reklama

Zahrádkáři, pozor! Do Česka míří přízemní mrazíky, mohou zničit celou úrodu

Meteorologové varují, že se blíží období, kdy se už dají očekávat přízemní mrazíky. To je zpráva znepokojivá hlavně pro zahrádkáře. Hrozí, že úroda, kterou ještě chtěli nechat na záhonech, může přijít vniveč.

reklama

Zahrádkářku Martu Pawlicovou varování před přízemními mrazíky zaskočilo. Zahrady jsou stále plné vypěstovaných plodů, a tak hrozí, že pokud si lidé nepospíší, budou mít velmi chudou úrodu. „Přízemní mrazíky budou z toho důvodu, že počasí u nás ovlivňovala zvlněná studená fronta. Ta postoupila směrem k východu a za ní k nám začal proudit chladný vzduch od severu,“ vysvětlil meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Miloš Dvořák.

Lidé jsou však v tuto dobu zvyklí na teplejší počasí. „Přišlo dřív, jsme zvyklí na takové babí léto a pomalé sklízení,“ uvedla Pawlicová. Mnohé plody pak kvůli mrazu zčernají a zahrádkáři z nich už nic mít nebudou. Mráz pak neublíží mrkvi, celeru, bramborám, zimním jablkům nebo petrželi. Ostatní však musí ze zahrad pryč.

Co mohou mrazíky poškodit?

I když jsou přízemní mrazíky u země, jak je patrné z názvu, tak by měli zahrádkáři sklidit i broskve. Jejich úroda letos byla obrovská. Pokud však pěstitelé nechtějí, aby jim ze stromů spadly a potloukly se, tak by je měli rychle posbírat. A v Česku se daří i fíkovníkům.

„Každý rok má dvojí úrodu. Loni jsme takto druhou sklízeli v září, letos, jak je vidět, má krásně nasazeno, ale tím, že přijdou mraky, tak všechno odejde,“ podotkla rezignovaně o fících Pawlicová. Lidé by pak neměli zapomínat ani na cukety. Právě ty mohou přízemní mrazíky taktéž poškodit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Raketový nárůst nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku
Koronavirus

Raketový nárůst nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres
Motorismus

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres

Seriál formule 1 letos nabízí roky neviděnou bitvu o post mistra světa. Přetahovaná mezi mladým Nizozemcem Maxem Verstappenem a sedminásobným šampionem Lewisem Hamiltonem už přinesla řadu dramat. Emoce nabídla i zářijová Grand Prix v Monze, ve které do sebe dva hlavní favorité nabourali a závod pro ně skončil. Podle bývalého pilota Tima Glocka měl Hamilton štěstí, že se podobný incident nestal v předchozích letech. To by prý od Verstappena schytal ránu pěstí.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Stav prezidenta Zemana se díky léčbě mírně zlepšil, sdělila nemocnice

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil, oznámila to Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Sdělení zveřejnila s jeho svolením, uvedla na svém webu. Zeman je hospitalizován od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama