Zemřela tvář českého nebe. Exšéf vzdušných sil Klíma byl u vstupu do NATO, přemohla ho nemoc
úroda
Výpis příspěvků ke štítku „úroda“
Obilnice Evropy plná jedů. Každý granát či zničený tank stupňují zkázu, říká ukrajinská ekoložka
Úrodné polnosti na Ukrajině už třetí rok kontaminují výbušniny nebo paliva a oleje ze zničené techniky. „Je to ekologická katastrofa,“ říká pro CNN Prima NEWS Olha Lyashchuk z respektované ukrajinské organizace Ecoclub. „Výbuchy dělostřeleckých granátů, raket nebo úniky kapalin ze zasažených tanků i dalších vojenských vozidel, to vše každý den násobí zkázu zemědělské půdy,“ popisuje plíživé zamořování evropské či světové obilnice, jak se Ukrajině přezdívalo před ruskou invazí. Nápravy škod budou podle ní trvat desetiletí, nebo spíše ještě mnohem déle.
Mizerná sezóna pro palírny a moštárny na severu Čech. Pomůže Morava, cenu to údajně neovlivní
Pěstitelské palírny a moštárny na severu Čech očekávají nejhorší sezónu za poslední desetiletí. Jablek se v regionu urodilo jen zlomek obvyklé úrody, zatímco třešně nebo švestky pozdní mráz na jaře spálil kompletně. Tamní výrobci si tak budou muset dovézt ovoce z moravských sadů, kde byla úroda lepší. Nepříznivý stav i přesto nehodlají promítnout do cen.
Kroupy velké jak vejce krvavě zraňovaly lidi a zabíjely ptáky aneb Z historie krupobití v Česku
Početná víkendová krupobití mají pokračovat i v příštích dnech, takže před padáním ledu z nebes v pondělí 27. května znovu varoval i Český hydrometeorologický ústav. Mohou ale kroupy dosáhnout i rozměru slepičích vajec, jak se traduje? „Nikdy jsem tomu v novinových referátech nevěřil, ale zasypal nás příval krup velikosti slepičího vejce,“ dosvědčil už v roce 1903 rolník z Mladé Vožice na Táborsku. Krupobití tu byla vždycky, v minulosti je ovšem nikdo nespojoval s globálním oteplováním, ledová nálož z oblak nicméně dokázala zbídačit celé oblasti.
Recept na přemnožení medvědů. Japonský lovec z nich dělá klobásy a doufá, že je tak ochrání
Škody na úrodě způsobené medvědy v japonské prefektuře Aomori prudce vzrostly. Počet lovců v oblasti navíc kvůli stárnutí populace klesá. S neobvyklým plánem na vyřešení obou problémů přišel Eigo Mori. Čtyřicetiletý lovec začal vyrábět a prodávat medvědí klobásy.
Zdraží jablka kvůli zmrzlé úrodě? Ve hře jsou i jiné scénáře, krize odhalila nečekaný problém
Sadaři mají letos zkrátka smůlu. Počasí jako na houpačce jim zničilo úrodu a nyní volají o pomoc, záchranné lano jim chce hodit ministerstvo zemědělství. Jak ale problémy na domácí půdě ovlivní cenu ovoce v obchodech? Hrozí zdražení jablek či jiných domácích plodin? Podle expertů, které oslovila redakce CNN Prima NEWS, jsou ve hře i jiné scénáře, jak domácí trh zareaguje na ovocnou krizi. Tato situace navíc podtrhla další nečekaný problém, který se týká způsobu podnikání tuzemských zemědělců.
Kalousek si střílí z lidovců i ovocnářů: Právě jsem se vrátil z mé ananasové plantáže. Vše zmrzlo
Právě jsem se vrátil z prohlídky mých plantáží ananasu. Všechno zmrzlo, ale Marek Výborný mi z vašich peněz jistě pomůže, rýpl si exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) do ovocnářů i ministra zemědělství za KDU-ČSL. Komentoval tak současnou frustraci sadařů, kterým výkyvy teplot ničí v masivní míře úrodu. Resort Výborného slíbil, že spustí program pro pomoc pěstitelům ovoce, což se Kalouskovi nelíbí. „Opravdu se s nimi máme finančně podílet na jejich ztrátě?“ napsal na sociální síti X. Výborný na jeho slova zatím nereagoval.
To jsme nezažili, mráz vše zničil, bědují čeští farmáři. Ministr Výborný mluví o katastrofě
V Česku nebude takřka žádná úroda ovoce, protože dubnové mrazy poškodily většinu stromů v sadech. V Čechách mrazy podle CNN Prima NEWS zničily veškerou úrodu. Na Moravě asi polovinu, ale situace se tam může ještě zhoršit. Podle prvních odhadů přesahuje výše škody miliardu korun.
Čeká české palírny katastrofa? Až třetina z nich může skončit, obávají se experti
Majitele pěstitelských palíren trápí slabá úroda ovoce. Kvůli tomu letos předpovídají nejhorší sezonu za posledních deset let. Hned na začátku nového roku navíc přijde další rána v podobě zvýšení spotřební daně z lihu. Vyšší náklady očekávají majitelé také v souvislosti s cenami energií. Experti předpovídají, že až třetina palíren může skončit a lidé začnou pálit načerno doma.
Čechy trápí raketové zdražení brambor. Pěstitelé předpověděli, kdy ceny v obchodech klesnou
Chladné počasí na jaře, sucho na začátku léta a vydatný déšť v uplynulých týdnech. Počasí jako na houpačce přidělává vrásky bramborářům, kteří letos neočekávají zrovna dobré výnosy. To se podle expertů promítne i na cenách. Už teď jsou brambory meziročně dražší o skoro 70 procent. Podle pěstitelů by mohla cena mírně klesnout na podzim.
Z dějin českých veder: Megasucho (1540), český podíl na hladomoru (1947) a rýže u Zlína (2000)
Tento rok bylo katastrofální sucho, nic nerostlo, všechno bylo vyhořené, ani brambory se neuvedly a musel se dělati sběr brambor pro lidi, kteří žádné neměli. To je emotivní zápis o extrémních vedrech v roce 1947 v kronice jihočeské obce Včelná. Obilí nakonec do hladem ohroženého Československa poslal sovětský diktátor Stalin, když ho sebral hlavně Ukrajincům a prohloubil tak hladomor. Největší sucho zhruba od roku 1000 však v českých zemích zřejmě uhodilo v letech 1530 až 1540, odborníci ho nazvali „megasucho“.
Na Slovensku řeší zdrogované labutě, pěstiteli chodí na mák. Desítky jich už uhynuly
Zvířata si občas ráda pochutnají na něčem opojném. Známé jsou případy, kdy se opice nebo sloni v buši potácejí po snědení silně zkvašeného ovoce. Zvláštní problém teď ale mají na Slovensku – zdrogované labutě.
Počasí ve Španělsku připomíná apokalypsu. Po vedrech přišly kroupy, někde začalo i sněžit
Španělsko se v posledních týdnech potýká s velkými výkyvy počasí. Vlnu veder a sucha vystřídaly silné bouřky, deště a také vichřice. Krupobití doprovázená větrem ničila auta a lámala větve stromů. V některých oblastech začalo sněžit. Zemědělci, kteří se donedávna potýkali s nedostatkem vody, mají nyní opačný problém.