reklama

Zácpy nejsou jen v Praze. Za špatnou koordinaci dopravy může hnutí ANO, míní Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se v pořadu K věci vyjádřil k dopravní situaci v hlavním městě. V posledních týdnech totiž vedení Prahy čelilo kritice kvůli většímu množství uzavírek, které znemožňují plynulou dopravu. „Silnice je nutné opravit bez ohledu na volby, mnoho oprav minulé magistráty oddalovaly,“ řekl Hřib ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Podle Zdeňka Hřiba mají na ne zrovna ideální dopravní situaci v Praze velký podíl také městské části metropole i ministerstvo dopravy.

„Městské části ví dopředu budoucí uzavírky na hlavních silnicích, a přesto někdy uzavřou i silnice, kterými se dá plánované uzavírce vyhnout. To magistrát neovlivní. Požádali jsme ministerstvo dopravy, aby se rozšířila síť komunikací, kterými se může zabývat magistrát, to nám nebylo umožněno. Hnutí ANO je důvodem, proč doprava v Praze nejde lépe koordinovat,“ řekl primátor.

Podle něj některá předchozí vedení Prahy mnoho oprav zbytečně oddalovala například kvůli blížícím se volbám. „V listopadu dojde k ukončení některých rekonstrukcí, které byly nutné vzhledem k tomu, jak jsme Prahu přebírali. Mnoho mostů tu bylo v hrozném stavu. Pokud chceme, aby auta vůbec mohla po městě jezdit, musíme silnice opravovat. Zácpy nejsou jen v Praze, počet aut stále přibývá. Opravy jsou koordinované, jak je to možné,“ tvrdil Hřib.

Vina Dostálové a Krnáčové?

Připomenul také pád Trojské lávky. Ta se zřítila v roce 2017, když Prahu vedla Adriana Krnáčová (dříve ANO). Podle Hřiba se doprava v Praze výrazně zlepší, až vláda dostaví určité úseky Pražského okruhu. „Pan premiér tvrdí, že Piráti nemají rádi lidi s auty, přitom dostavbu Pražského okruhu zablokovalo ministerstvo pro místní rozvoj (resort vede Klára Dostálová, za ANO  pozn. red.),“ zmínil Hřib.

Za špatnou dopravu v Praze na začátku září Hřiba zkritizoval mimo jiné vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) či prezident Miloš Zeman. Ten primátorovi dokonce napsal otevřený dopis, ve kterém ho vyzval „k okamžité nápravě dramatické situace v pražské dopravě a vyvození patřičných důsledků z pochybení, které v české komunální politice nemá obdoby“.

Podle prezidenta bylo hlavní město v důsledku „amatérského přístupu“ i „záměrného diletantství“ dopravně paralyzované.

Hřib na otevřený dopis reagoval na Twitteru. „Pan prezident za poslední roky o Pražany neprojevil žádný zájem. V rámci svých výjezdů za občany se Praze vyhýbal a ani nikdy nenavštívil ve své funkci magistrát. Výzvu k rezignaci tak vnímám jako pouhé zapojení pana prezidenta do předvolební kampaně a doufám, že si ji pan premiér Babiš i vykáže ve své kampani, která už dávno přesáhla hranice slušnosti i vkusu,“ pustil se do Zemana.

Hřib hlavu státu zkritizoval také za hájení zájmů jiných mocností namísto České republiky v kauze ruských agentů a výbuchu ve Vrběticích a neschopnost dodat národu sílu v době koronavirové krize. Dodal také, že i on by tak mohl „v duchu tohoto folklóru“ vyzvat prezidenta ke zvážení jeho rezignace. „Závěrem zvu pana prezidenta k návštěvě podhradí a setkání s Pražany, na které zatím nenašel ve svém programu čas,“ dodal primátor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama