reklama

Skončí klecové chovy slepic? Zemědělský svaz se brání návrhu Pirátů

Vidíte jenom negativa, říká Zemědělský svaz na poslanecký návrh zrušit klecové chovy slepic. Podle předsedy svazu se nemluví o pozitivech. Pokud návrh zákona projde, budou muset podle ministerstva zemědělství vynaložit chovatelé slepic až pět miliard korun na přestavbu drůbežáren.

reklama

Příští týden budou poslanci projednávat zákon Pirátů, kteří chtějí zakázat klecové chovy tohoto typu. Změnit by se pak mohly v takzvaný podestýlkový chov. Po vajíčkách z podestýlkového chovu je u zákazníků podle potravinových řetězců rostoucí poptávka a o ty klecové stojí podle průzkumů čím dál méně lidí.

„Neexistuje žádný důvod, proč bychom měli slepice i nadále držet narvané v drátěných klecích. V kleci se slepice neproběhnou, neprotáhnou si křídla, nemůžou hrabat, ani se čistit popelením a od mříží mají odrané peří až na kůži. Tento krutý byznys musí skončit,“ říká Marek Voršilka, předseda Obránců zvířat.

Podle představ obránců zvířat chová slepice například pan Antonín Mouka na Teplicku, který se chovu věnuje téměř celý život. „Já je chovám běžným způsobem jako na vesnici, prostě kurník, velkej výběh, aby měly možnost pohybu celý den, aby si mohly nasbírat žížalky a broučky, ono se to potom projeví na kvalitě těch vajíček,“ říká chovatel.

Návrh zákona nepodpořili například poslanci ANO

Slepice v klecových chovech jsou podle obránců zvířat vystresované. Tomu se ale brání Zemědělský svaz ČR, podle jehož předsedy Martina Pýchy obránci zvířat poukazují pouze na negativní stránku klecových chovů a nezmiňují její pozitiva. „Proč zemědělci využívají klecové chovy? Je v nich nejmenší úhyn, je tam nejmenší riziko kontaminace vajec,“ říká.

To, že se slepice chovají takzvanou klecovou technologií, dává Pýcha za vinu především obchodním řetězcům, které podle něj vyvíjí tlak na cenu a zemědělci jsou tak podle něj zahnáni do kouta.

Proti tomu se ale tvrdě ohrazuje Svaz obchodu a cestovního ruchu. „Nebýt silného tlaku obchodu, tak velcí zemědělci svůj přístup nezmění a klecová vejce by produkovali dalších padesát let,“ tvrdí prezident organizace Tomáš Prouza.

Návrh zákona tento týden nepodpořil zemědělský výbor Poslanecké sněmovny, výhrady měli například poslanci hnutí ANO. „Já primárně nejsem proti tomu zákazu, ale nemohu to chtít, když to je jinde dovoleno a vlastně mně sem budou proudit dovozy z jiných zemí,“ řekla CNN Prima NEWS Margita Balaštíková.

Klecové chovy už v minulosti zrušilo například Německo nebo Rakousko a v roce 2030 bude slepicím v kleci konec i na Slovensku.

K tématu

Tagy: ptáci slepice týrání klecové chovy týrání zvířat

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama