Skončí klecové chovy slepic? Zemědělský svaz se brání návrhu Pirátů

Klecové chovy

Vidíte jenom negativa, říká Zemědělský svaz na poslanecký návrh zrušit klecové chovy slepic. Podle předsedy svazu se nemluví o pozitivech. Pokud návrh zákona projde, budou muset podle ministerstva zemědělství vynaložit chovatelé slepic až pět miliard korun na přestavbu drůbežáren.

Příští týden budou poslanci projednávat zákon Pirátů, kteří chtějí zakázat klecové chovy tohoto typu. Změnit by se pak mohly v takzvaný podestýlkový chov. Po vajíčkách z podestýlkového chovu je u zákazníků podle potravinových řetězců rostoucí poptávka a o ty klecové stojí podle průzkumů čím dál méně lidí.

„Neexistuje žádný důvod, proč bychom měli slepice i nadále držet narvané v drátěných klecích. V kleci se slepice neproběhnou, neprotáhnou si křídla, nemůžou hrabat, ani se čistit popelením a od mříží mají odrané peří až na kůži. Tento krutý byznys musí skončit,“ říká Marek Voršilka, předseda Obránců zvířat.

Podle představ obránců zvířat chová slepice například pan Antonín Mouka na Teplicku, který se chovu věnuje téměř celý život. „Já je chovám běžným způsobem jako na vesnici, prostě kurník, velkej výběh, aby měly možnost pohybu celý den, aby si mohly nasbírat žížalky a broučky, ono se to potom projeví na kvalitě těch vajíček,“ říká chovatel.

Návrh zákona nepodpořili například poslanci ANO

Slepice v klecových chovech jsou podle obránců zvířat vystresované. Tomu se ale brání Zemědělský svaz ČR, podle jehož předsedy Martina Pýchy obránci zvířat poukazují pouze na negativní stránku klecových chovů a nezmiňují její pozitiva. „Proč zemědělci využívají klecové chovy? Je v nich nejmenší úhyn, je tam nejmenší riziko kontaminace vajec,“ říká.

To, že se slepice chovají takzvanou klecovou technologií, dává Pýcha za vinu především obchodním řetězcům, které podle něj vyvíjí tlak na cenu a zemědělci jsou tak podle něj zahnáni do kouta.

Proti tomu se ale tvrdě ohrazuje Svaz obchodu a cestovního ruchu. „Nebýt silného tlaku obchodu, tak velcí zemědělci svůj přístup nezmění a klecová vejce by produkovali dalších padesát let,“ tvrdí prezident organizace Tomáš Prouza.

Návrh zákona tento týden nepodpořil zemědělský výbor Poslanecké sněmovny, výhrady měli například poslanci hnutí ANO. „Já primárně nejsem proti tomu zákazu, ale nemohu to chtít, když to je jinde dovoleno a vlastně mně sem budou proudit dovozy z jiných zemí,“ řekla CNN Prima NEWS Margita Balaštíková.

Klecové chovy už v minulosti zrušilo například Německo nebo Rakousko a v roce 2030 bude slepicím v kleci konec i na Slovensku.

Tagy:
ptáci vejce slepice týrání zvířat týrání klecové chovy Česká pirátská strana Tomáš Prouza Margita Balaštíková ANO 2011 klec Poslanecká sněmovna ČR Zemědělský svaz České republiky Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky Ministerstvo zemědělství České republiky