Milan Peroutka se pochlubil vánoční výzdobou. Zpěvák ukázal i ohromný strom
úroda
Výpis příspěvků ke štítku „úroda“
Čeká české palírny katastrofa? Až třetina z nich může skončit, obávají se experti
Majitele pěstitelských palíren trápí slabá úroda ovoce. Kvůli tomu letos předpovídají nejhorší sezonu za posledních deset let. Hned na začátku nového roku navíc přijde další rána v podobě zvýšení spotřební daně z lihu. Vyšší náklady očekávají majitelé také v souvislosti s cenami energií. Experti předpovídají, že až třetina palíren může skončit a lidé začnou pálit načerno doma.
Čechy trápí raketové zdražení brambor. Pěstitelé předpověděli, kdy ceny v obchodech klesnou
Chladné počasí na jaře, sucho na začátku léta a vydatný déšť v uplynulých týdnech. Počasí jako na houpačce přidělává vrásky bramborářům, kteří letos neočekávají zrovna dobré výnosy. To se podle expertů promítne i na cenách. Už teď jsou brambory meziročně dražší o skoro 70 procent. Podle pěstitelů by mohla cena mírně klesnout na podzim.
Z dějin českých veder: Megasucho (1540), český podíl na hladomoru (1947) a rýže u Zlína (2000)
Tento rok bylo katastrofální sucho, nic nerostlo, všechno bylo vyhořené, ani brambory se neuvedly a musel se dělati sběr brambor pro lidi, kteří žádné neměli. To je emotivní zápis o extrémních vedrech v roce 1947 v kronice jihočeské obce Včelná. Obilí nakonec do hladem ohroženého Československa poslal sovětský diktátor Stalin, když ho sebral hlavně Ukrajincům a prohloubil tak hladomor. Největší sucho zhruba od roku 1000 však v českých zemích zřejmě uhodilo v letech 1530 až 1540, odborníci ho nazvali „megasucho“.
Na Slovensku řeší zdrogované labutě, pěstiteli chodí na mák. Desítky jich už uhynuly
Zvířata si občas ráda pochutnají na něčem opojném. Známé jsou případy, kdy se opice nebo sloni v buši potácejí po snědení silně zkvašeného ovoce. Zvláštní problém teď ale mají na Slovensku – zdrogované labutě.
Počasí ve Španělsku připomíná apokalypsu. Po vedrech přišly kroupy, někde začalo i sněžit
Španělsko se v posledních týdnech potýká s velkými výkyvy počasí. Vlnu veder a sucha vystřídaly silné bouřky, deště a také vichřice. Krupobití doprovázená větrem ničila auta a lámala větve stromů. V některých oblastech začalo sněžit. Zemědělci, kteří se donedávna potýkali s nedostatkem vody, mají nyní opačný problém.
RADAR: Jaro srazí noční mráz, kde udeří nejsilněji? Problémy hrozí pěstitelům i motoristům
V Česku budou ve středu panovat příjemné jarní teploty, hodnoty se mají pohybovat mezi 13 až 17 °C. V noci však přijde propad, meteorologové varují před přízemními mrazíky, které mohou poškodit nízkou vegetaci – zejména zeleninu. Na pozoru by se měli mít pěstitelé ve všech krajích. Stejně tak mohou teploty kolem nuly způsobit problémy řidičům, kteří již přezuli na letní pneumatiky.
Pěstitel: Klíč k drahým potravinám je v energiích. Proč se nekontrolují marže u jejich výrobců?
Jádro pudla v navyšování cen potravin je v energetické krizi. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl pěstitel a ředitel firmy Naše rajče Lukáš Rázl. Podle něj by se měly kontrolovat hlavně marže výrobců energií. Představil také výhled, kdy by měla zelenina opět zlevnit.
Do Česka se žene tuhá zima. Zahrádkářům a pěstitelům hrozí ztráta významné části úrody
O víkendu se do Česka vrátí zima, a to se vší parádou. Sněžit má i v nížinách, na horách napadne podle meteorologů až 60 centimetrů sněhu. Zatímco milovníky hor počasí potěší, zahrádkáři by se měli obávat o úrodu.
Čeští sadaři na pokraji krachu. Až polovina z nich může s pěstováním jablek skončit
Čeští sadaři se obávají o svou existenci. Nadúroda v celé Evropě tlačí ceny dolů a obchodní řetězce podle pěstitelů dávají přednost konkurenci ze zahraničí. Podle unie ovocnářů může s pěstováním jablek v dohledné době skončit až polovina sadařů.
Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí
Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.
Špatná zpráva pro milovníky pálenek. Úroda je dobrá, přesto podraží až o desítky korun
Pěstitelské pálenice se po celé zemi rozjely naplno. I ony ale musely zareagovat na rychlý růst nákladů, způsobený stoupajícími cenami energií. Pálenka tak letos podraží. Pozitivní zprávou je, že úroda ovoce je dobrá.
Itálii drtí hrozivá sucha. Zoufalí farmáři mluví o katastrofě, z mocné řeky mizí voda
Evropa se potýká s tropickými teplotami a řada zemí hlásí masivní požáry. V některých částech Itálie během posledních čtyř měsíců ani jednou nezapršelo a lidé se shodují, že zažívají nejhorší sucho za posledních 70 let. Až třetina zemědělské produkce je ohrožena, farmáři jsou zoufalí. Z řek mizí voda a nikdo netuší, kolik produkce se zvládne zachránit.