Zbraně na Ukrajinu ano, vojáky ne, míní Vondra. Naše vláda páchá zločin, oponuje Kobza

Je v pořádku dodávat Ukrajině zbraně či munici. Vojáky bych ale neposílal, uvedl europoslanec a bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra (ODS). V Partii Terezie Tománkové poznamenal, že Ukrajina nemá šanci se dostat do NATO. Podle opozičního poslance Jiřího Kobzy (SPD) je zločin, pokud vláda zásobuje zbraněmi zemi, která je v občanské válce. Měla by se z toho podle něj zodpovídat před soudem.

Vyostřenou situaci na ukrajinsko-ruské hranici je podle Vondry potřeba brát vážně. Nevidí ji ale příliš optimisticky. „Následující dny budou klíčové, napětí neopadne. Buď se něco opravdu stane nebo bude pokračovat válka nervů. A i to je nebezpečné,“ uvedl europoslanec.

Vondra ocenil, že vláda přistupuje k ukrajinské krizi diplomaticky a připravuje se na možné vyhrocení konfliktu. Případnou migrační vlnu z Ukrajiny by Česká republika podle něj zvládla i díky bohatým zkušenostem s Ukrajinci.

„Je v pořádku Ukrajině dodat zbraně, s tím nemám problém, vojáky bych tam neposílal. Ukrajina není v NATO a nemá šanci se tam dostat,“ podotkl europoslanec za občanské demokraty. „Jestli něco nechci, tak stát se nárazníkovým státem pro Rusko. Je v našem zájmu Ukrajině pomáhat, aby si udržela nezávislost. Není členem NATO, ale posílit její obranu bychom měli,“ pokračoval Vondra.

Upozornil, že ruský prezident Vladimir Putin si chce kolem země vytvořit loutkové režimy, které by byly v zóně jeho vlivu. „Viděl jsem válku na Balkáně a v Afghánistánu. Putin je car, chce si udržet moc a být jedním z bodů světové moci. Jeho zájmy se kříží se zájmy Evropy,“ konstatoval někdejší ministr v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Opoziční poslanec z hnutí SPD Jiří Kobza ale s dodávkami zbraní nesouhlasil. Západní státy by se podle něj neměly míchat do vnitřních konfliktů jiných zemí. Podotkl, že by se měly brát v potaz Minské dohody mezi Ukrajinci a proruskými separatisty.

Rovněž se mu nelíbilo, že se česká vláda na konci ledna rozhodla darovat Ukrajině 4 006 kusů dělostřelecké munice v hodnotě 36,6 milionu korun. „Lidé, kteří dodávají zbraně do země, která je v občanské válce, by se měli zodpovídat soudu. Myslím, že je to zločin,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy: