CNN Prima News zbrojení

zbrojení

Výpis příspěvků ke štítku „zbrojení“

Severní Korea se chystá na válku. Urychlete přípravy, vyzval armádu vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil armádě a zbrojnímu průmyslu urychlit přípravy na válku v důsledku podle něj bezprecedentních konfrontačních kroků ze strany Spojených států. Ve čtvrtek o tom informovala severokorejská státní média, podle nichž Kim hovořil o prioritách pro příští rok na setkání vládnoucí komunistické strany. Diktátor rovněž prohlásil, že KLDR rozšíří strategickou spolupráci s „protiimperialistickými nezávislými zeměmi“.

Není komunista jako komunista. Vietnam se vyzbrojí americkými letouny, chce i české zbraně

Ještě před několika dekádami byli nepřáteli na život a na smrt. Nyní Vietnam a Spojené státy navazují nejužší spolupráci od dob studené války. Jihoasijská země se nechá Američany vyzbrojit upravenými víceúčelovými stíhačkami F-16 a jedná o nákupu dalších zbraní včetně českých. Důvod? Posilující vliv Číny, který znervózňuje nejen Vietnamce a Američany, ale všechny státy v tichomořském regionu. Pro USA je to impuls, aby se pokusily o vytvoření strategické aliance, jež by odradila Peking od „unáhlených kroků“, informují vietnamská média i agentura Reuters.

OBRAZEM: Louskači pancířů, kterých se Rusové bojí. Co umí elitní západní tanky pro Ukrajinu?

Challenger 2 a Leopard 2. To jsou první tanky západní výroby, které brzy prolomí tabu a zamíří na Ukrajinu. Pro obránce může jít o zásadní obrat – doposud dostávali od svých západních spojenců především starší, ale stále bojeschopné tanky sovětské výroby. Jak britský Challenger 2, tak německý Leopard 2 nicméně patří ve své kategorii ke špičkám. Disponují nejen silným pancířem a moderní výbavou, ale také efektivní výzbrojí, která si umí hravě poradit se současnými ruskými tanky na Ukrajině.

Vylepšená Dana jde potrápit ruské okupanty. Co vše umí modernizovaná česká houfnice?

Ukrajinští obránci se mohou radovat z další české zbraně. Tentokrát jim v bojích poslouží nejmodernější varianta samohybné houfnice Dana M2 – ze všech světových armád ji dostanou jako první. Oproti předchozí verzi, kterou Ukrajinci hojně používají při ostřelování ruských pozic, se dočkala celé řady významných vylepšení. Největší změnou prošel systém zaměřování a řízení palby využívající GPS souřadnice. Dana M2 doplňuje už tak pestrou škálu vojenské techniky, která zamířila z České republiky na Ukrajinu.

Dvojí hra Turecka: Ruské peníze mu nesmrdí, Ukrajině posílá zbraně. O co Erdoganovi jde?

Hra na obě strany. Tak by se dala charakterizovat role Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu. Zatímco ruskou invazi na Ukrajinu odsuzuje a Ukrajincům prodává velice účinné drony, byznys s Ruskem nadále vzkvétá. Zdá se ale, že Turci nechtějí hrát tuto dvojí hru věčně. Prezident Recep Tayyip Erdogan se všemožně snaží, aby z nastalé situace vytěžil maximum a třeba se i zapsal do historie jako ten, kdo ukončil válku na Ukrajině.

Žebříčku firem zbrojního průmyslu vévodí Američané. 12 z 25 největších je z USA

Celosvětový prodej vojenského vybavení a služeb 25 největších zbrojařů v loňském roce vzrostl o 8,5 procenta na 361 miliard dolarů (asi 7,9 bilionu korun). 12 z 25 největších zbrojařských společností v roce 2019 pocházelo z USA. Nejsilnějším zbrojním podnikem je výrobce stíhaček Lockheed Marin. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI).

Některá technika už měla být v muzeu. Na peníze pro armádu nesmíme sáhnout, říká Metnar

Armáda musí pokračovat v modernizaci a peníze ze státního rozpočtu se musí uhájit, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Podle něj má Armáda ČR ve výzbroji i techniku starou 40 let, přičemž by jí lépe bylo v muzeu. Hosty CNN Prima NEWS byli i bývalí náčelníci generálního štábu Armády ČR, konkrétně armádní generál v záloze Jiří Šedivý a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.