reklama

Zbraň střelce z Michiganu koupil jeho otec. Chlapec se ve škole vydával za policistu

Spojené státy se vzpamatovávají ze střelby na střední škole v Michiganu, kde pravděpodobně patnáctiletý chlapec zavraždil tři studenty a osm dalších lidí zranil. Nově zveřejněné video odhaluje, jak se útočník snažil dostat do zabarikádovaných tříd plných dětí a vydával se za policistu. Vražednou zbraň koupil pachatelův otec jen pár dní před tragédií.

reklama

Bylo krátce po poledni, když se na Oxford High School ozvala střelba. Patnáctiletý chlapec začal střílet na své spolužáky. Studenti se ve zmatku zabarikádovali ve třídách a psali svým příbuzným a přátelům panické zprávy.

Řádění útočníka si vyžádalo tři lidské životy, dalších osm lidí vyvázlo se zraněními. Počet obětí ale mohl být mnohem větší. Na sociální sítě se totiž dostalo video, které zachycuje moment, kdy útočník klepe na dveře zamčené třídy plné dětí. „Tady úřad šerifa, můžete vyjít ven,“ zvolal agresor.

Žáci znervózněli, někteří chtěli domnělému policistovi otevřít. Jeden student ale prohlásil, že je to příliš riskantní. Pachatel se posléze prozradil, protože další své vyjádření doplnil oslovením „kámo“. Studenti tak pachatele prohlédli, někteří začali ze strachu skákat z oken. Informoval o tom list Daily Mail.

Vražedná zbraň

Podle amerického webu USA Today vražednou zbraň koupil útočníkův otec. A to jen pár dnů před útokem – během slevových akcí 26. listopadu. Když policie zatkla podezřelého, byla poloautomatická zbraň nabitá sedmi kulkami. V zásobníku zbraně mohlo být na začátku útoku až 15 nábojů.

Z tragédie v Michiganu je zdrcený také americký prezident Joe Biden. „Byl jsem informován o střelbě na škole v Michiganu, seznámil jsem se se všemi podrobnostmi. Mé srdce je teď s rodinami, které vzdorují nepředstavitelnému smutku a ztrátě svých milovaných,“ sdělil správce Bílého domu při proslovu v Minnesotě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama