CNN Prima News zbraně

zbraně

Výpis příspěvků ke štítku „zbraně“

České zbraně mířily do Ruska, sankcím navzdory. Víme o tom, potvrdili zástupci firem

I přes uvalení unijních sankcí míří do Ruska tisíce zbraní ze Západu včetně České republiky, informovaly investigativní portály The Insider a Investigace.cz. Například zboží České zbrojovky putuje do země, která před více než dvěma lety napadla Ukrajinu, přes jejího partnera v Turecku. Tuzemská firma na zjištění okamžitě reagovala, potvrdil redakci CNN Prima NEWS její manažer pro vnější vztahy Radek Hauerland. Celkem se mělo do Ruska od února 2022 dostat okolo 13 tisíc západních zbraní a téměř devíti milionů kusů střeliva.

Pošlete zbraně a zlomíme Putinovi vaz, apeluje Zelenskyj na USA. Připustil prohru celé války

Ukrajina by mohla prohrát válku s Ruskem, pokud nezíská nové balíky pomoci z USA. V rozhovoru pro CNN to ve středu řekl prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň však dodal, že situace na frontě je stabilizovaná a jakmile armáda získá zbraně a konkrétní politickou podporu od svých partnerů, „zlomí Putinovi vaz“. Schválení podpory v objemu 60 miliard dolarů (přibližně 1,4 bilionu korun) v Kongresu už několik měsíců brání americké vnitropolitické spory.

Fiala: Na munici pro Ukrajinu dáme stovky milionů. Politika Slovenska ohrožuje naši bezpečnost

Česká vláda na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu vyčlenila vyšší stovky milionů korun. V pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS to řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Zároveň se vyjádřil ke svárům mezi českým a slovenským kabinetem. Podle Fialy politika ve znamení schůzek s ruským ministrem zahraničí – což slovenská vláda před časem učinila – ohrožuje bezpečnost Evropy.

Česko má v nákupu munice na Ukrajinu dalšího spojence. Němci poskytnou miliardy korun

Německo poskytne v rámci české iniciativy na již dříve slíbený nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu 576 milionů eur, tedy v přepočtu 14,6 miliardy korun. Informaci potvrdil mluvčí německého ministerstva obrany Dennis Köhler. Spolkový ministr obrany Boris Pistorius už v polovině března oznámil, že Berlín zaplatí 180 tisíc dělostřeleckých granátů, konkrétní finanční sumu ale tehdy neuvedl.

Ukrajinci jsou pod obrovským tlakem. Zelenskyj už musí být hodně vyčerpán, míní expert

Ukrajincům chybí náboje i protivzdušná obrana. Volodymyr Zelenskyj musí být už hodně psychicky vyčerpán. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Vladimír Baar. Ukrajinci podle něj i přes nepříznivou situaci dělají vše pro to, aby se před ruskými okupanty ubránili. Klíčovým faktorem nadále zůstává podpora napadené země západními státy.

Žádný megaúspěch, řekl Havlíček k munici. Svět nás chválí a ANO plive, reagovala Pekarová

Svět obdivuje českou muniční iniciativu. Přišla v pravý čas a může zachránit celá ukrajinská města, hodnotí například britský deník The Telegraph. Ne každý se ale dívá na tuzemský úspěch stejnou optikou. Podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka nejde o „žádný megaúspěch“. Na jeho slova reagovala šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Hnutí ANO si nad naší pomocí Ukrajině opět odplivlo. Voliči aspoň budou mít jasno v tom, na čí straně ve skutečnosti stojí,“ napsala na sociální síti X.