Závažný únik informací z armády vyšetřuje Německo. V Rusku zveřejnili záznam jednání velitelů

Olaf Scholz

Závažný únik informací z armády vyšetřuje Německo

Německo vyšetřuje závažný únik informací z jednání vysoce postavených příslušníků svého letectva, oznámil v sobotu kancléř Olaf Scholz. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru v pátek uveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Záznam se mimo jiné týkal toho, jak Ukrajina ve válce s Ruskem využívá německé zbraně, píše agentura DPA. Informaci potvrdilo i německé ministerstvo obrany.

„Je to velmi vážná věc, a proto je nyní předmětem velmi pečlivého, velmi důkladného a velmi rychlého vyšetřování,“ prohlásil Scholz v Římě. Tam se už dopoledne mimo jiné setkal s papežem Františkem.

ČTĚTE VÍCE: Třetí světová válka už začala, říká expert. Ukrajina získává čas, aby se svět připravil

„Vyhodnotili jsme, že v luftwaffe (letectvu - pozn. red.) byl odposloucháván rozhovor,“ řekla agentuře DPA mluvčí ministerstva obrany. Podle ní ale není jasné, zda v nahrávce nebo v jejím přepisu, které se objevily na sociálních sítích, nebyly provedeny nějaké úpravy.

Vysoce postavení představitelé německého letectva na nahrávce pořízené při telekonferenci na platformě Webex hovoří mimo jiné o teoretických možnostech použití střel s plochou dráhou letu. Jde o střely Taurus německé výroby, které dokážou zasáhnout cíl na vzdálenost až 500 kilometrů. Někteří němečtí činitelé už dříve vyjádřili obavy, že by je Ukrajina mohla použít k útokům daleko na ruském území.

Tagy: