reklama

Závod poštovních holubů: Ptáci letí až stokilometrovou rychlostí

Patnáct nákladních aut a v nich přes 30 000 poštovních holubů, tak to vypadalo v sobotu ráno na bývalém letišti Květná na Sokolovsku. Právě tam odstartoval největší závod poštovních holubů v Česku. Na letce čekala přes 300 kilometrů dlouhá trasa.

reklama

Efektní podívaná na startu víc než třiceti tisíc poštovních holubů netrvala ani minutu. Ptáci párkrát obkroužili bývalé letiště Květná a zamířili směrem domů. Přípravy na největší závod poštovních holubů u nás ale trvaly mnohem déle. Patnáct nákladních aut s letci přijelo už v noci na sobotu.

Řidiči, kteří letce dovezli, nejsou ve většině případů jejich chovatelé. Ti čekají doma u speciálních hodin, které měří doletový čas holubů. Ti nejrychlejší by vzhledem k počasí měli domů dorazit za zhruba pět hodin.

Jedním z těch cílů je i holubník Lubomíra Kubáčka na Olomoucku. Ten poslal do letošního závodu 86 holubů. Téměř 350 kilometrů překonal jeho nejlepší „letec“ za čtyři a půl hodiny. „Odměna mu bude partnerka, může s ní strávit hodinu, hodinu a půl. On se samozřejmě napije, nají, dá se trošku dokupy, a pak se ti holubi rozdělí a odpočinou si, aby byli připraveni na další závody,“ řekl CNN Prima NEWS Kubáček.

Nejrychlejší pták může uletět v průměru přes 1 280 metrů za každou minutu. Při dobrých podmínkách a mírném větru v zádech nabere holub až stokilometrovou rychlost. Ta průměrná se však pohybuje kolem sedmdesátky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

reklama

Domácí zpravodajství

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama