reklama

Věděl, že je nakažený, přesto se na akci objímal s dětmi. Djokovič řeší další skandál

Vypadá to, že tenista Novak Djokovič přece jen bude moct po několikadenní kauze nastoupit na Australian Open a obhajovat loňský titul. Jeho právní tým před soudem předložil dokument, který ukazuje, že neočkovaná světová jednička byla na COVID-19 pozitivně testována 16. prosince 2021, a splnila tak podmínky pro udělení zdravotní výjimky pro start na grandslamu. Zároveň je ale jasné, že se Djokovič po zjištění, že ho „napadl“ vir SARS-CoV-2, rozhodně nezachoval příkladně.

reklama

Novinář deníku New York Times specializující se na tenis Ben Rothenberg na svých sociálních sítích publikoval výsledky testu Novaka Djokoviče ze 16. prosince 2021. Dlouho se spekulovalo, jestli je Srb očkovaný, nebo nikoliv, sám se k tomu nevyjadřoval. A tak musel spoléhat na to, že od pořadatelů Australian Open dostane zdravotní výjimku, jinak by se nemohl prvního grandslamu sezony účastnit. Cestou k udělení této výjimky bylo prodělání covidu v posledních šesti měsících.

Běžně se u hvězd formátu Djokoviče svět hned dozví, že se dotyčný či dotyčná nakazili. Jenže okolo rodáka z Bělehradu bylo ticho. Až v rámci jeho problémového příletu do Melbourne se ukázalo, že měl být před necelým měsícem pozitivně testovaný na COVID-19. Dokument ukazuje, že na PCR test v Srbsku Djokovič dorazil 16. prosince ve 13 hodin. Výsledek se dozvěděl zhruba o sedm hodin později.

A to je právě problém, protože v tomto období navštěvoval veřejné akce. Konkrétně 17. prosince, kdy si byl vědom nákazy, se bez roušky objevil na setkání s dětmi pořádaném srbským tenisovým svazem. S některými z nich se objímal. K respektování izolace mělo tedy jeho chování daleko. Dne 18. prosince pak absolvoval focení pro francouzský deník L'Equipe.

O čtyři dny později, 22. prosince, zamířil Djokovič na další test, podle nějž byl už negativní.

Vše nasvědčuje tomu, že po několika turbulentních dnech se nyní vítěz 20 grandslamových titulů dočkal vítězství. Po příletu do Austrálie byl zadržen tamními úřady, které mu na letišti zrušily víza, protože mu nechtěly uznat výjimku obdrženou od pořadatelů. Zdálo se, že Djokovič bude okamžitě vyhoštěn, rozhodl se nicméně obrátit prostřednictvím svých právníků na soud. Čas trávil zavřený v karanténním hotelu, v pondělí se pak dozvěděl, že mu byla víza obnovena.

Může mu je však ještě odebrat australský ministr pro imigraci Alex Hawke a zabránit mu tím v obhajobě titulu na Australian Open, které začne za týden.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama