CNN Prima News sklizeň

sklizeň

Výpis příspěvků ke štítku „sklizeň“

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Jakých chyb se při sklizni a uskladnění brambor vyvarovat?

Starší ročníky možná mají v paměti školní brigády, kdy se jezdilo na brambory v rámci povinné školní docházky. Otlučené plechové kbelíky s navrstvenými bramborami, třídění na „hnusné“ a „dobré“, bolavá záda a ohníčky po práci, kdy se zatoulané brambory pekly v popelu. V současné době už těžkou práci nahrazuje mechanizace, ale pokud disponujeme několika řádky na políčku, traktor nám nebude moc platný. A stejně tak obrovské třídičky brambor. Doma musíme takovou práci udělat ručně. Ale pak zase máme jistotu, že uskladňujeme pouze dobré a kvalitní brambory.

OČIMA REPORTÉRA: Český chřest v ohrožení

Rána v podobě uzavření hranic s sebou přinesla mnoho problémů. Jedním z nich je nedostatek levné a velmi pracovité zahraniční síly. Zahraniční pracovníci prostě do práce nepřišli ze dne na den, a tak na pole musel kromě českých zaměstnanců vyrazit také management. Jenomže na řádky chřestu sami nestačili a museli ho vyhazovat.