reklama

Zázračný lék na covid dorazil do nemocnic v Praze a Brně, lékaři v něm vidí naději

Lék od firmy Regeneron, který je určený na léčbu koronaviru, mají od úterý k dispozici fakultní nemocnice v Brně a pražském Motole. Odborníci si od jeho účinků hodně slibují. Doufají, že pomůže předcházet případným hospitalizacím a vážnému průběhu nákazy.

reklama

Pacienti, kteří splňují indikační kritéria a mají pozitivní PCR test, by měli vyhledat svého praktického lékaře. Ten by je následně měl poslat na infuzní oddělení. Danou osobu může určit i specialista. „Pacient by přijel, dostal by infuzi, která trvá hodinu, hodinu by byl sledován a pak poslán domů. Je to hezký případ toho, jak bychom z opatření plošných měli směřovat na cílená,“ vysvětlil na úterní tiskové konferenci ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD) s tím, že léky pro pacienty hradí zdravotní pojišťovny.

Podle hlavního lékárníka Petra Horáka jsou kritéria v současné době nastavena tak, aby se dostali k nejrizikovějším skupinám, jako jsou například pacienti onkologičtí, hemato-onkologičtí, revmatologičtí, diabetici anebo pacienti s transplantacemi či postižením plic a obezitou. „Slibujeme si od toho, že ubyde pacientů v intenzivní péči tak, jak jsme toho byli svědky v posledních týdnech a měsících,“ dodal přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Vymazal.

Nezaregistrovaný přípravek

„Chci říct, že tuto možnost velice vítáme a jsme rádi, že můžeme něco efektivního udělat pro naše pacienty, protože možnosti ambulantní léčby onemocnění COVID-19 jsou ve skutečnosti velmi omezené. To, co pacientům z velké části můžeme nabídnout, je převážně podpůrná léčba,“ řekla Ludmila Bezdíčková ze Sdružení praktických lékařů.

Přípravek zatím není zaregistrován. Regeneron je podle odborníků určen pro pacienty, kteří zatím nepotřebují hospitalizovat. Příznaky nákazy u nich nesmí trvat déle než sedm dní a zároveň by neměly uplynout více než tři dny od jejich testování na covid. „Díky tomu, že došlo k dohodě mezi českou a německou vládou, dorazí do Česka celkem 12 tisíc dávek,“ sdělil Ludvík s tím, že polovina zamíří do motolské nemocnice a druhá do Fakultní nemocnice Brno a následně se rozdělí do dalších zařízení.

V loňském roce Regeneron během své léčby covidu využil i tehdejší americký prezident Donald Trump.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama