reklama

Zavraždili amerického novináře Pearla. Přesto je pákistánský soud pustil na svobodu

Judea Pearl, otec zavražděného novináře Daniela Pearla, hovoří na shromáždění na Floridě v USA v roce 2007.
Zdroj: AP

Pákistánský nejvyšší soud nařídil propustit muže, který byl za vraždu amerického novináře Daniela Pearla odsouzen k smrti a následně zproštěn viny. Informovala o tom agentura AP. Soud zároveň odmítl odvolání novinářovy rodiny proti osvobozujícímu rozsudku.

reklama

Pearl byl unesen a brutálně zavražděn v roce 2002, k trestu smrti byl za to odsouzen Brit pákistánského původu Chálid Umar Šajch. Další tři lidé dostali původně doživotní tresty, soud potvrdil i jejich propuštění.

Budova Pákistánského nejvyššího soudu, kde se konalo líčení s vrahy Daniela Pearla
Budova Pákistánského nejvyššího soudu, kde se konalo líčení s vrahy Daniela Pearla
Zdroj: AP

„Tento rozsudek je úplným výsměchem spravedlnosti a propuštění těchto zabijáků ohrožuje novináře i obyvatele Pákistánu,“ uvedla Pearlova rodina v prohlášení zveřejněném jejím právním zástupcem.

Soud pákistánské provincie Sindh zrušil loni v dubnu Šajchovi trest smrti za vraždu a za únos mu nařídil sedmileté vězení s tím, že tuto dobu si již Šajch, zadržený v roce 2002, odbyl během svého 18letého pobytu za mřížemi. Tresty zrušil i jeho třem údajným komplicům.

K tématu

Proti rozhodnutí se však odvolala Pearlova rodina i provincie Sindh, kvůli čemuž byli muži nadále ve vazbě i přesto, že stejný soud nařídil jejich propuštění na konci loňského roku.

Washington dříve uvedl, že bude požadovat Šajchovo vydání do USA, kde by předstoupil před soud. Americké velvyslanectví v Pákistánu zatím rozhodnutí soudu nekomentovalo.

Daniel Pearl byl investigativní novinář, zpravodaj listu The Wall Street Journal, který pátral po muslimských skupinách napojených na teroristickou síť Al-Káida. V lednu 2002 byl naposledy spatřen v Karáčí, o měsíc později americké velvyslanectví v tomto jihopákistánském velkoměstě obdrželo video, na kterém mu skupina ozbrojenců uřízla hlavu.

Umar Šajch se narodil v Londýně, kde studoval a nedokončil studia ekonomie. V roce 1993 podstoupil teroristický výcvik a v roce 1994 byl zatčen v Indii pro obvinění z únosu čtyř turistů. Indie jej pak byla nucena propustit na svobodu po únosu indického civilního letadla islámskými extremisty v roce 1999.

K tématu

Tagy: vražda trest smrti novinář soud Pákistán osvobození protesty USA Daniel Pearl
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8 162 pacientů a z toho 1 661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Zdravotnictví kolabuje, schyluje se k uzavření průmyslu? Rozhodne vláda

Sledujte ŽIVĚ: Zdravotnictví kolabuje, schyluje se k uzavření průmyslu? Rozhodne vláda

Jak se vláda postaví k neustále se zhoršující situaci ve zdravotnictví? Přijde s novými opatřeními? Sáhne nakonec i k úplnému lock downu a uzavře průmysl, k čemuž ji odborníci i zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů už několik dnů vyzývají? Na programu je i zavedení povinného home officu nebo navýšení kapacit lůžek a zapojení třeba lázní nebo hospiců. Tiskovou konferenci po jednání vlády, která se schází v 18. hodin, vám nabídneme živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 20:00.

Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Gazdík: Babišova vláda je otřesná, Zemanovi odborníci by však byli možná ještě horší
Ujížděl na červenou a odmítal zastavit. Ten samý kousek zopakoval i další den
Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman
Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Další články
reklama
reklama