Policisté v Chicagu vypálili na řidiče stovku nábojů. Zastavili ho kvůli nezapnutému pásu

Strážci zákona v USA vystříleli na řidiče 96 nábojů.

Policisté v USA vystříleli téměř 100 nábojů na řidiče, neměl zapnutý pás

K velké přestřelce došlo v americkém Chicagu. Policisté vystříleli 96 nábojů na řidiče, kterého podle zprávy zastavili kvůli nezapnutému pásu. Přestřelka začala ve chvíli, kdy šestadvacetiletý Dexter Reed odmítl vystoupit z auta. Podle policie ale vystřelil jako první. Okamžiky před incidentem ukazují nově zveřejněné záběry z policejních kamer.

Šestadvacetiletého Dextra Reeda na konci března obklíčilo několik policistů v civilu. Údajně kvůli dopravnímu přestupku. „Předběžné zprávy naznačují, že tento incident začal, když pět chicagských policistů přidělených k taktické jednotce 11. okrsku zastavilo Dextera Reeda mladšího kvůli tomu, že údajně neměl zapnutý bezpečnostní pás,” uvádí se v úterním prohlášení Civilního úřadu pro policejní odpovědnost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ve Varšavě našli čtyři mrtvé. Policie zadržela sedm lidí, mají mezi nimi být Ukrajinci

Na místo přijížděli další policisté a mířili na něj zbraní. „Stáhněte okénko!“ vyzvali řidiče. „Stáhl jsem ho,“ odvětil řidič zpoza do poloviny staženého okénka. Následně ale začal okénko zase vytahovat. „Nevytahujte to okénko! Okamžitě otevřete dveře!“ křičeli na něj policisté, jak je slyšet na záběrech z kamer policistů, informuje CNN. Mladý černoch ale odmítl z vozidla vystoupit a následně začala střelba.

Podle předběžného vyšetřování vystřelil Reed jako první a zranil policistu. „V jeho autě byla nalezena zbraň, nicméně vše začalo zbytečným zastavením Dextera Reeda,“ uvedl advokát rodiny Andrew M. Stroth. Čtyři policisté palbu opětovali a vystříleli celkem 96 nábojů. Střílet nepřestali, ani když Reed vystoupil z auta a padl k zemi.

Svědek, který volal na tísňovou linku, situaci popsal jako válku ve Vietnamu. „Slyšela jsem tolik výstřelů, ale nevěděla jsem, že střílí na mého bratra. Takže když jsem se později dozvěděla, že ty výstřely byly na mého bratra, bylo to srdcervoucí,“ uvedla Porscha Banksová.

Reeda zastavili policisté v civilu, což je podle právníka rodiny protiústavní. Chtějí, aby se tragédie řádně vyšetřila. „Kdybyste nezastavili mého synovce, byl by dnes naživu,“ řekl strýc oběti Roosevelt R. Bank.

Pozůstalí chtějí, aby všichni policisté, kteří se akce účastnili, ve službě skončili. Zatím dostali třicetidenní volno. „Vzali mi syna. A nevím, co si bez něj počnu,“ sdělila Nicole Banksová, matka Dextera Reeda. Otázkou pro vyšetřovatele zůstává, jestli byl postup policistů správný. Mladík prý zemřel na mnohočetná střelná zranění.

Tagy: