti do 18 let. „Chceme, aby tam byly i nezaopatřené děti do 26 nebo 27 let. Dopad na rozpočet by byl 40 miliard. Byť se to nedá úplně srovnat, humanitární dávka se také dává i na nezaopatřené dítě. Pět tisíc korun v žádném případě nepokryje věci, které se na nás nyní řítí. Plyn zdražil o 80 procent, energie o 40 procent. Částka je nedostatečná,“ kritizovala návrh současné vlády, podle kterého mají příspěvek v srpnu dostat rodiny s hrubým ročním příjmem do milionu korun.

„Mejdan“ se podle Vildumetzové jmenoval covid. „Zrušení superhrubé mzdy byl také covid, že? Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vám sdělil, že 90 procent peněz nesouviselo s minulým rokem, nebylo to vynaložené v souvislosti s covidem,“ upozornil ji ale Lochman.

„Nalijme si čistého vína, vláda Andreje Babiše tu zanechala velký dluh. Buď se budeme dál zadlužovat, anebo vytvoříme systematické řešení,“ zdůraznil poslanec STAN.

Německo pomáhá a je zadlužené dvojnásobně

Místopředsedkyně Sněmovny ale kritizovala, že česká vláda pomáhá lidem mnohem méně než například Německo. „A to je zadlužené dvojnásobně více než ČR,“ upozornila a v pořadu nastala slovní přestřelka. „Nemá ale takovou rychlost zadlužování. Co jste udělali vy?“ vmetl jí Lochman.

„My jsme pomáhali lidem a chceme pomáhat lidem. Snížili jsme poplatky za obnovitelné zdroje. Kdy přijdete se úsporným režimem?“ tázala se koaličního poslance. Ten uvedl, že úsporný režim bude připraven na topnou sezonu.

Tagy:
Andrej Babiš ODS Terezie Tománková ANO 2011 vláda Česko COVID-19 Ondřej Lochman Poslanecká sněmovna ČR Jana Vildumetzová