reklama

Zavraždili amerického novináře Pearla. Přesto je pákistánský soud pustil na svobodu

Judea Pearl, otec zavražděného novináře Daniela Pearla, hovoří na shromáždění na Floridě v USA v roce 2007.
Zdroj: AP

Pákistánský nejvyšší soud nařídil propustit muže, který byl za vraždu amerického novináře Daniela Pearla odsouzen k smrti a následně zproštěn viny. Informovala o tom agentura AP. Soud zároveň odmítl odvolání novinářovy rodiny proti osvobozujícímu rozsudku.

reklama

Pearl byl unesen a brutálně zavražděn v roce 2002, k trestu smrti byl za to odsouzen Brit pákistánského původu Chálid Umar Šajch. Další tři lidé dostali původně doživotní tresty, soud potvrdil i jejich propuštění.

Budova Pákistánského nejvyššího soudu, kde se konalo líčení s vrahy Daniela Pearla
Budova Pákistánského nejvyššího soudu, kde se konalo líčení s vrahy Daniela Pearla
Zdroj: AP

„Tento rozsudek je úplným výsměchem spravedlnosti a propuštění těchto zabijáků ohrožuje novináře i obyvatele Pákistánu,“ uvedla Pearlova rodina v prohlášení zveřejněném jejím právním zástupcem.

Soud pákistánské provincie Sindh zrušil loni v dubnu Šajchovi trest smrti za vraždu a za únos mu nařídil sedmileté vězení s tím, že tuto dobu si již Šajch, zadržený v roce 2002, odbyl během svého 18letého pobytu za mřížemi. Tresty zrušil i jeho třem údajným komplicům.

K tématu

Proti rozhodnutí se však odvolala Pearlova rodina i provincie Sindh, kvůli čemuž byli muži nadále ve vazbě i přesto, že stejný soud nařídil jejich propuštění na konci loňského roku.

Washington dříve uvedl, že bude požadovat Šajchovo vydání do USA, kde by předstoupil před soud. Americké velvyslanectví v Pákistánu zatím rozhodnutí soudu nekomentovalo.

Daniel Pearl byl investigativní novinář, zpravodaj listu The Wall Street Journal, který pátral po muslimských skupinách napojených na teroristickou síť Al-Káida. V lednu 2002 byl naposledy spatřen v Karáčí, o měsíc později americké velvyslanectví v tomto jihopákistánském velkoměstě obdrželo video, na kterém mu skupina ozbrojenců uřízla hlavu.

Umar Šajch se narodil v Londýně, kde studoval a nedokončil studia ekonomie. V roce 1993 podstoupil teroristický výcvik a v roce 1994 byl zatčen v Indii pro obvinění z únosu čtyř turistů. Indie jej pak byla nucena propustit na svobodu po únosu indického civilního letadla islámskými extremisty v roce 1999.

K tématu

Tagy: vražda trest smrti novinář soud Pákistán osvobození protesty USA Daniel Pearl
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Zdaníme konopí a zatočíme s korupcí, slibují Piráti a STAN ve svém volebním programu

Zdaníme konopí a zatočíme s korupcí, slibují Piráti a STAN ve svém volebním programu

Piráti a STAN v úterý startují oficiální část kampaně do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Program koalice je velmi podrobný a je rozdělen do 15 oblastí a 69 programových bodů. Redakce CNN Prima NEWS má části programu k dispozici. Obě strany se chtějí soustředit především na profesionální řízení státu a plánují tvrdě bojovat s korupcí.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří
Brutálně zavraždil cyklistku sekerou a nožem na okraji Olomouce. Odsedí si 25 let
Ve vězení strávili 31 let za vraždu, kterou nespáchali. Dostanou miliardové odškodné
Chladno a deště až do konce května. V Česku se oteplí teprve koncem měsíce
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Další vlna rozvolňování. Co všechno se příští pondělí změní?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Kuriózní problém na Šumpersku: Nový most stojí už 2,5 roku, nikdo na něj ale nesmí
Pospíšil: Na zavedení mýta v Praze nejsou zákony. Ekologie nemusí znamenat omezování
Další články
reklama
reklama