reklama

Není důvod zavírat školy. Do budoucna to ale vyloučit nemůžeme, připustil Gazdík

Nevidím důvod, proč by se měly zavírat školy, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS kandidát na ministra školství Petr Gazdík (Starostové). Nevyloučil však, že by k tomu v budoucnu již za pravděpodobné vlády obou koalic (Pirátů a Starostů s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) mohlo dojít.

reklama

Školy by se zavírat neměly, hodnotil aktuální situaci kandidát na ministra školství Petr Gazdík z koalice Pirátů a Starostů. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS však nevyvrátil, že to do budoucna může nastat.

„Teď na 14 dnů nevidím důvod, proč školy zavírat. Kdyby se ale výrazným způsobem situace zhoršovala, v budoucnu zavřené být mohou. Stát se to může,“ připustil Gazdík.

Za neděli laboratoře prokázaly 5 650 případů covidu, což je skoro dvakrát víc než před týdnem. Aktuální opatření však nadále schvaluje vláda v demisi. „Nejsem členem vlády a nová (budoucí – pozn. red.) vláda Petra Fialy (ODS) nevládne. Než začne, může to trvat i několik dnů, týdnů nebo měsíců. Až bude jmenována, představíme kompletní program,“ uvedl dále Gazdík. Její strategie by měla šíření covidu zpomalit.

Kdyby se stal ministrem školství, ve školách by zavedl PCR testy. „Je to sice dražší ale přesnější. Společně s Piráty o to žádáme od jara. Vláda bohužel nevyčlenila kapacity,“ sdělil dále. Koalice prý chtějí vyzvat vládu, aby k nim přistoupila. Epidemie koronaviru tu totiž může být i za rok, byť ne v takové míře. Podle Gazdíka je potřeba zavést jasný systém.

„Jako ministr školství o tom nerozhodnu, to bude záležet na ministrovi zdravotnictví. Nebudu se však hádat a posílat si vzkazy přes média,“ řekl Gazdík, který narážel na napjaté vztahy mezi ministerstvem školství a zdravotnictví vlády v demisi.

Gazdík zároveň vnímá za nešťastné, že se netestují i očkovaní. „Chápu snahu vlády, která chce posílit motivaci k očkování, ale ten tlak je tak velký, že mnohé to více odpuzuje. Z nenávistné kampaně se stává větší problém, než se zdálo,“ podotkl.

Piráti by měli jít do vlády

On sám s povinným očkováním nesouhlasí. „Každý by měl dostat na výběr. Spoléhám na to, že se většina učitelů očkovala. Pokud jste s někým několik hodin ve třídě nebo je na střední škole střídáte, možnost šíření je větší. Věřím, že poslední, co by učitelé chtěli, je nakazit žáky,“ dodal.

Starostové by měli tvořit novou vládu s Piráty a koalicí Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). Jelikož Piráti přišli o drtivou menšinu mandátů, rozhodují se, zda nakonec nepůjdou do opozice. „Snažíme se chovat k Pirátům velmi slušně, získali ministerstva, která chtěli. Věřím, že zůstanou ve vládě, aby mohli prosazovat svůj program,“ sdělil Gazdík.

Celostátní fórum Pirátů uzavře hlasování v pondělí večer. Pakliže by se rozhodli jít do opozice, musely by obě koalice (Pirátů a Starostů a Spolu ODS, TOP 09, KDU-ČSL) znovu zasednout a vymyslet další postup. „Řekli jsme, že půjdeme společně do vlády a menšina čtyř poslanců by se měla podřídit,“ dodal na konto Pirátů Gazdík.

Tagy:

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  reklama