Zdechovský o Tereze H.: Trochu zhubla, ale je o ni postaráno. Komunikuje jen s rodinou

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) o Tereze H.

Po propuštění 25leté Češky Terezy H. z pákistánského vězení panovala řada nejasností o tom, kde se dívka nachází. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) CNN Prima NEWS sdělil, že jihoasijskou zemi stále neopustila a je na bezpečném místě. „Tereza je v dobrém stavu a je o ni velmi dobře postaráno. Trochu zhubla, ale myslím, že jí fyzicky, psychicky ani materiálně nic nechybí,“ sdělil v pořadu 360°.

Od propuštění Terezy H. z pákistánské věznice, kde si měla odpykat více než osmiletý trest za údajné pašování drog, uplynul již měsíc. Dosud se však mladá žena do vlasti nevrátila.

„Pákistánští diplomaté neustále tvrdí, že v nějaký den dostane víza, v daný termín ale nejsou. Její odjezd byl naplánován již několikrát. Sám jsem sdělil, že dokud ji neuvidím v Praze nebo na jiném místě v Evropě vycházet z letadla, tak informaci o jejím odjezdu z Pákistánu nebudu věřit,“ podotkl Zdechovský.

Začátkem týdne se totiž začala šířit zpráva o tom, že Tereza H. opustila Pákistán a zřejmě míří do Česka. Tuto informaci však CNN Prima NEWS europoslanec vyvrátil. „Je stále v Pákistánu,“ informoval. Ve vysílání následně podotkl, že návrat občanky České republiky zpět do vlasti není tak snadný, jak se může někomu zdát.

„Jde i o vzkaz pro všechny občany Evropy, kteří případ sledují, že sice můžete být propuštěni z vězení, ale dostat se zpět do rodné země není jednoduché, ani když máte nový pas,“ pokračoval. A jak se nyní Tereze H. daří? Podle Zdechovského jí nic nechybí. „Je v dobrém stavu a je o ni velmi dobře postaráno. Trochu zhubla, ale myslím, že jí fyzicky, psychicky ani materiálně nic nechybí. Je na bezpečném místě,“ zdůraznil.

Její příběh bude vzkazem

Sám je toho názoru, že po návratu do Čech bude chtít Tereza H. o svém příběhu mluvit. „V současnosti nic nekomentuje a komunikuje jen s rodinou. Většinou lidé o sobě po návratu čtou různé informace a chtějí je uvést na pravou míru. Nechme se ale překvapit,“ pokračoval. Pokud se však mladá Češka rozhodne o svých zkušenostech v Pákistánu promluvit, vyšle tím jasný vzkaz určité skupině lidí.

„Pro všechny, kteří si chtějí vydělat rychlé peníze a převážet z Pákistánu nějaké množství drog, to bude dobrá informace. Když Tereza sdělí, jak její čtyři roky v Pákistánu vypadaly, tak myslím, že si tyto myšlenky lidé rychle rozmyslí. Mám podrobné informace o tom, jak fungují pákistánské věznice. Žádný občan Česka by tam nechtěl strávit ani týden,“ uzavřel s tím, že tamní věznice se s těmi českými nedají ani v nejmenším srovnat.

Tagy: