reklama

Záhrobská před 16 lety překvapila lyžařský svět. Dvacetiny oslavila italským bronzem

Šárka Záhrobská získala v roce 2005 svou první medaili z velké akce. Mistrovství světa v alpském lyžování tehdy hostila Itálie, stejně jako letos.
Zdroj: ČTK

Mistrovství světa v alpském lyžování se do Itálie vrací po šestnácti letech. Zatímco letos celý národ upíná zraky k medailové naději Ester Ledecké, tehdy Šárce Záhrobské věřili jen opravdoví znalci. Elitní česká slalomářka na šampionátu v Bormiu a Santa Caterině v roce 2005 nakopla svou hvězdnou kariéru.

reklama

Psal se 11. únor roku 2005 a Šárka Strachová, která tehdy ještě nosila své dívčí příjmení Záhrobská, slavila dvacáté narozeniny. Světový šampionát v alpských disciplínách, který pořádala dvojice italských středisek Bormio a Santa Caterina, byl už její třetí. Debutem si coby osmnáctiletá prošla o čtyři roky dříve v rakouském Sankt Antonu.

K tématu

Přestože už se o ní nějakou dobu mluvilo jako o nadějné lyžařce, která by mohla navázat na úspěchy Olgy Charvátové Křížové, širší veřejnosti nebylo ještě její jméno příliš známé. To byla ale možná její výhoda. Světla ramp se totiž v Santa Caterině zaměřovala na obhájkyni slalomového zlata Janicu Kosteličovou z Chorvatska a zejména pak na silný tým Rakušanek v čele s Marlies Schildovou a Nicole Hospovou.

Tři desítky od „bedny“

Slalomová trať byla navíc postavena velmi obtížně. Důkazem bylo první kolo, z jehož bran vypadla řada favoritek včetně další vycházející hvězdy, Slovenky Veroniky Zuzulové. Z elitní patnáctky se do cíle prvního kola dostalo jen sedm slalomářek.

Šárka Záhrobská byla se svým otcem, který ji tehdy trénoval, domluvena, že začne na jistotu, aby se dostala přes kritické místo trati, a pak to mohla trochu pustit. „Šárce se to podařilo a čtvrté místo je dobré,“ zhodnotil Petr Záhrobský závod po prvním kole. Jeho svěřenkyně ztrácela na „bednu“ 31 setin vteřiny a na vedoucí Finku Tanju Poutiainenovou 71 setin.

Bronzová radost. Šárka Záhrobská (vpravo) se raduje z prvního medailového zisku na velké světové akci. Uprostřed mistryně světa ve slalomu Janica Kosteličová, vlevo stříbrná medailistku Tanja Poutiainenová.
Bronzová radost. Šárka Záhrobská (vpravo) se raduje z prvního medailového zisku na velké světové akci. Uprostřed mistryně světa ve slalomu Janica Kosteličová, vlevo stříbrná medailistku Tanja Poutiainenová.
Zdroj: ČTK

Druhé slalomové kolo postavil Ante Kostelič, otec Janicy Kosteličové, která byla po prvním kole třetí právě před Záhrobskou. Na svahu vytyčil nezvykle vysoký počet 69 branek. „Je to zatočené a bude to vabank,“ řekl tehdy Petr Záhrobský.

Na medaili nemyslela

Jeho dcera Šárka vyrazila do lesa branek jako čtvrtá od konce. Náročnou pasáž na začátku trati projela opatrně a ve druhé půlce výrazně zrychlila. Cílovou fotobuňku protnula v součtu času o 17 setin dříve než do té doby vedoucí Rakušanka Kathrin Zettelová. Záhrobská tak měla jistotu, že neskončí hůře než čtvrtá, což by byl už tak nejlepší výsledek české alpské lyžařky na světovém šampionátu.

K tématu

Odstartovala Kosteličová. Od začátku dávala jasně najevo, že se s bronzem smířit nechce. Cíl. Na Záhrobskou najela ještě dalších bezmála 40 setin a hodila rukavici zbývajícím dvěma závodnicím. Nahoře už čekaly jen Švédka Anja Pärsonová a Finka Tanja Poutiainenová. Pärsonová ale svou druhou jízdu nezvládla, vypadla a Záhrobská v tu chvíli měla jistou medaili. Zbývalo už jen vyluštit tajenku, z jakého kovu bude.

Tanja Poutiainenová ale svůj čtyřicetisetinový náskok na Kosteličovou prohospodařila a skončila druhá s odstupem pouhých 18 setin. Záhrobská se mohla začít radovat naplno. „Neuvažovala jsem, jestli získám medaili. Možná kdesi v koutku duše, strašně moc hluboko. To kolo bylo těžké, přede mnou vypadly Niki Hospová a spousta dalších holek. Těšilo mě, že jsem dole,“ řekla Záhrobská v rozhovoru pro iDnes krátce po skončení jejího bronzového závodu. To ještě netušila, že už za dva roky na příštím mistrovství světa ve švédském Åre usedne na slalomový trůn.

K tématu

Tagy: Itálie mistrovství světa Šárka Záhrobská Šárka Strachová bronz MS v alpském lyžování 2021 Santa Caterina
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama