reklama

Vláda plánuje zpřísnit a znovu zavřít Česko. Obchody by měly výjimku, řekl Blatný

Pokud se budou čísla ohledně koronaviru dál zhoršovat, vláda možná v pondělí rozhodne, že se Česká republika vrátí do čtvrtého stupně v systému PES. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle ministra by ale zůstaly otevřené malé obchody. Během stupně 4 mají být zavřené hospody a restaurace a je zákaz nočního vycházení po 23. hodině.

reklama

„V případě, že se situace bude nadále vyvíjet negativně, a netýká se to jen toho vlastního skóre, ale také vývoje v nemocnicích, je možné, že v pondělí bude rozhodnuto o změně. Dopředu říkám, že kdyby k takové změně došlo, byl by dostatečný časový odstup, aby se všichni mohli připravit,“ řekl ve čtvrtek Blatný.

Dodal, že malé obchody by zůstaly otevřené i ve 4. stupni. Systém PES přitom počítá s jejich zavřením. Ve stupni 4 mají být také zavřené restaurace, mohou mít jen výdejové okénko. Od 23. hodiny platí zákaz nočního vycházení.

Vláda také upravila nařízení pro prodej alkoholu. Pravidla jsou nyní nastavená tak, že si například nemůžete koupit svařené víno a chodit s ním po městě. Bude ale možné koupit si ve výdejním okénku pivo v PET lahvi a odnést si ho domů.

Nechoďte s alkoholem po městě, prosí Blatný

„Na trzích je zakázán provoz stravovacích služeb a alkoholu. Není cílem, abychom si na vánočních trzích koupili svařené víno, ale nebude problém zakoupit si dárkovou lahev a odnést si ji domů. Podobně je upraven i prodej přes okýnka. Prosím občany, abychom opatření neporušovali tak, abychom si alkohol koupili v okýnku a pak s ním budeme chodit po městě. Ale není problém si koupit pivo v nádobě a odnést si ho domů,“ řekl Blatný.

Kabinet na čtvrtečním ranním zasedání potvrdil, že nouzový stav bude zatím platit do 23. prosince. Ve středu to už schválila Sněmovna. Vláda původně žádala o nouzový stav až do 11. ledna příštího roku. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) apeloval na poslance, aby vládě vyhověli a Sněmovna se nemusela znovu před Vánoci scházet.

Termín pro nouzový stav na čtvrtečním zasedání vláda jen potvrdila. Sama jej může vyhlásit jen na 30 dní, poté potřebuje souhlas dolní parlamentní komory. Nouzový stav platí v České republice od 5. října. Na jaře trval od 12. března do 17. května.

Blatný také informoval o tom, že Česká republika pošle Ukrajině, Bělorusku, Kosovu a Černé Hoře ochranné pomůcky pro zvládání epidemie za 17 milionů korun. Jedná se například o roušky nebo ochranné obleky.

Tagy:
Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě
Ekonomika

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika
Fotbal

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončil porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland.

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?
360°

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?

Růst cen, snižování výroby, pokles životní úrovně, nezaměstnanost či sociální konflikty. Přesně to je charakteristika hospodářské krize. Čeká i Českou republiku. Nebo už je tady? A jak jí čelit? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na toto téma budou diskutovat bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s historikem Zdeňkem Jiráskem. Debatu sledujte na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama