Zvrat ve vyšetřování požáru Českého Švýcarska? Zapálil jsem les, přihlásil se muž policii

Až osm let vězení hrozí žháři, který loni založil lesní požár v Českém Švýcarsku na Děčínsku. Podle informací CNN Prima NEWS se před několika dny přihlásil na policii muž, který tvrdí, že nejrozsáhlejší požár v novodobé historii Česka založil.

„Vzhledem k tomu, že přípravné trestní řízení je neveřejné, policie se k jeho průběhu nevyjadřuje. To platí i ve věci prověřování obecného ohrožení při vzniku lesního požáru v Hřensku,“ uvedl k věci krajský mluvčí policie Kamil Marek.

ČTĚTE TAKÉ: Hasiči bojovali sedm hodin s požárem cihelny v Kadani. Byl zastaven i provoz vlaků

Podle informací CNN Prima NEWS se neznámý muž v lesích Národního parku České Švýcarsko pohyboval často. Na policii se měl nejdříve přiznat k několika menším požárům posedů, které hasiči likvidovali během letošních velikonočních svátků. „V souvislosti se žhářskými útoky jsme podali trestní oznámení na policii,“ sdělil mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.

Následně se měl muž rozpovídat a doznat se i k tomu, že to byl právě on, kdo loni v Malinovém dole v Hřensku nedaleko Pravčické brány založil lesní požár. Jak a proč to udělal, zatím není zřejmé. Malinový důl jako ohnisko požáru detekovaly i armádní satelity a evropské družice.

Proč se muž rozhodl k založení požáru přiznat až teď a zda jsou vůbec všechna jeho tvrzení pravdivá, budou muset prověřit krajští kriminalisté ze speciálního týmu PARK, který policie v souvislosti s požárem sestavila.

V noci 24. července ve dvě hodiny a devět minut měl požár podle satelitních dat rozsah asi 10 táborových ohňů. Muž se tak v lese mohl pohybovat už během sobotní večera, tedy 23. července. O více než osm hodin později hasiči krotili plameny, které pohltily více než přes 2,5 hektaru národního parku. Vlivem silného větru a sucha nakonec požár sežehl přes 1 500 hektarů národního parku a zničil i několik domů v obci Mezná. S ohněm tehdy bojovalo zhruba šest tisíc hasičů, škody jdou do stovek miliónů korun.

Podívejte se, jak hasiči bojovali s požárem v Českém Švýcarsku:

Tagy:
národní park policie požár Hasičský záchranný sbor Česko Hřensko Policie České republiky okres Děčín Národní park České Švýcarsko