reklama

Zde se tvoří krize. Ekologičtí aktivisté s transparenty obsadili Českou národní banku

Skupina aktivistů z hnutí Extinction Rebellion podnikla v pondělí před sídlem České národní banky protestní happening. Vchod do budovy z ulice Na Příkopě účastníci „ozdobili“ transparenty s nápisy jako „Nečinnost je volba“ nebo „Zde se tvoří krize“.

reklama

Vchod do České národní banky byl ze strany aktivistů doslova obsazen. Vedle transparentů totiž na mříže oken připoutali i matrace, na které se protestující postupně usadili, jako by se na budově chystali bivakovat. Jeden z aktivistů dokonce vylezl na sloup pouličního osvětlení, kam přivázal konce dvou transparentů s hesly burcujícími k boji proti klimatickým změnám.

Další aktivisté pak zahradili chodník vedoucí ke vchodu do budovy České národní banky panely s nápisy jako „Občanské shromáždění funguje“ nebo „Rostoucí koncentrace CO2 způsobuje nárůst teploty“.

„Na místo byla okamžitě přivolána Policie České republiky, která dala demonstrantům ultimátum na opuštění budovy ČNB. Po uplynutí lhůty začala účastníky protestu vyvádět ven. Zásah, který v budově ČNB skončil v 11:20, se obešel bez incidentů,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Petra Vodstrčilová, tisková mluvčí České národní banky.

Vchod do České národní banky byl z ulice na Příkopě kvůli demonstraci a zásahu policie uzavřen. „Zaměstnancům ČNB je k dispozici další, služební vchod, dodala Vodstrčilová.

Přilepeni k silnici

Extinction Rebellion je hnutí, které se snaží zabránit ekologickému a sociálnímu kolapsu. Upozorňuje, že změna klimatu nebo ztráta biodiverzity může vést až k vyhynutí člověka (odtud název – extinction = vyhynutí, pozn. red.).

Česká národní banka není první cíl, který si ekologičtí aktivisté z Extinction Rebellion vzali na paškál. V dubnu členka hnutí v Mladé Boleslavi zablokovala městský autobus, o týden později svoji akci zopakovala. V polovině června došlo k blokování dopravy v Brně, když se jeden z aktivistů přilepil k silnici. V dubnu pro změnu členové hnutí umývali pobočky některých tuzemských bank „od špinavých peněz“.

Tagy:
Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou
Miloš Zeman

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama