CNN Prima News úroda

úroda

Výpis příspěvků ke štítku „úroda“

Čeká české palírny katastrofa? Až třetina z nich může skončit, obávají se experti

Majitele pěstitelských palíren trápí slabá úroda ovoce. Kvůli tomu letos předpovídají nejhorší sezonu za posledních deset let. Hned na začátku nového roku navíc přijde další rána v podobě zvýšení spotřební daně z lihu. Vyšší náklady očekávají majitelé také v souvislosti s cenami energií. Experti předpovídají, že až třetina palíren může skončit a lidé začnou pálit načerno doma.

Čechy trápí raketové zdražení brambor. Pěstitelé předpověděli, kdy ceny v obchodech klesnou

Chladné počasí na jaře, sucho na začátku léta a vydatný déšť v uplynulých týdnech. Počasí jako na houpačce přidělává vrásky bramborářům, kteří letos neočekávají zrovna dobré výnosy. To se podle expertů promítne i na cenách. Už teď jsou brambory meziročně dražší o skoro 70 procent. Podle pěstitelů by mohla cena mírně klesnout na podzim.

Z dějin českých veder: Megasucho (1540), český podíl na hladomoru (1947) a rýže u Zlína (2000)

Tento rok bylo katastrofální sucho, nic nerostlo, všechno bylo vyhořené, ani brambory se neuvedly a musel se dělati sběr brambor pro lidi, kteří žádné neměli. To je emotivní zápis o extrémních vedrech v roce 1947 v kronice jihočeské obce Včelná. Obilí nakonec do hladem ohroženého Československa poslal sovětský diktátor Stalin, když ho sebral hlavně Ukrajincům a prohloubil tak hladomor. Největší sucho zhruba od roku 1000 však v českých zemích zřejmě uhodilo v letech 1530 až 1540, odborníci ho nazvali „megasucho“.

RADAR: Jaro srazí noční mráz, kde udeří nejsilněji? Problémy hrozí pěstitelům i motoristům

V Česku budou ve středu panovat příjemné jarní teploty, hodnoty se mají pohybovat mezi 13 až 17 °C. V noci však přijde propad, meteorologové varují před přízemními mrazíky, které mohou poškodit nízkou vegetaci – zejména zeleninu. Na pozoru by se měli mít pěstitelé ve všech krajích. Stejně tak mohou teploty kolem nuly způsobit problémy řidičům, kteří již přezuli na letní pneumatiky.

Svět na pokraji hladomoru? Suché počasí i válka na Ukrajině rekordně snížily zásoby obilí

Přestože z ukrajinských přístavů po několikaměsíční blokádě vypluly lodě s obřími zásobami obilí a jeho ceny díky tomu klesly, může jít jen o dočasnou úlevu. Co totiž nestihla napáchat válka na Ukrajině, pravděpodobně dokončí mimořádná sucha, která letos zasáhla oblasti, v nichž se pšenice, ječmen nebo žito pěstují. Neúroda dorazila do Spojených států, Francie nebo Číny.

Itálii drtí hrozivá sucha. Zoufalí farmáři mluví o katastrofě, z mocné řeky mizí voda

Evropa se potýká s tropickými teplotami a řada zemí hlásí masivní požáry. V některých částech Itálie během posledních čtyř měsíců ani jednou nezapršelo a lidé se shodují, že zažívají nejhorší sucho za posledních 70 let. Až třetina zemědělské produkce je ohrožena, farmáři jsou zoufalí. Z řek mizí voda a nikdo netuší, kolik produkce se zvládne zachránit.