reklama

Zasloužila by Maláčová pětku? Lepší ministryni nenajdete, oponuje Špidla

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) má své přívržence i kritiky. Jak politici její působení na ministerstvu práce hodnotí? A co říkají na tzv. Hustou dvojku, kterou tvoří s Matějem Stropnickým? Těmito a dalšími otázkami se zabývali hosté napříč politickým spektrem v pořadu CNN Prima NEWS Divoká karta.

reklama

Exministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) by Maláčové dala známku kolem trojky.

„Nesplnila řadu věcí. Nepodařil se třeba změnit zákon o sociálních službách. V důchodové oblasti je třeba nastavit nové parametry, aby nedoházelo k deficitu důchodového účtu. Docházelo pouze ke zvyšování důchodů a to je málo. Zbývá spousta nedodělků. Dal bych kolem čtyřky,“ řekl Václav Krása z Trikolóry, Svobodných a Soukromníků.

Pětka s vykřičníkem

Nejpřísnější známkování měla Lenka Kohoutová z ODS. Ta by Maláčové dala pětku s vykřičníkem. „Za mě by rozhodně propadla. Neudělala nic k důchodové reformě, zákonu o sociálních službách, financování služeb apod. Nebuďme hodní. Nemáme tady úsporu, protože na ministerstvu práce pracuje kdekdo ze sociální demokracie,“ má jasno Kohoutová.

Maláčové kolega ze sociální demokracie a bývalý taktéž exministr práce Vladimír Špidla ministryni hájí a dal by jí jedničku. „Byla to mimořádně úspěšná ministryně. Je bojovná a talentovaná. Dlouho nenajdete ministra, který by měl tak výrazné výsledky,“ míní bývalý premiér ČSSD, který dělá aktuálně Maláčové na ministerstvu práce poradce se specializací na pojistné systémy.

Tzv. Hustá dvojka

Předvolební kampaň je ve své finální fázi a politici tlačí na pilu. Na sociálních sítích aktuálně rezonuje tzv. Hustá dvojka, ve které je hlavní aktérkou právě Maláčová společně s Matějem Stropnickým (nestr. za ČSSD). Ve videu mimo jiné zazněl návrh na výstavbu státních bytů. „Postavíme 10 tisíc státních bytů ročně. Šlo to za Husáka, půjde to dneska také,“ řekla Maláčová. Špidla souhlasil ve vysílání s tím, že je třeba s cenami bytů něco dělat.

ČSSD také navrhuje pokuty za dlouhodobě neobsazené byty. Šéf sociální demokracie Jan Hamáček by si představoval pokutu ve výši 3 až 5 tisíc korun měsíčně. Hustá dvojka šla ještě dále – sankci chtějí až do výše průměrného nájmu v daném městě. „Já pevně věřím, že sociální demokracie se do Sněmovny nedostane,“ poznamenala k tomu Kohoutová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama