CNN Prima News zbraně

zbraně

Výpis příspěvků ke štítku „zbraně“

Záchrana pro Kyjev? Americká sněmovna schválila pomoc Ukrajině za 61 miliard dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu přijala návrh zákona o vojenské pomoci Ukrajině, která se již přes dva roky brání ruské invazi. Pro vyčlenění až 60,8 miliard dolarů (v přepočtu asi 1,44 bilionu korun) zvedlo ruku 311 kongresmanů, proti bylo 112. Nyní návrh poputuje do Senátu, kterým by měl hladce projít. V horní komoře májí totiž většinu demokraté, nikoliv republikáni, kteří zmíněný návrh několik měsíců blokovali. Sněmovna reprezentantů ve stejný den přijala také zákon o vojenské pomoci Izraeli za 26 miliard dolarů (625 miliard korun), a to v poměru 366 ku 58 hlasům.

Zaorálek: Česká iniciativa je jen PR akce. Granáty už jsou možná na Ukrajině, namítl Votápek

S českou muniční iniciativou mám problém, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM), který projekt označil za „PR akci“. Zdůraznil, že se jedná o velmi citlivou záležitost, kterou může ohrozit každá uniklá informace. Bývalý generální konzul v Petrohradu Vladimír Votápek však namítl, že dodané granáty již mohou být na Ukrajině.

České zbraně mířily do Ruska, sankcím navzdory. Víme o tom, potvrdili zástupci firem

I přes uvalení unijních sankcí míří do Ruska tisíce zbraní ze Západu včetně České republiky, informovaly investigativní portály The Insider a Investigace.cz. Například zboží České zbrojovky putuje do země, která před více než dvěma lety napadla Ukrajinu, přes jejího partnera v Turecku. Tuzemská firma na zjištění okamžitě reagovala, potvrdil redakci CNN Prima NEWS její manažer pro vnější vztahy Radek Hauerland. Celkem se mělo do Ruska od února 2022 dostat okolo 13 tisíc západních zbraní a téměř devíti milionů kusů střeliva.

Pošlete zbraně a zlomíme Putinovi vaz, apeluje Zelenskyj na USA. Připustil prohru celé války

Ukrajina by mohla prohrát válku s Ruskem, pokud nezíská nové balíky pomoci z USA. V rozhovoru pro CNN to ve středu řekl prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň však dodal, že situace na frontě je stabilizovaná a jakmile armáda získá zbraně a konkrétní politickou podporu od svých partnerů, „zlomí Putinovi vaz“. Schválení podpory v objemu 60 miliard dolarů (přibližně 1,4 bilionu korun) v Kongresu už několik měsíců brání americké vnitropolitické spory.

Fiala: Na munici pro Ukrajinu dáme stovky milionů. Politika Slovenska ohrožuje naši bezpečnost

Česká vláda na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu vyčlenila vyšší stovky milionů korun. V pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS to řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Zároveň se vyjádřil ke svárům mezi českým a slovenským kabinetem. Podle Fialy politika ve znamení schůzek s ruským ministrem zahraničí – což slovenská vláda před časem učinila – ohrožuje bezpečnost Evropy.

Česko má v nákupu munice na Ukrajinu dalšího spojence. Němci poskytnou miliardy korun

Německo poskytne v rámci české iniciativy na již dříve slíbený nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu 576 milionů eur, tedy v přepočtu 14,6 miliardy korun. Informaci potvrdil mluvčí německého ministerstva obrany Dennis Köhler. Spolkový ministr obrany Boris Pistorius už v polovině března oznámil, že Berlín zaplatí 180 tisíc dělostřeleckých granátů, konkrétní finanční sumu ale tehdy neuvedl.

Ukrajinci jsou pod obrovským tlakem. Zelenskyj už musí být hodně vyčerpán, míní expert

Ukrajincům chybí náboje i protivzdušná obrana. Volodymyr Zelenskyj musí být už hodně psychicky vyčerpán. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Vladimír Baar. Ukrajinci podle něj i přes nepříznivou situaci dělají vše pro to, aby se před ruskými okupanty ubránili. Klíčovým faktorem nadále zůstává podpora napadené země západními státy.